Miasteczko Niles ‘“Najlepsze miejsce w USA do wychowania dzieci” 

 


Rozmowa z Andrew Przybylo, burmistrzem Niles, Illinois

CHICAGO: Andrew Przybylo jest burmistrzem 29,000 miasteczka Niles od 2013 roku. Wcześniej pełnił funkcje radnego w Niles, angażował się przez wiele lat w działalność różnych komitetów tego miasteczka.

Rodzina Przybylo jest doskonale znaną w śodowisku polonijnym.  Przez kilka dekad byli właścicielami sal bankietowych “White Eagle” (Białego Orła” w Niles. Sale Bankietowe zostały założone w 1947 roku przez Teda Przybyło, ojca Andrew Przybyło i jego rodzeństwa.

Ted Przybylo najpierw założył polonijną restaurację w West Town, Humbold Park, przy skrzyżowaniu Division Street i Western w Chicago. Wtedy znajdowała się tam duża koncentracja Polonii amerykańskiej.  Potem przeniósł ją do Niles w 1967 roku, tam gdzie przeprowadziła się z Chicago duża ilość Polaków.  Restauracja oferowała polskie dania.

W tejże restauracji można było zobaczyć wiele pamiątek związanych z Polską i Polonią można było także zakupić pamiątki z Polski w sklepie prowadzonym przez rodzinę Przybylów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazy olejne przedstawiające polskie stroje folklorystyczne , zdobiły ściany wnętrza holu sal bankietowych

Rodzina Przybylo była właścicielem dużych sal bankietowych “Biały Orzel”/White Eagle” do 2016 roku.  W salach bankietowych odbyło się setki polonijnych spotkań rodzinnych, ślubów, bankietów różnych organizacji polonjnych, Międzynarodowych Targów Gospodarczych, pokazów mody itp… Sale gościły znane postacie jak  Muhammad Ali, Larry Hagman. Organizowali tam wiece na rzecz polityków, takich jak Bernard Epton i Gubernator Illinois James Thompson. 

Bankiet Dziedzictwa Polskiego w White Eagle

Bankiet Zrzeszenia Polonijnej Policji

Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich w Chicago w White Eagle

Otwarcie Międzynarodowych Targów Gospodarczych.  Gubernator IL -Pat Quinn w towarzystwie konsula RP oraz przedstawicieli Polonijnej Izby Gospodarczej PACC

W 2006 roku odbył się tam bankiet z udziałem śp. Prezydenta Lecha Kaczynskiego zorganizowany przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

W czasie minionego weekendu rozmawialiśmy z Andrew Przybylo, burmistrzem miasteczka Niles o jego pracy jako burmistrza miasteczka. Wśród 29,803 (Census 2000) mieszkańców znajdują się Grecy, Niemcy, Włosi, Irlandczycy, Koreańczycy i przedstawiciele wielu innych grup etnicznych. Polacy stanowią 22,3% ogółu mieszkańcow Niles.


Burmistrz Andrew Przybylo  w otoczeniu Rady Nadzorczej miasteczka Niles

Miasteczko Niles (dosłownie Village) znajduje się na północny –wschód od Chicago, otrzymało wyróżnienie od agencji Bloomberga (Bloomberg Busines Week) jako “Najlepsze Miejsce w USA do wychowania dzieci”  w 2011 roku. przyjazne wychowaniu rodziny i wychowaniu dzieci”.  Jest to wyróżnienie w skali ogólnoamerykańskiej.

W 2011 roku Businessweek.com nadał  Niles określenie “Najlepsze, najbardziej przystępne miejsce do wychowania dzieci w Ameryce”.  Dziennikarze  Businessweek  przeanalizowali czynniki związane ze stylem życia w 5,418 miejscowościach w Stanach Zjednoczonych, porównując jakość szkół, niskie podatki, bezpieczeństwo i możliwosci nabycia domów” (Źródło Wikipedia).

Szkoły w Niles cieszą się bardzo dobrą reputacją. Odwiedziliśmy ostatnio szkoły w Niles gdzie prezentowano prgoramy związane z inżynierią, robotyką, komputerami. Warto wspomnieć, że zespoły z Niles North wygrały ryzwalizacje w robotyce w ostatnich trzech latach na poziomie stanu Illinois: w 2014, 2015  i w 2016 roku.

Inżynier Brzezinski z Niles North

Jedną z najbardziej znanych atrakcji w Niles jest replika Krzywej Wieży w Pizie zbudowana w pomniejszeniu 1:2 do rzeczywistej “krzywej wieży w Pizie”.  Jest to wieża zbudowana przez emigrantów włoskich.


W chwili obecnej wieża ta wymaga kapitalnego remontu. Burmistrz Przybylo mówił o kosztach remontu siegających około $ 500,000. Władze miasteczka Niles chcą wykorzystać tę atrakcję turystyczną i nadać mu jeszcze wiekszą atrakcyjność i  wybudować w tym rejonie centrum handlowo-rekreacyjne dla mieszkańców miasteczka. W planach jest zbudowanie około 30 lnowych okalnych biznesów.

  Miasteczko, Niles posiada współpracę międzynarodową w ramach tzw. Miast Siostrzanych.Są to:
  Piza, Wlochy (od 1991)
  Nafplion, Grecja (od 1994)
  Leixlip, Irlandia (od 2000)
 Limanowa, Polska (od 2005)
 
Zamierzeniem burmistrza Niles jest poszerzenie i rozbudowanie tej współpracy międzynarodowej z miasteczkami, które posiadają duży odsetek swoich mieszkańców w Niles. Trwają przygotowania do uruchomienia współpracy z jednym z miast południowo koreańskich. 

Burmistrz Przybylo chciałby utrzymać niskie poddatki. Jednym z przedsięwzięć jest podniesienie efektywności pracy 280 pracowników miasteczka. Wypracowano kwestionariusz do oceny pracy, wydajności pracowników miasteczka. Modelem z którego korzystają jest administracja powiatu Cook w Illinois, która znacznie podniosła wydajność swoich pracowników w ostatnich latach. 
 
Władze miasteczka Niles realizują projekt zabezpiecznia mieszkańcow  domów w Niles przed powodziami które czasami nawiedzają miasteczko. Projekt ten obejmuje w chwiili obecnej około 600 domów. Jest realizownay za sumę $ 12 milionów dolarow.

Andrew Przybylo z optymizmem spogląda na przyszły rozwój miasteczka Niles. Ma wiele interesujących projektów, które wymagają kolejnych lat, aby je zrealizować.

Na pytanie, czy zamierza się ubiegać o kolejną kadencję, odpowiedział “tak”.

Ci którzy obserwowali jego działalność jako byłego współwłaściciela sal bankietowych “Whte Eagle” wiedzą, że posiada on ogromne doświadczenie biznesowe, umiejętność współpracy z ludźmi z różnych środowisk a także duże doświadczenie we współpracy z przedstawicielami świata polityki.

 Andrew Przybyło z rodziną  White Eagle  

  Życzymy Andrew Przybylo powodzenia w jego służbie publicznej jako burmistrzowi miasteczka Niles.

 Autor  A. Mikolajczyk z  burmistrzem Andrew Przybyło

https://www.vniles.com
http://www.whiteeaglebanquets.com/
@ Andrzej Mikolajczyk