Kraków będzie walczył o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku

 

„W imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego mam zaszczyt oficjalnie przedstawić miasto Kraków, zgłaszające się do roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w roku 2022” – taki właśnie tekst prześle w czwartek Polski Komitet Olimpijski Thomasowi Bachowi, prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zgłoszenie tej kandydatury byłoby niemożliwe bez zaangażowania wielu osób – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

 Z wielu powodów PKOl popiera tę inicjatywę. Bardzo zależy nam na tym, aby ta inicjatywa przyczyniła się do rozwoju sportów zimowych w naszym kraju – dodał.

 Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego przyznał, że propozycja Krakowa bardzo ucieszyła naszych południowych sąsiadów.

 – Kiedy miasto Kraków złożyło nam propozycję wspólnej organizacji igrzysk olimpijskich w 2022 roku, bardzo nas to ucieszyło. Nasz udział w pełni popiera cały ruch sportowy na Słowacji, a także nasze władze. Wierzę też w to, że pomysł ten spodoba się także mieszkańcom regionu, na którym miałyby się odbywać igrzyska. Zrobimy wszystko, żeby wesprzeć wysiłki Krakowa w organizacji tej imprezy – powiedział Frantisek Chmelar.

 O tym, że organizacja zimowych igrzysk olimpijskich przez Kraków jest znakomitym przedsięwzięciem przekonywała Joanna Mucha, minister sportu i turystyki.

 – Naprawdę warto podjąć się organizacji tej wielkiej, wspaniałej imprezy. Będziemy tak prowadzić nasze prace, by nasza aplikacja była bardzo mocna. Kończy się czas, gdy miasta decydowały się na rozrzutność. Ma być rozsądna kosztowo i przygotowana na wykorzystanie wszystkich obiektów olimpijskich po ich zakończeniu. Ten dzień wieńczy rok pracy rządu polskiego i słowackiego. To jednocześnie dzień, który rozpoczyna znacznie cięższą pracę, ale wierzę, że jej efektem będzie to, że igrzyska w 2022 roku będą odbywały się w Krakowie, Tatrach polskich i słowackich – powiedziała Mucha.

 

Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa, podkreślił, że inicjatorem pomysłu organizacji w tym mieście zimowych igrzysk olimpijskich był ówczesny prezes PKOl Piotr Nurowski.

 To nie będą igrzyska krakowskie. To będą igrzyska, które odbywać się będą w Małopolsce i na Słowacji. Kiedyś o organizację zimowych igrzysk starały się Zakopane i Poprad. Nie udało się. Dlatego teraz siły zostały połączone. I to będzie udany start Krakowa, bo jest wielkie zaangażowanie rządów polskich i słowackich – powiedział profesor Majchrowski.

 Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca komitetu aplikacji, poinformowała, że został powołany komitet konkursowy Kraków 2022, którego przewodniczącą została posłanka.

 – Dopiero teraz zaczyna się nasza poważna praca. Trzymajcie za nas kciuki – powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej, a wcześniej polska olimpijka.

 W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego doszło do podpisania dokumentów upoważniających PKOl do zgłoszenia kandydatury Krakowa jako organizatora zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2022 roku. To będzie drugie polskie podejście do organizacji tej imprezy. W 1999 roku Zakopane starało się o igrzyska w 2006 roku, ale wówczas wybrano Turyn.

 Termin składania aplikacji upływa 14 listopada. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie podczas 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku. Zimowe igrzyska w przyszłym roku odbędą się w Soczi, a w 2018 – w południowokoreańskim Pyeongchangu. Do tej pory – poza Krakowem – swoje kandydatury zgłosiły Ałma-Ata, Pekin, Lwów i Oslo, a o igrzyska chce się ubiegać także Monachium.

 Źródło: Eurosport.Onet.pl

Zdjęcie: A. Majdański/Newspix