Już w sierpniu, w G2A Arenie – Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce odbędzie się druga edycja Kongresu 60mln czyli Globalny Zjazd Polonii.
Ideą leżącą u podstaw Kongresu jest integracja środowisk polskich i polonijnych oraz zdefiniowanie aktualnego statusu i charakteru współpracy między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi
i kulturalnymi w Polsce oraz za granicą. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Obchody przypadającej na 2018 r. setnej rocznicy odzyskania niepodległości stanowią doskonałą okazję do spotkania w gronie polonijnym i podjęcia dyskusji na temat aktualnego miejsca Polski na świecie i naszej pozycji w relacjach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich gospodarczego wymiaru.
Pierwsza edycja, która miała miejsce w dniach 9-10 lutego 2018 r. w Miami na Florydzie, okazała się ogromnym sukcesem, gromadząc blisko 200 gości z 11 krajów. Wśród uczestników Kongresu znaleźli się m.in. Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Pełnomocnik Rządu ds. dialogu międzynarodowego Senator Anna Maria Anders, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński, Konsul honorowy RP w Miami, Lady Blanka Rosenstiel, Konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego NYC, Konsul Sabina Klimek, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, Członek Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Daniel Kawczyński oraz były pracownik Departamentu Stanu USA Thaddeus Kontek. W ramach Kongresu odbyło się sześć paneli dyskusyjnych, w których udział wzięło ponad 45 panelistów. Pierwszy z bloków dotyczył roli miast i regionów w budowaniu pomostów polsko-polonijnej współpracy gospodarczej, natomiast pozostałych pięć: roli promowania rodzimej kultury, sztuki i sportu, budowy politycznej siły Polonii w Stanach Zjednoczonych i na świecie, ekspansji polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, potencjału usług turystycznych i medycznych w Polsce oraz polskiego funduszu inwestycyjnego na Wall Street i opcji inwestycyjnych w Polsce.
Program drugiej edycji wydarzenia został tak zaprojektowany aby podczas dwóch dni, w sposób interdyscyplinarny porozmawiać o Polonii a wzajemne doświadczenia i osiągnięcia były inspiracją dla wszystkich zgromadzonych. Mówiąc o przeszłości nie możemy zapominać o tak istotniej dla naszego narodu historii dlatego też podczas Kongresu nie zabraknie spotkań oraz wydarzeń towarzyszących upamiętniających sierpień 1980.
Zakres tematyczny drugiej edycji obejmie takie zagadnienia jak: etyka w relacjach biznesowych, obowiązki Arystokracji XXI wieku we wspieraniu promocji rodzimego kraju, jego kultury, historii i gospodarki, Polska na tle krajów starej Europy, budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, międzynarodowe doświadczenie młodych Polaków, rozwijająca się nowoczesna Polska – co mogą sobie zaoferować?, marketing i promocja regionu, sport, jako katalizator najlepszych cech narodowych, Polska innowacja jako produkt eksportowy – działania rządu wspierające Polaków (fundusze dla przedsiębiorców), nowe Trójmorze i program Polska 3.0 współpraca transgraniczna, transfer wiedzy i innowacji, bezpieczeństwo energetyczne i Nowy Jedwabny Szlak, bezpieczeństwo Polski i Polaków, MARKA POLSKA – współpraca międzynarodowa polskich przedsiębiorców – budowanie dobrych praktyk, rola kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii na wszystkich kontynentach, współpraca regionów, rola placówek dyplomatycznych i organizacji w budowaniu partnerstwa miast i regionów oraz jak zjednoczyć 60mln – inicjatywy łączące Polaków – media i organizacje polonijne.
Bilety na wydarzenie do nabycia na www.ebilet.pl
Biuro Prasowe
Monika Regulska
Komitet Organizacyjny
T: +48 723 668 115