Kochaj z głową, czyli jak zabezpieczyć swoje finanse w relacji z partnerką lub partnerem?

Kochaj z głową, czyli jak zabezpieczyć swoje finanse
w relacji z partnerką lub partnerem?

Kochać z głową czyli jak? A tak, by nie zapominać o swoim bezpieczeństwie finansowym.
Wiedza w zakresie swoich praw oraz różnorodnych sposobów na zabezpieczenie finansowe w razie ewentualnego rozstania lub śmierci partnera, może pomóc w uniknięciu nieporozumień w związku,a nawet dramatów, które radykalnie obniżą nasz standard życia w związku z nieprzewidzianymi okolicznościami.

Słabe rozeznanie w zakresie finansów to wciąż problem wielu kobiet, prowadzących gospodarstwa domowe w Polsce. Temat dotyczy nawet pań, znajdujących się w związkach małżeńskich z długim stażem, z wyższym wykształceniem i również tych, które pracują zawodowo. Nawet wtedy zdarza się, że są nieświadome wysokości pensji swojego małżonka, czy opłat związanych z prowadzeniem domu. Czasem nie posiadają dostępu do konta bankowego i korzystają jedynie z „kieszonkowych” wydzielonych przez małżonka z „niby” wspólnego budżetu. Nie jest to z pewnością sytuacja komfortowa. Aby jej uniknąć, warto od samego początku interesować się wspólnymi finansami.

W związkach między ludźmi ogromnie ważna jest umiejętność komunikacji, w tym także rozmowy na tematy finansowe – uważa dr Małgorzata Rejmer z Kancelarii Finansowej LEX. Dojrzałe osoby, tworzące bliską relację, w równym stopniu odpowiadają za wspólne gospodarstwo domowe, więc oboje powinni interesować wydatkami, numerami kont bankowych, wysokościami przelewów i zaciągniętych zobowiązań finansowych, czy miejscem pracy drugiej osoby. Istotne jest też, aby zdawać sobie sprawę, że w przypadku braku intercyzy pensje obu małżonków rozkładają się „pół na pół”, nawet jeśli tylko jedna osoba pracuje zawodowo, a druga decyduje się na wychowywanie dzieci i związany z tym brak aktywności na innych polach. 

Transparentność finansowa jest nie tylko podstawą zdrowej relacji, którą budujemy na długie lata, ale też zabezpieczeniem w razie ewentualnego rozstania. W przypadku ewentualnego rozwodu każdy powinien mieć wiedzę o przychodach drugiej osoby, co więcej, być w stanie je udowodnić i mieć świadomość tego, w jaki sposób zostanie podzielony majątek.  

Rozmowa o finansach to element dojrzałości w związku, szczególnie, jeśli mamy dzieci, za które odpowiadamy wspólnie i które należy zabezpieczyć – podkreśla dr Małgorzata Rejmer. Warto więc od samego początku zdecydować się na szczerość i otwartość dotyczącą naszych zarobków. Swego rodzaju zabezpieczeniem może okazać się wspólne konto bankowe, swobodny dostęp do gotówki oraz proporcjonalny podział kosztów utrzymania domu względem przychodów. 

Będąc w związku małżeńskim, warto też zainteresować się tematem rozdzielczości majątkowej. Wchodzi ona w grę, jeśli np. współmałżonek chce zabezpieczyć bliską osobę przed ryzykiem związanym z jego działalnością biznesową.

Pamiętajmy, że w przypadku rozdzielczości ważne jest wyrównanie dorobków. Jeżeli jednak już podpisaliśmy niekorzystną dla nas rozdzielczość, powinniśmy zdecydować się na podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej, aby nie zostać poszkodowanym finansowo w jakiejś niespodziewanej sytuacji.     

Taki schemat podziału majątku obowiązuje jednak tylko w przypadku małżeństwa. Jeśli chodzi o kwestie finansowe w przypadku konkubinatu, możemy mówić tutaj o zniesieniu współwłasności, bezpodstawnym wzbogaceniu się, czy rozliczaniu nakładów na rzecz spółki cywilnej – komplikacji może pojawić się z czasem jeszcze więcej. 

Z pomocą przychodzi tak zwana umowa konkubencka – doprecyzowuje ekspertka z Kancelarii Podatkowej LEX. Zawarte są w niej kwestie majątkowe pomiędzy osobami znajdującymi się
w nieformalnym związku, czy chociażby podział wspólnie nabytego majątku. Umowę przygotowuje się u prawnika, a jej zawarcie zalecane jest u notariusza. 

Sprawa może skomplikować się w momencie śmierci konkubenta, dlatego warto z wyprzedzeniem czasu zabezpieczyć się na nieprzewidziane sytuacje. Pomocnym może okazać się wspólne sporządzenie testamentu, gdzie zaznaczone zostanie choćby przekazanie nieruchomości na daną osobę. Zaoszczędzi nam to dużo czasu oraz niepotrzebnych nerwów później. 

Odpowiednio sporządzony testament, który uwzględnia wszystkie potrzebne kwestie jest nie do podważenia, co więcej stoi on ponad prawem ustawowego dziedziczenia – przypomina dr Dawid Rejmer z Kancelarii LEX. Testament najlepiej sporządzić u notariusza, aby uchronić się od potencjalnych prób jego podważenia. 

Zaufanie w związku jest podstawą dobrej oraz długotrwałej relacji. Wymaga ono jednak szczerości i otwartości w każdym aspekcie naszego życia – również tej finansowej. Świadomość obowiązujących przepisów prawnych z pewnością w dużym stopniu zabezpieczy przyszłość naszą i naszych dzieci – nawet na pokolenia. 

Kancelaria Finansowa Lex – rodzinna kancelaria prawno-konsultingowa zajmująca się̨ doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym, specjalizująca się m.in.: w sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych. Kancelaria pomaga budować przedsiębiorcom bezpieczny biznes na lata – taki, który skutecznie zostanie przekazany następnemu pokoleniu i będzie źródłem rodzinnej satysfakcji. Działa zawsze na najwyższym poziomie, kierując się takimi wartościami, jak: odpowiedzialność, rzetelność, szacunek, profesjonalizm i rozwój, skuteczność i konsekwencja. https://kf-lex.pl