KPA Illinois – zorganizowało obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego

 

CHICAGO: W poniedziałek,  6 marca, obchodzono uroczyście obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego w Illinois. Najpierw odbyła się uroczysta akademia w Muzeum Polskim w Ameryce.

Potem odbyła się kolejna uroczysta akademia w Centrum Kopernikowskim zorganizowana przez Kongres Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Uroczystościom przewodniczył Romuald Poplawski, Prezes KPA-IL. Wzięło w niej udział około 200 zaproszonych gości, przedstawicieli wielu organizacji polonijnych.

Wśród gości znaleźli się m.in. wicekonsul Konrad Zieliński, Joseph Drobot – prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Andras Juhasz – konsul generalny Węgier, Csaba Zongor – prezes Polish-Hungarian World Federation & Affiliates, Bartosz Rybak – prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej.


Przemawia wicekonsul Konrad Zieliński

Foto: Dariusz Piłka
dziennikzwiazkowy.com

O zasługach i dziedzictwie bohatera obojga  narodów mówiło kilku mówców wicekonsul  Konrad Zieliński z Konsulatu RP w Chicago wygłosił znakomite przemówienie o ważności obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego w Illinois i w USA. Podkreślił  ogromną rolę, jaką odgrywają organizcje polonijne dla pielęgnowania tego święta, dla pielęgnowania polskich wartości, tradycji, kultury w USA i na wielu innych polach działanlości.

W Centrum Kopernikowskim  mówiono o zasługach generała w walce o wolność narodu amerykańskiego i wpływie tej postaci na późniejsze i współczesne relacje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. W poniedziałek rano Sen. Richard Durbin mówił o jego niedawnej wizycie w Polsce i kilku innych krajach NATO.


 Przemawia Frank Spula

Uczestnicy obchodów w Centrum Kopernikowskim mieli możliwość obejrzenia bardzo intersujących historycznych slajdów pokazujących wkład gen. Kazimierza Pułaskiego w walkę o niepodległość 13. amerykańskich Kolonii, które stały się podwaliną Stanów Zjednoczonych.  Prezentację przygotował Jan Loryś, były Dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, z wykształcenia nauczyciel historii.  

Pan Loryś przedstawił kontekst historyczny przybycia Kazimierza Pułaskiego do Paryża, potem jego spotkania z Benjaminem Franklinem, który reprezentował amerykańskie kolonie w Paryżu i który to zarekomendował Pułaskiego amerykańskim przywódcom. 
Pułaski po przybyciu do Ameryki zaoferował swoje uslugi Gen. Waszyngtonowi i nnymi pprzywódcom amerykańskiej  armii. Miał ogromny wkład w tworzenie amerykańskiej kawalerii. Przyczynił się także do uratowania życia Gen. George’owi Waszyngtonowi, póżniejszemu prezydentowi USA.
Pułaski zginął w walce o niepodległość Amerykańskich kolonii.

Innym wspaniałym dowódcą z Polski, który walczył o niepodległość  Stanów Zjednoczonych był Generał Tadeusz Kościuszko, znakomity strateg, inżynier wojskowy. Jego fortyfikacja w West Point okazała się nie do zdobycia przez brytyjską armię.
 
W miejscu fortyfikacji powstała znakomita amerykańska uczelnia wojskowa West Point Military Academy. Wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych jest nazwanych na cześć Tadeusza Kościuszki: mosty, parki, pomniki. Jeden z pomników stoi w Chicago, niedaleko Planetarium. Innym z pomnikow stoi w Parku LaFayette, tuż za Białym Domem. Ufundowała go Polonia amerykańska na początku XX wieku.
 
Ogromny wkład w uchwalenie święta Kazimierza Pułaskiego w Illinois miał Kongres Polonii Amerykańskiej i wielu jego zasłużonych przywodców jak śp. Roman Puciński i wielu innych.  Wkład KPA podkreślali m.in. Frank Spula, także Romuald Poplawski i inni.
 
Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, przestawił uczestniczących w akademii polonijnych przywodców i kandydatów na różne urzędy w różnych miasteczkach na terenie aglomeracji chicagowskiej, takich jak Andrew Przybylo, burmistrz Niles, Krzysztof „Chris” Wąsowicz, burmistrz Justice na południu Chicago, Alan Nowaczyk, burmistrz Willow Springs, Barbara Piltaver – burmistrz Schiller Park, oraz inni, zachącając uczestników, polonijne organizacje do udzielenia poparcia polonijnym kandydatom.
 

Polonijni kandydaci

W części artystycznej wieczoru utwory muzyczne z epoki polskich królów, grali i tańczyli młodzi muzycy Akademii Muzycznej PASO Polsko Amerykańskiej Orkiestry Symfonicznej pod przewodnictwem Barbary Bilszty i Wojciehca Niewrzoła.


 
Uczestnicy akademii z okazji Dnia Pułaskiego zostali zaproszeni na uroczystą kolację, przygotowaną przez poloniijne delikatesty „Montrose Food Mart and Deli”, gdzie kontynuowali rozmowy o wielu sprawach polonijnych.
 


Akademia Muzyczna PASO
Foto: Dariusz Piłka
dziennikzwiazkowy.com

Warto tutaj dodac, że KPA-IL przygotowuje własne wybory urzędników na kolejną kadencję, które odbędą się w marcu b.r.  Są to wewnętrzne wyboru KPA-Il.  Polonia potrzebuje silnej, efektywnych organizacji, aby prezentować sprawy Polonii mocnym głosem.

 

Panie: Lucyna Mirowska i Ewa Ruminski


Uczestnicy  uroczystej akademii


@  Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk