Skarżysko- Kamienna w malarstwie

Skarżysko- Kamienna w malarstwie

Polish News na wystawie obrazów

Skarżysko- Kamienna to miasto położone jest nad rzeką Kamienną. Jego barwne usytuowanie, jest podłożem do malarskich inspiracji lokalnych malarzy artystów.

Na jedną z takich wystaw, zaproszona została Redakcja Polish News.

Na obrzeżu Gór Świętokrzyskich

Skarżysko Kamienna, jest ulokowane z na północnym obrzeżu najstarszych gór w Europie, czyli Gór Świętokrzyskich. Graniczy ono bezpośrednio z Mazowszem, co czyni je jeszcze bardziej ciekawszym zakątkiem polskiej ziemi. Skarżysko- Kamienna jest miastem rozwojowym, do czego przyczyniła się istniejąca tu Fabryka Amunicji.

Wiek XIX

W 1884 roku, w mieście tym powołano do istnienia kolej żelazną, od której wkrótce poprowadzono liczne rozgałęzienia. Fakt ten spowodował powstanie tu bardzo dużego węzła kolejowego, co również przyczyniło się do rozwoju miasta. Po niedługim czasie w pobliżu wspomnianego węzła powstała Odlewnia Żeliwa i Emaliernia „Kamienna”. aścicielem jej był Jan Witwicki, którego materiały produkowane w tej odlewni, docierały do Wiednia i Petersburga.

Okres międzywojnia

W 1920 roku istniało na terenie skarżyskiej gminy, 20 zakładów wytwórczych, w tym 6 zakładów przemysłowych branży metalowej, zatrudniających ponad 1000 pracowników. Skarżysko -Kamienna swoje prawa miejskie uzyskało w dniu 1 stycznia 1923 roku. W 1924 roku uruchomiono po dwóch latach budowy, Państwową Fabrykę Amunicji.

Okres wojny

W dniu 8 września 1939 roku, Skarżysko- Kamienna zostało zajęte przez wojska niemieckie. Fabrykę produkującą amunicję, przejął prywatny koncern zbrojeniowy „Hasag Werke. W latach okupacji, przy wspomnianej fabryce istniały trzy obozy przymusowej pracy Werk A, Werk B, Werk C. W nich to, niewolniczą pracę wykonywali żydowscy więźniowie, którzy przed wojną byli po prostu mieszkańcami miasta.

Skarżyskie krematorium

Zamordowanych palono w prowizorycznym krematorium, które było usytuowane na terenie przyfabrycznej strzelnicy. W czasie wojny na terenie tego zakładu zginęło łącznie około 35 tysięcy ludzi. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku, całą fabrykę ewakuowali Niemcy zabierając z niej polski park maszynowy.

Mimo wszystko przepiękne tereny tego miasta, jego dość długa historia, znalazła swoje odzwierciedlenie na pięknych obrazach skarżyskich mistrzów pędzla.

Ewa Michałowska- Walkiewicz