Kontrowersje wokół Nobla.

Johnson

„To mieszanie się w sprawy wewnętrzne”

 

Johnson  Przyznanie pokojowej nagrody Nobla prezydent Liberii pani Ellen Johnson – Sirleaf wywołało obok radości również oburzenie w jej kraju.


Część polityków liberyjskich uznała decyzję Norweskiego Komitetu Noblowskiego za mieszanie się w sprawy wewnętrzne ich kraju.

Przewodniczący norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland odpiera zarzuty, jakoby Pokojowa Nagroda Nobla dla prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf miał związek z wyborami, które odbędą się w tym kraju 11 października.

W wyborach prezydenckich w Liberii Johnson-Sirleaf ubiega się o reelekcję. Nie angażujemy się w wewnętrzne sprawy kraju, a Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest za dokonania w przeszłości – powiedział Jagland, pytany przez dziennikarzy, czy Nobel dla prezydent Liberii ma pomóc jej w wygraniu wyborów. Jesteśmy niezależni, a sytuacja polityczna w krajach, z których pochodzą laureaci, nie może mieć wpływu na decyzje komitetu noblowskiego – oświadczył Jagland.

 Przewodniczący Komitetu Noblowskiego powiedział, że Johnson-Sirleaf przyznano Nobla za to, że od czasu, kiedy została wybrana pierwszą kobietą-prezydentem w Afryce, nieustannie działa na rzecz pokoju w Liberii. Według norweskich komentatorów niewykluczone, że werdykt Komitetu Noblowskiego zostanie wykorzystany w kampanii wyborczej w Liberii.

Oprócz prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w piątek również jej rodaczka Leymah Gbowee, a także Jemenka Tawakkul Karman.

Autor: (PAP)(IAR)

 O pokojowej nagrodzie Nobla czytaj w www.Money.pl