Nowym kanclerzem polonijnego ośrodka oraz zakładów naukowych w Ochard Lake
w stanie Michigan wybrany został ks. kanonik Mirosław Król; dotychczasowy proboszcz i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w stanie New Jersey oraz prezes Fundacji św. Jana Pawła II w USA. Rada Regentów, składająca się z 27 członków dokonała wyboru ks. M. Króla, a wybór już zatwierdził już arcybiskup Detroit Allen Vigneron.
Przed nowym kanclerzem stoi dziś zadanie odbudowania dawnego znaczenia i prestiżu placówki w Ochard Lake. W seminarium kształciło się jeszcze kilka lat temu kilkudziesięciu kleryków, a dziś ich liczba znacznie spadła. Bardzo ważna była zawsze współpraca
z biskupami w Polsce w dziele wychowania nowych pokoleń duchownych gotowych do duszpasterstwa w Ameryce Północnej oraz integracja akcji powołaniowej wśród polsko – amerykańskiej młodzieży w USA. Placówka edukacyjna St. Mary’s Preparatory High School, która kiedyś kształciła dzieci polskich emigrantów z biegiem lat została zamerykanizowana i nie ma już praktycznie wśród uczniów naszych rodaków. Dziś uczy się w niej blisko 500 uczniów.
W przeszłości wielu absolwentów szkoły wstępowało do seminarium w Ochard Lake, aby pełnić później posługę kapłańską w USA. Dziś działalność naukowa placówki została bardzo ograniczona.
Polski ośrodek w p.w. świętych Cyryla i Metodego powstał w XIX wieku, kiedy to założyciel pierwszej polskiej parafii w Stanach Zjednoczonych – Panna Maria w Teksasie – ks. Leopold Moczygęba stworzył seminarium kształcącego księży do posługi wśród Polonii. Do dziś wykształciło sie tu blisko 2 tysięcy księży, posługujących w ponad 100 amerykańskich diecezjach. Zgodę na powstanie tego ośrodka wydał papież Leon XIII w styczniu 1879 roku, a organizacją projektu zajął się ks. Józef Dąbrowski. On też został pierwszym rektorem polonijnego seminarium, które do 1909 roku funkcjonowało w Detroit, kiedy to zostało przeniesione do byłej siedziby Akademii Wojskowej w Orchard Lake. Dziś w skład placówki (Orchard Lake Schools) wchodzą: seminarium duchowne, posiadające również filie w Krakowie, katolickie liceum St. Mary’s Preparatory High School oraz Polska Misja, która ma troszczyć się o kultywowanie polskiej kultury, języka i historii wśród Polonii amerykańskiej. Po II wojnie światowej kilkudziesięciu profesorów tworzyło tu prężny zespół akademicki publikując setki książek i artykułów naukowych w języku polskim i angielskim. W placówce gromadzono przez 130 lat pamiątki narodowe ofiarowane przez Polaków w XIX i XX wieku; m.in. dokumenty pochodzące nawet sprzed 300 (m.in. rękopis Jana III Sobieskiego).
Ks. M. Król będąc twórcą sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w New Jersey przejmuje pod opiekę od 15 sierpnia br. sanktuarium św. Jana Pawła II w Ochard Lake, powołane do istnienia przed rokiem przez arcybiskupa Allana Vignerona z Detroit. “To dla mnie szczególny znak od Pana Boga – mówi ks. M. Król. Dane mi było przez ostatnie lata powoływać sanktuarium i rozwijać kult św. Jana Pawła II na wschodnim wybrzeżu USA, a dziś będę to czynił w kolejnym miejscu posługi kapłańskie. Ufam, że św. Jan Paweł II będzie z nieba wspierał Ochard Lake i wypraszał potrzebne łaski dla tego ważnego w Stanach Zjednoczonych miejsca Polaków. Ufam, że razem z wieloma naszymi Rodakami przywrócimy świetność tej wspaniałej placówce. Wracam wszak do miejsca, gdzie przed laty byłem wychowawcą kleryków, pełniąc funkcję wicerektora seminarium duchownego, ale i sam jestem absolwentem tego seminarium. Znam to środowisko i znam ten ośrodek i wiem jak wiele dobra wspólnymi siłami można zrobić, a praca ta będzie promieniować na Polonię poprzez myślą naukową, wartości wnoszonej w proces edukacji młodych oraz w kultywowanie wszystkiego “co Polskę stanowi” na amerykańskiej ziemi.”
Ks. M. Król podkreśla jak ważna jest stała współpraca z wieloma ośrodkami polonijnymi w USA.
“Będę prosił Polonię abyśmy się zjednoczyli wokół Ochard Lake. Będę także prosił Kościół w Polsce o zgodę, aby chętni kandydaci do kapłaństwa mogli się decydować na przygotowanie i później prace wśród Polonii amerykańskiej. Musimy wspólnie uratować to tak bardzo zasłużone w historii Kościoła seminarium, które będzie przygotowywać do kapłaństwa. Nasz ośrodek w Krakowie tez musi uczynić wszystko, aby na wysokim poziomie, w tej pierwszej fazie przygotowania do wyjazdu do USA, przeprowadzał najpierw rekrutacje, a potem po okresie próby wysyłał dobrych kandydatów na dalsze studnia do Orchard Lake ” – stwierdził ks. M. Król.
- Cezary Chwilczyński
——————————-
*Mirosław Król – ur. 18.08.1970 r. w Gorlicach na terenie diecezji tarnowskiej. Dorastał w miejscowości Stawisza. Uczęszczał do szkoły średniej w Gdańsku, zanim jeszcze wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia filozoficzne w Seminarium Duchownym w Gdansku-Oliwie. Od 1994 r. kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake, a w 1996 w Wyższym Seminarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Seton Hall University, gdzie ukończył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1999r. w katedrze w Newark. Pracował w parafiach: Św. Elżbiety w Wyckoff, NJ, w Parafii Our Lady of Częstochowa w Harrison, NJ. W latach 2006 do 2011 był prefektem i wicerektorem Seminarium Polonijnego w Orchard Lake. Od lipca 2011r. jest proboszczem parafii św. Teresy w Linden oraz prezesem Fundacji św. Jana Pawla II “Nie Lękajcie się”. Dzięki jego staraniom w 2013 roku, kościół Św. Teresy został ogłoszony Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II. Ks. M. Król jest kanonikiem Kapituły Kolegiackiej św. Floriana i św. Jana Pawła II przy bazylice św. Floriana w Krakowie. Blisko współpracuje z kard. Stanisławem Dziwiszem w dziele rozwoju kultu św. Jana Pawła II w Ameryce Północnej.