„Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie

Muzułmanie obecnie otwarcie dopuszczają się ludobójstwa na chrześcijanach w Nigerii, co potwierdzają międzynarodowi obserwatorzy. Dla mediów głównego nurtu i wielu polityków życie Czarnych – znacznie ponad 50 tysięcy i liczba ofiar wciąż rośnie – najwyraźniej nie ma znaczenia. Przynajmniej nie wtedy, gdy są to chrześcijanie a mordują ich muzułmanie. Na zdjęciu: Zakrwawiona podłoga kościoła katolickiego św. Franciszka w stanie Ondo w Nigerii, 5 czerwca 2022 r., w dniu, w którym islamscy terroryści zamordowali ponad 50 chrześcijan, którzy w spokoju modlili się w tym miejscu. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)

„Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie

autor: Raymond Ibrahim
5 luty 2024

Oryginał angielski: ’A Gory Christmas’: Christians Slaughtered in the Nigerian Genocide
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Muzułmanie obecnie otwarcie dopuszczają się ludobójstwa na chrześcijanach w Nigerii, co potwierdzają międzynarodowi obserwatorzy. Dla mediów głównego nurtu i wielu polityków życie Czarnych – znacznie ponad 50 tysięcy i liczba ofiar wciąż rośnie – najwyraźniej nie ma znaczenia. Przynajmniej nie wtedy, gdy są to chrześcijanie a mordują ich muzułmanie. Na zdjęciu: Zakrwawiona podłoga kościoła katolickiego św. Franciszka w stanie Ondo w Nigerii, 5 czerwca 2022 r., w dniu, w którym islamscy terroryści zamordowali ponad 50 chrześcijan, którzy w spokoju modlili się w tym miejscu. (Zdjęcie: AFP via Getty Images)

 

Według kalendarza juliańskiego , 7 stycznia 2024 r., przypada prawosławne Boże Narodzenie. Wydaje się, że jest to odpowiedni moment, aby przypomnieć, że niecałe dwa tygodnie temu, 25 grudnia 2023 roku, na Zachodzie obchodzono bardziej znane rzymskokatolickie i protestanckie Boże Narodzenie. Jednak tej zimy uroczystości zostały odwołane. Betlejem, miejsce narodzin Jezusa, było miastem duchów. „W tym roku –powiedział brat John Vinh, franciszkanin – bez choinki i bez światełek jest tylko ciemność”. Niestety, dla wielu innych chrześcijan Boże Narodzenie było także tylko ciemnością.

Podczas gdy na całym świecie święto obchodzono w pokoju i radości, w Nigerii, począwszy od Wigilii aż do pierwszego dnia Bożego Narodzenia, muzułmanie zamordowali prawie 200 chrześcijan.

W tym świętym czasie „dobrze uzbrojeni” muzułmańscy członkowie plemienia Fulani siekali maczetami, dźgali nożami, przebijali kulami i palili żywcem swoje chrześcijańskie ofiary, z których wiele było właśnie w trakcie obchodzenia Bożego Narodzenia.

Według jednego z raportów:

„Zaatakowano co najmniej 25 społeczności w trzech obszarach jednego samorządu lokalnego [w stanie Plateau]. Ocalali opowiadają o masowych atakach milicji, zabijających na oślep i niszczących domy, pojazdy, pola uprawne i inne nieruchomości. Około 37 osób, głównie kobiet, dzieci i niepełnosprawnych, spalono żywcem w ich domach. Zniszczono także osiem kościołów i plebanii…”

Oczekuje się, że liczba zabitych wzrośnie. „Tak, moja wioska została zaatakowana w Wigilię Bożego Narodzenia, podobnie jak inne wioski w pobliżu mojej społeczności” – potwierdził Timothy w wywiadzie.

„Dzisiaj w buszu znaleziono więcej trupów… Spłonęło wiele domów, w tym mój kościół. Nie potrafię powiedzieć, ile osób zginęło, ale dzisiaj znaleźliśmy więcej ciał i szukamy zaginionych”.

Ponad 300 chrześcijan zostało również poważnie rannych, 29 350 osób zostało wysiedlonych, a dżihadyści spalili bardzo dużo domów i kościołów – w tym 221 domów tylko w jednej wiosce.

Zamordowano czterech członków rodziny innej wieśniaczki, Naomi, a ją wypędzono. „Mój dom jest spalony… W Boże Narodzenie odprawiałam żałobę” – powiedziała.

Zamordowano także kilku przywódców chrześcijańskich, w tym pastora, jego żonę i pięcioro dzieci, opowiadał Dawzino Mallau, inny mieszkaniec wioski.

„Terrorystów, którzy zaatakowali te wspólnoty chrześcijańskie, było setki i przeprowadzali ataki, gdy nieszczęśni chrześcijanie przygotowywali się do Bożego Narodzenia…”

Zdjęcia ukazujące ofiary grzebane w masowych grobach podkreślają skalę ataku.

„To rzeczywiście były dla nas krwawe Święta Bożego Narodzenia” – stwierdził gubernator stanu Plateau, Caleb Mutfwang, w oświadczeniu, w którym określił ataki jako „dobrze skoordynowane” i przeprowadzone przy użyciu „ciężkiej broni”.

Inny raport mówi o masakrze:

„Większość zabitych chrześcijan to kobiety, dzieci i osoby starsze, które nie mogły uciec…. Chrześcijańscy przywódcy w Nigerii oświadczyli, że uważają, że ataki pasterzy na wspólnoty chrześcijańskie w środkowym pasie kraju są inspirowane ich chęcią siłowego przejęcia ziem chrześcijan i narzucenia islamu… Nigeria jest liderem na świecie pod względem liczby chrześcijan zabitych za wiarę w 2022 r., z liczbą 5014 ofiar śmiertelnych, według raportu Open Doors World Watch List (WWL) 2023. Jest także liderem na świecie pod względem liczby uprowadzeń chrześcijan (4726), ofiar napaści na tle seksualnym lub nękanych, zmuszanych do zamążpójścia i ofiar znęcania się fizycznego i psychicznego, a także to tam odnotowano najwięcej ataków na domy i przedsiębiorstwa z powodów religijnych. Podobnie jak w roku poprzednim, Nigeria zajęła drugie miejsce pod względem liczby ataków na kościoły i osób wewnętrznie przesiedlonych”.

Ze względu na swój „sensacyjny” charakter (zamordowano prawie 200 chrześcijan i to w okresie świąt Bożego Narodzenia), atak ten był szeroko komentowany w większych serwisach informacyjnych „alt-prawicowych” i konserwatywnych. W rzeczywistości jednak żaden aspekt tych ataków – ani liczba masakr chrześcijan, ani pora roku – nie jest „nowy” ani unikatowy dla Nigerii.

Podobnie jak gdzie indziej, islamscy terroryści wNigerii regularnie atakują chrześcijan, zwłaszcza w okresie ich świąt. Trzynaście lat temu, podczas Bożego Narodzenia 2011 roku, Gatestone Institute donosił:

„W kilku kościołach w północnej Nigerii zdetonowano bomby 25 grudnia [2011 r.], podczas wydarzenia określanego jako 'najczarniejsze Boże Narodzenie w historii Nigerii’. W atakach, których dokonała muzułmańska grupa bojówkarzy Boko Haram, zginęło co najmniej 39 osób, 'większość zginęła na stopniach kościoła katolickiego [w Madalla niedaleko stolicy Abudży] po odprawieniu mszy bożonarodzeniowej, a krew widoczna była w różowej chmurze z ogromnej eksplozji.’ Zwęglone ciała i poodrywane kończyny leżały rozrzucone na podłodze zniszczonego kościele.”

Niestety w Nigerii nie brakuje ataków na chrześcijan podczas Bożego Narodzenia i innych świąt. Oto kilka przykładów sprzed i po podobno „najczarniejszych Świętach Bożego Narodzenia w historii” w 2011 roku:

  • Wigilia, 24 grudnia 2010: Muzułmanie podpalili i wysadzili w powietrze kilka kościołów, w wyniku czego co najmniej 38 chrześcijan zginęło na miejscu, a 74 było stanie krytycznym.

  • Niedziela Wielkanocna, 8 kwietnia 2012r.: Podczas nabożeństw w Niedzielę Wielkanocną co najmniej 50 chrześcijan zostało wysadzonych w powietrze po eksplozji materiałów wybuchowych w pobliżu Zgromadzeń Kościoła Bożego podczas nabożeństw w Niedzielę Wielkanocną w regionie w większości muzułmańskim.

  • Wigilia, 24 grudnia 2012r.: W dwóch oddzielnych atakach islamscy bandyci zastrzelili 12 wiernych chrześcijan, w tym pastora, którzy zebrali się na wigilijnych nabożeństwach.

  • Tydzień Wielkanocny 2013r.: muzułmańscy pasterze przeprowadzili serię najazdów, mordując co najmniej 80 chrześcijan, głównie dzieci i osoby starsze; ponadto zniszczono ponad 200 domów chrześcijan, spalono osiem kościołów, a 4500 chrześcijan wysiedlono.

  • Niedziela Wielkanocna, 20 kwietnia 2014r.: Podpalono wypełniony po brzegi kościół, w wyniku czego zginęło ponad 150 osób.

  • Boże Narodzenie, 25 grudnia 2015r.: Islamska grupa Boko Haram zamordowała 16 chrześcijan, w tym dzieci.

  • Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 5 czerwca 2022r.: Terroryści zaatakowali kościół katolicki i zamordowali co najmniej 50 chrześcijan. Według jednego z raportów filmy „pokazywały wiernych leżących w kałużach krwi, podczas gdy ludzie wokół nich lamentowali”.

Powyższe to zaledwie kilka przykładów ataków na chrześcijan, które celowo zaplanowano tak, aby zbiegały się z ich dniami świętymi. W rzeczywistości rzeź chrześcijan w Nigerii jest codziennością. Jak organizacja Open Doors napisała w 2022 r. na temat Nigerii: „co dwie godziny chrześcijanin jest zabijany za wiarę”.

Muzułmanie obecnie otwarcie dopuszczają się ludobójstwa na chrześcijanach w Nigerii, co potwierdzają międzynarodowi obserwatorzy. Według jednego z raportów między 2009 rokiem a 10 kwietnia 2023 roku w Nigerii „zamordowano 52 250 chrześcijan”. Od tego czasu liczba ta stale rośnie – nie tylko tych 200 zabitych w Boże Narodzenie, ale także wiele innych osób, które zostały zamordowane od 10 kwietnia 2023 r., jak udokumentowano w miesięcznych raportach „Prześladowania chrześcijan„. Ponadto od 2009 r. zaatakowano 18 tysięcy kościołów i 2200 szkół chrześcijańskich, a wiele z nich „zniszczono w części lub w całości, łącznie z zrównaniem z ziemią lub spaleniem”.

Tymczasem „media głównego nurtu” i politycy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ukryć to ludobójstwo. Przedstawiają je jako jedynie spory o ziemię pomiędzy pasterzami i rolnikami.

Na przykład w doniesieniu o rzezi prawie 200 chrześcijan, która miała miejsce w ostatnie Boże Narodzenie, Associated Press (AP) nie wspomniała, że do masakr doszło w czasie Świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak nie wspomniała o tożsamości napastników (muzułmanów) i ich ofiar (chrześcijan). Przedstawiała konflikt, jak coraz częściej robi to wielu komentatorów, jako rzekomo godny pożałowania produkt uboczny zmian klimatycznych, które ich zdaniem zmuszają pasterzy (muzułmanów) do wkraczania na ziemie rolników (chrześcijan).

Podobnie w doniesieniu AP o zamachu bombowym na kościół w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w 2022 r., w wyniku którego zginęło 50 wiernych chrześcijan, ani razu nie pojawiają się słowa „muzułmanin”, „islam” ani nawet „islamista”. Czytelnikom powiedziano, że: „Nie było jasne, kto stoi za atakiem na kościół”. Aby utrzymać tę dwuznaczność, AP nie wspomniała również o tym, że przez lata w Nigerii islamscy terroryści rutynowo atakowali kościoły i mordowali tysiące chrześcijan „dla sportu” – fakt ten mógł po prostu stanowić wskazówkę co do tego, „kto stał za atakiem”.

Ukrywanie tego, co dzieje się z chrześcijanami w Nigerii, jest niestety starą taktyką „mediów głównego nurtu”, o czym doniesiono w 2011 roku w artykule Nigeria’s Christmas Present – Blowing Up Christians: The New York Times Screws It Up Again [Prezent bożonarodzeniowy w Nigerii – wysadzanie chrześcijan w powietrze: „New York Times” partaczy znowu].

Wystarczy spojrzeć na słowa ówczesnego zastępcy sekretarza stanu Obamy do spraw Afryki, Johnniego Carsona, wygłoszone po tym, jak muzułmańscy terroryści zamordowali 50 wiernych kościoła chrześcijańskiego w Niedzielę Wielkanocną 2012 roku:

„Chcę skorzystać z okazji, aby podkreślić jedną kluczową kwestię, a mianowicie, że religia nie napędza przemocy ekstremistycznej [w Nigerii]”. Zamiast tego „nierówność” i „ubóstwo” – cytując byłego prezydenta USA Williama J. Clintona – „są tym, co napędza to wszystko” („to wszystko” to jest masakra chrześcijan dokonywana przez muzułmanów).

Jak jednak powiedziała nigeryjska zakonnica, siostra Monica Chikwe:

„Trudno powiedzieć nigeryjskim chrześcijanom, że to nie jest konflikt religijny, ponieważ widzą bojowników Fulani ubranych całkowicie na czarno i skandujących 'Allahu Akbar!’ i krzyczących: 'Śmierć chrześcijanom'”.

Stowarzyszenie Chrześcijańskie Nigerii pytało retorycznie:

„Jak może to być starcie [świeckie lub ekonomiczne], gdy jedna grupa [muzułmanie] nieustannie atakuje, zabija, okalecza, niszczy, a druga grupa [chrześcijanie] jest nieustannie zabijana, okaleczana, a ich miejsca kultu niszczone?”

W 2018 roku Krajowe Chrześcijańskie Forum Starszych w Nigerii zwięźle podsumowało prawdziwe źródło ludobójstwa chrześcijan w Nigerii:

„DŻIHAD został zapoczątkowany w Nigerii przez islamistów z północnej Nigerii pod przywództwem grupy etnicznej Fulani. Dżihad ten opiera się na doktrynie nienawiści nauczanej w meczetach i islamskich madrasach w północnej Nigerii, a także na ideologii supremacji Fulani. Używanie obu [koncepcji] dżihadu: konwencjonalnego (brutalny) i ukrytego (cywilizacyjny), islamiści z północnej Nigerii wydają się zdecydowani przekształcić Nigerię w islamski sułtanat i zastąpić liberalną demokrację szariatem jako ideologią narodową. … Chcemy Nigerii, w której obywatele są traktowani jednakowo wobec prawa na wszystkich poziomach…”

W obliczu rzezi chrześcijan dokonanej przez dżihad, administracja Bidena zareagowała dziwacznie. W 2020 r. prezydent Donald J. Trump umieścił Nigerię na sporządzonej przez Departament Stanu liście krajów wzbudzających szczególne obawy – czyli narodów, które dopuszczają się lub tolerują łamanie wolności religijnej. Jednak administracja prezydenta Josepha R. Bidena usunęła z tej listy Nigerię – kraj, w którym co dwie godziny mordowany jest chrześcijanin.

Wielu obserwatorów zareagowało ostro krytykując Departament Stanu Bidena za to niewytłumaczalne posunięcie. Jak zauważył Sean Nelson, radca prawny ds. globalnej wolności religijnej w ADF International:

„Oburzenie w związku z usunięciem przez Departament Stanu statusu kraju wzbudzającego szczególne obawy w związku z naruszeniami wolności religijnej w Nigerii jest w pełni uzasadnione. Nie podano żadnych wyjaśnień, które mogłyby uzasadnić tę decyzję. W każdym razie sytuacja w Nigerii pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. Chrześcijanie, a także muzułmanie, którzy sprzeciwiają się atakom grup terrorystycznych i bojówek, są celem, są zabijani i porywani, a rząd po prostu nie chce położyć tamy tym okrucieństwom. … Usunięcie statusu Nigerii jako kraju wzbudzającego szczególne obawy tylko ośmieli tam coraz bardziej autorytarny rząd”.

Ówczesny prezydent Trump, wraz z umieszczeniem Nigerii na liście, zapytał wprost ówczesnego prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego z charakterystyczną dla niego dosadnością: „Dlaczego zabijacie chrześcijan?”

Taki jest obecny stan rzeczy w Nigerii, nawet w ten dzień prawosławnego Bożego Narodzenia, kiedy od 15 lat dżihad o ludobójczych proporcjach prowadzony jest przeciwko nigeryjskiej ludności chrześcijańskiej – podczas gdy amerykańskie media i rząd przedstawiają problemy Nigerii w terminach czysto ekonomicznych, co zaprzecza rzeczywistości.

Inaczej mówiąc, dla mediów głównego nurtu i wielu polityków życie Czarnych (ponad 50 tysięcy zabitych i ta liczba wciąż rośnie), najwyraźniej nie ma znaczenia. Przynajmniej nie wtedy, gdy chodzi o chrześcijan mordowanych przez muzułmanów.

Gatestone Institute – Polski