Kwiaty w malarstwie polskim

Motyw kwiatów nie tylko w sztuce ludowej

Martwa natura pokazywana w polskim malarstwie, często jest postrzegana jako szczególne podkreślenie piękna rodzimej przyrody. Kwiaty pojawiły się jako motyw artystyczny dopiero na obrazach impresjonistycznych. Wcześniej dominowała na obrazach tematyka religijna, historyczna i społeczna. Ta ostatnia widoczna była szczególnie na obrazach portretowych.

Na najstarszych obrazach

Najstarsze obrazy przedstawiające kwiaty, znajdujemy w pracach Andrzeja Stecha osiemnastowiecznego artysty malarza. Artysta ten, malował dla króla Jana III Sobieskiego. Przedstawiał on obrazy najczęściej religijne, a także sceny alegoryczne i historyczne, na kanwie martwej natury.

Kwiaty malowane

Martwe natury, a w tym także i kwiaty malował bardzo często Leon Wyczółkowski. Malarz ten należał do najwybitniejszych młodopolskich artystów. Był on reprezentantem nurtu realistycznego. Doskonale malarz ten oddawał urodę kwiatów polskich i polskiego ukochanego krajobrazu. Oprócz kompozycji ascetycznych malarza, które są oparte na fundamencie dominacji dwóch barw, Wyczółkowski malował bardzo intensywne w swej kolorystyce bukiety w wazonach ustawionych na tle wzorzystych tkanin. Przykładem tego są „Maki”,oraz „Chryzantemy w wazonie”.

Na wystawie

Redakcja Polish News, została zaproszona do Iłży, gdzie mogła podziwiać obrazy, na których prym wiodły kwiaty. Te piękne prace artystyczne były dziełami rodzimych twórców, a najpiękniejszymi naszym zdaniem obrazami z motywem kwiatowym, były przedstawiające żółte słoneczniki i kwiaty na polu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz