Międzynarodowy DzieńTańca

Dzień obchodów tańca, ustalono na 29 kwietnia, wybrano tę datę, ze względu na pamiątkę przyjęcia chrztu przez wielkiego reformatora sztuki tanecznej, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana Georgesa Noverre.

 

Orędzie dla widowni

– Z okazji Dnia Tańca, rokrocznie wybitny artysta związany z tańcem, przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy kochają taniec. Tymi miłośnikami tańca są widzowie, regularnie uczęszczający na spektakle teatralne, na których prezentowana jest sztuka taneczna. Orędzie to polega na tanecznym przekazie publiczności, nadrzędnych wartości, które są na czasie potrzebne widzowi. W tym roku, przekazem takowym będą wartości, jakie niesie ze sobą ogólnoświatowy pokój – relacjonuje Ewelina Wolny choreograf.

Pod auspicjami UNESCO

– Międzynarodowy dzień tańca, po raz pierwszy ustanowiono w roku 1982,   przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, znajdującego się pod auspicjami i szczególnym patronatem UNESCO. Nawet w niewielkich miejscowościach, w dniu 29 kwietnia, organizuje się pokazy tańca, połączone z turniejami tanecznymi, na których nagradza się zawsze najlepszych wykonawców – wtrąca mistrz sztuki tanecznej Marek Osuchowicz.   

Najważniejszy instrument
– Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument, jakim jest – ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się w rytmie zasłyszanych tonów muzyki, to znaczy tańczyć – czytamy w opracowaniach encyklopedycznych. Taniec wyraża podstawowy cel istnienia człowieka i wyrażenie potrzeb duszy. Tylko ci, którzy oddadzą się tańcowi bez reszty, mogą sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą życie. Ta jakże ascetyczna dyscyplina, kształtuje zarówno charakter, jak i ciało artysty – czytamy w „Prawach ludzkości” Edwarda Kowalskiego.

Tak mawiano w Petersburgu
Jednym z wielkich tancerzy pochodzenia polskiego, był Wacław Niżyński. Jego rodzina zmuszona była pozostać na emigracji w Rosji, za udział w powstaniu styczniowym. Niżyński, niejednokrotnie posiadając obywatelstwo rosyjskie, musiał pokazując taniec reprezentować Rosję. Jego największe występy miały miejsce w Petersburgu, gdzie znany krytyk sztuki tańca artystycznego Wasilij Krewkij mawiał, że tylko ciałem ludzkim można pokazać najprawdziwszą sztukę ekspresji ludzkiego życia…

Pokazując inny świat
Kultywując obchody Dnia Tańca, w większych miastach jak też i w małych miasteczkach, można uczestniczyć w pokazach tanecznych, które organizują różne grupy wiekowe wykonawców tańca. Patrząc na sztukę tańca, można dostrzec piękno ciała ludzkiego, jakie niesie ze sobą ruch sceniczny. Mira Zimińska – Sygietyńska, wielka polska aktorka przedwojenna i opiekunka grupy Mazowsze mawiała, że tylko ekspresyjny ruch sceniczny, wyzwala w człowieku pozytywne myślenie. A trudne czasy w jakich przyszło nam żyć, zmuszają nas pozytywnie myśleć, by dostrzec dobro wokół nas.


Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]