Malarstwo sakralne w Skarżysku – Kościelnym

Malarstwo sakralne w Skarżysku -Kościelnym

Ekspozycja stała w Gminnym Ośrodku Kultury

Redakcja Polish News, wybrała się do GOK w Skarżysku- Kościelnym, aby tam móc zobaczyć dość dużą ekspozycję prac artystycznych dotyczących malarstwa sakralnego.

 

Malarstwo sakralne

Malarstwo religijne, inaczej mówiąc sakralne to po prostu przedstawienie farbami na płótnie osoby Jezusa, aniołów, a także niektrych epizodów z Pisma Świętego, szczególnie ze Starego Testamentu.

Kilka scen

Niekiedy malarstwem sakralnym, jest ukazanie kilku scen z życia Marii jako matki Jezusa Chrystusa. W Krakowie często organizowane są wystawy z malarstwem sakralnym, które dotyczą wydarzeń z historii misji ewangelizacyjnych mających miejsce na Starym Kontynencie. Od czasu do czasu ukazywani są też w tym malarstwie mnisi, zdarzenia mające miejsce w całym roku liturgicznym, modlitewnym i postnym.

W świecie antycznym

W starożytnej Grecji i Rzymie malarstwo religijne ukazywało ówczesne bóstwa, mity i legendy, które były głęboko zakorzenione w kulturze starożytnych ludzi. Każda epoka przynosiła nową interpretację duchowości i religii, a malarstwo, jako jedno z najważniejszych środków wyrazu, odzwierciedlało te następujące po sobie przemiany.

Ewa Michałowska- Walkiewicz