Miechów

Małopolskie miasteczko

Miechów, to miasto leżące w województwie małopolskim. Położone jest ono na Wyżynie Miechowskiej. Tutaj przed 160 laty, miała miejsce jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania styczniowego.

W XII wieku

Miejscowość ta powstała w XII wieku. Była ona własnością rodu Gryfitów Świebodziców, których herb do dziś jest herbem miasta. Za założyciela no i oczywiście pierwszego dziedzica tego miasta, uważa się Jaksę Gryfitę z Miechowa. On to po udziale w krucjatach krzyżowych, sprowadził z Jerozolimy rycerzy z zakonu rycerskiego Bożogrobowców.

Zakon Miechowitów

Jako uposażenie dla zakonników, Jaksa zapisał im wsie Miechów, Zagórzyn oraz Komorów. Od nazwy tych wsi, rezydujący w nich zakonnicy przybrali nazwę Miechowitów, Komorowitów oraz Zagórzynytów. Miechów uzyskał prawa miejskie w 1290 roku. Nadał te prawa książę wielkopolski i krakowski, Przemysł II.

Wiek XIII

Miechów dwukrotnie został najechany i złupiony w 1294 roku, przez wojska Bolesława II z Mazowsza. Był to wówczas okres rywalizacji książąt polskich, o tron w Krakowie. W roku 1311 miejscowy klasztor Miechowitów, najechał oddział węgierski, doszczętnie go plądrując. Z czasem musiał być on rozwiązany.

Rok 1795

W wyniku trzeciego rozbioru Polski, miasto Miechów znalazło się w zaborze austriackim. W roku 1807 roku, Miechów wszedł w skład Księstwa Warszawskiego. Po ustanowieniu Królestwa Kongresowego, Miechów był stolicą tegoż obwodu. W 1841 roku Miechów, znalazł się w guberni kieleckiej.

Okres powstania styczniowego

W lutym 1863 roku miejscowość ta, objęta została walkami powstania styczniowego. Wielu mieszkańców Miechowa, walczyło z wojskami rosyjskimi podczas wspomnianego zbrojnego zrywu. W okolicy tej, miała miejsce przegrana przez siły polskie, bardzo krwawa bitwa powstańcza.

Pożar Miechowa

Wojska rosyjskie podpaliły wczas miasto. Natomiast w wyniku represji za poparcie powstania i udział w nim wielu miechowian, 50 procent mieszkańców tego terenu straciło życie. Rosjanie nie pozwolili mieszkańcom gasić pożaru podpalonego miasta. Tych, którzy mimo wszystko ratowali swój dobytek, wywieziono na syberyjską tajgę.

Dzięki Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, mogliśmy przenieść się w atmosferę czasu powstania styczniowego.

Ewa Michałowska- Walkiewicz