Kongresman Kirk na spotkaniu z przedstawicielami polonijnych biznesów

Kirk

„CHCĘ BYĆ SENATOREM NAJBLIŻSZYM POLONII

 

 

Coraz więcej kandydatów na różne urzędy federalne, stanowe, powiatowe pojawia się na polonijnych imprezach. 

W niedzielę, 26 września odbyło się spotkanie polonijnych zwolenników Kongresmana Marka Kirk’a, republikańskiego kandydata na urząd Senatora USA z Illinois.  Zbieranie funduszy odbyło się w rezydencji Arie Zweiga i jego małżonki Bożeny.

Kirk od 20 lat jest w Kongresie. Jest oficerem rezerwy amerykańskiej armii. Służył m.in. w Afganistanie.

 Kirk

Od prawej: Bożena i Arie Zweig , gosc spotkania  i Kongresman Mark Kirk w gronie zaproszonych gosci

Ponad 100 osób uczestniczyło w spotkaniu. Zdecydowana większość uczestników, to osoby urodzone w Polsce, ktore w ciągu ostatnich 10-30 lat przyjechały do Stanów Zjednoczonych, zostały obywatelami nowego kraju, osiągają sukcesy w różnych dziedzinach zycia.  

Wśród organizatorów spotkania byli oprócz gospodarzy m.in. Eva i Cezary Jakubowscy, Natasza i Michael Izaacs oraz prof. dr Marek Rudnicki.

Rudnicki

Prof. dr Marek Rudnicki, Mark Kirk w towarzystwie gosci

Kirk z uznaniem wypowiadał się o Polonii amerykańskiej, a także o współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi w Afganistanie. Kandydat obiecuje udzielenie poparcia dla zniesienia wiz dla Polaków. Popiera on takze projekt budowy tarczy antyrakietowej w Polsce.

Mark Kirk toczy ostrą rywalizację z Alexi’m Giannnoulias’em, kandydatem Partii Demokratycznej na urząd senatora, sprawowany w poprzednich latach przez Sen. Baracka Obamę.

Urząd Senatora Illinois ma niezwykle ważne znaczenie ze wzgledu na prestiż tego urzędu po objęciu prezydentury przez Baracka Obamę.  Poza tym, ewentualne zwyciestwo Kirka dałoby Republikanom 42 głosy w Senacie, a więc dodatkowy wpływ na możliwość uchwalania czy też blokowania ustaw w Senacie USA.

W chwili obecnej Demokraci posiadają większość w obu izbach Kongresu i maja możliwość uchwalania ustaw głosami jednej partii, tak jak np. w przypadku ustawy o ochronie zdrowia.

 

Obie partie wspierają swoich kandydatów ogromnymi środkami finansowymi: Republikanie – popierają Kongresmana Kirk’a; a Demokraci popierają Giannoulias’a, obecnego skarbnika stanu Illinois.

Giannoulias otrzymał poparcie prezydenta Obamy, swojego starszego kolegi z zespołu koszykówki, który w najbliższym czasie przyleci do Chicago, aby zbierać fundusze dla Giannoulias’a. Również Pierwsza Dama USA, Michelle Obama przyjedzie do Chicago w podobnym celu.

 Arie

 Od prawej: gospodarz spotkania Arie Zweig w towarzystwie pań i Kongresmana Kirk’a

Zapowiada się więc niezwykle intensywna rywalizacja pomiędzy obu kandydatami na senatora. Potrwa ona aż do wyborów w dniu 2 listopada b.r.  W chwili obecnej prowadzi Mark Kirk 43:41%. Jest to roznica w zasięgu błędu statystycznego. Wszystko może się jeszcze wydarzyć do czasow wyborów.  Obecnie wyborcy mają możliwość przyjrzenia się programom wyborczym kandydatów, ich osiagnięciom w służbie publicznej, jak również ich błędom czy wadom.

 

Obaj kandydaci mają swoich polonijnych zwolenników, a my staramy się informować o każdym z nich. Ważne, żebyśmy licznie brali udział w wyborach i głosowali zgodnie z własnym przekonaniem na najlepszych.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikolajczyk