Pochodząca z Kataru 26-letnia Fatema Al-Ansari spotkała się w środę (czasu lokalnego) z dziennikarzami w szpitalu w Miami. W tej placówce urodziła córeczkę pod koniec lutego br., a w 2007 roku przeszła pięć przeszczepów.
“Trudno wyrazić to uczucie, to najwspanialsze uczucie na świecie” – mówiła Al-Ansari, trzymając w objęciach śpiące dziecko.
U kobiety, kiedy miała lat 19, stwierdzono zakrzepicę żyły krezkowej, z powodu której doszło do martwicy jelita cienkiego i uszkodzenia kilku innych narządów w jamie brzusznej. Wymagało to przeszczpu wątroby, żołądka, trzustki oraz jelita cienkiego i grubego. Z powodu tych problemów zdrowotnych Fatema musiała przerwać pierwszą ciążę i była przekonana, że w ogóle nie będzie mogła mieć dzieci. Jednak, jak relacjonowała, mąż podtrzymywał w niej nadzieję na dziecko i zostali rodzicami dzięki zapłodnieniu metodą in vitro.
Dr Shalih Y. Yasin, który prowadził ciążę Al-Ansari powiedział, że znane są przypadki urodzenia dziecka przez kobiety, którym przeszczepiono dwa organy, ale nie aż pięć.
“W całej literaturze medycznej ze świata szukaliśmy danych o ciąży u kobiety po pięciu przeszczepach, ale według naszej wiedzy jest to pierwszy taki przypadek” – podkreślił lekarz. Jak dodał, fakt, że osoba z pięcioma przeszczepionymi organami jest wystarczająco zdrowa, by w ogóle rozważyć zajście w ciążę, to “cud sam w sobie”.
Ciąża Al-Ansari została zakwalifikowana jako wysokiego ryzyka; kobieta znajdowała się pod obserwacją lekarzy, którzy przeprowadzali u niej przeszczepy, jak i ginekologów.
Mimo obaw medyków podczas ciąży u kobiety nie doszło do żadnej infekcji, a jedynie do drobnych komplikacji.
Cytowany przez AP szef Georgetown Transplant Institite, dr Thomas Fishbein, który nie należy do zespołu medycznego z Miami, powiedział, że przypadek Al-Ansari “to dobra wiadomość” w dziedzinie transplantologii, świadcząca o postępie, jaki dokonał się w tej dziedzinie.
Lekarze Al-Ansari wskazują, że stan jej zdrowia pozwala na to, by próbowała mieć kolejne dziecko. Dodają, że jej przypadek może dodać nadziei innym pacjentom po wielu przeszczepach.
Źródło: www.esculap.pl