Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Bon

 

 

 

 WYSTAWA O POCZĄTKACH MIASTA

 

Mimo zimowej pogody tarnowskie Muzeum zainaugurowało plenerową wystawę na tarnowskim rynku, tym razem poświęconą początkom miasta.

Z okazji 680. rocznicy nadania praw miejskich Tarnowowi wystawa  miała swój wernisaż 8 marca w Sali Rady tarnowskiego Ratusza.
Opracowana przez zespół tarnowskich muzealników ekspozycja na 24 planszach prezentuje  kolorowe zdjęcia zabytków  i reprodukcje starych dokumentów, które oddają proces powstawania i rozwoju miasta w pierwszych wiekach jego istnienia, czyli od XIV do XVI w.

Poszczególne tematy tej wystawy to: Narodziny miasta, Pierwsi dziedzice miasta Tarnowa, Najstarsze pieczęcie miejskie i herb Tarnowa, Widoki miasta Tarnowa, Zamki Leliwitów, Wzgórze zamkowe przed i w trakcie wykopalisk w latach 1963-1969, Współczesne widoki wzgórza zamkowego, Zamek w Melsztynie, Tarnów XV i XVI w. Dawne fortyfikacje miejskie, Fortyfikacje dawnego klasztoru OO. Bernardynów, Tarnowscy pod Grunwaldem, Broń okresu bitwy pod Grunwaldem z okolic Tarnowa, Jan Tarnowski – dziedzic Tarnowa, Jan Tarnowski – mecenas sztuki, Jan Tarnowski – wódz i teoretyk sztuki wojennej, Syn i córka hetmana.

 Wystawa w ciągu dnia dostępna jest na rynku tarnowskim, po północnej stronie Ratusza.

Warto dodać, że zainteresowani historią Tarnowa mogą nabyć w gmachu Muzeum – Rynek 21, specjalny okolicznościowy banknot  – bon kolekcjonerski oraz „Encyklopedię Tarnowa”, a także broszura „Tarnów – narodziny miasta”.

 

 

TABLICA W WAPLEWIE

 

W tym roku będziemy w Polsce obchodzić 600 rocznicę bitwy stoczonej w 1410 r.  pod Grunwaldem. Jan Matejko znacząco przyczynił się do utrwalenia tej daty w świadomości Polaków poprzez namalowanie (1878 r.) obrazu będącego syntezą zwycięskiej walki z wojskami krzyżackimi. Przed ostatecznym zakończeniem prac nad obrazem Matejko w towarzystwie żony i córki we wrześniu 1877 r., rozpoczął podróż przez granicę trzech zaborów na pola Grunwaldu. Był owacyjnie witany w Warszawie, po jej opuszczeniu  2 października 1877 r. dotarł do Waplewa, gdzie był goszczony przez rodzinę Sierakowskich. Jan Matejko przyjechał tu w drodze na pola grunwaldzkie po to, by studiować pełnopostaciowe portrety królów polskich odkupione przez Sierakowskiego od Prusaków po rozebraniu przez nich starego ratusza w Elblągu. Podróż ta w czasach Polski rozbiorowej miała duże propagandowe znaczenie, została odnotowana w ówczesnej prasie i jest omawiana w opracowaniach dotyczących życia  i twórczości tego artysty.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie pragnie dla upamiętnienia tego wydarzenia i uczczenia tegorocznej rocznicy poprzez ufundowanie dla pałacu w Waplewie tablicy przypominającej pobyt tam Jana Matejki.

Ufundowanie tablicy zadeklarował burmistrz Nowego Wiśnicza, pan Stanisław Gaworczyk, który też zorganizuje wyjazd do Waplewa grupy uczniów z tej gminy, nagrodzonych w corocznym konkursie na temat na temat życia i twórczości Jana Matejki

 

 Bon

10 LELIWÓW – GRATKA DLA KOLEKCJONERÓW

 

8 marca 2010 roku był pierwszym dniem emisji kolekcjonerskiego bonu „10 LELIWÓW”. Eminentem bonu jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a producentem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 7 marca 1330 r. Spycimir herbu Leliwa, wojewoda krakowski, ówczesny dziedzic Tarnowa, otrzymał od króla Polski Władysława Łokietka, przywilej pozwalający mu na lokację miasta. Z okazji 680. rocznicy tego nadania został wyemitowany kolekcjonerski bon pamiątkowy.

Bon ma wygląd i cechy banknotu. Na jego awersie umieszczono schematyczny wizerunek miasta, zdobiący graficzne przedstawienie drzewa genealogicznego rodu Tarnowskich z roku 1644. Jest to jeden z najstarszych zachowanych widoków Tarnowa, z murami obronnymi, bramą, budynkami kościołów oraz ratusza. Obok widnieje najstarsza pieczęć miasta z XIV w. z wyobrażeniem rycerza trzymającego miecz i tarczę z herbem Leliwa (sześcioramienna gwiazda nad półksiężycem). Pod nią – piastowski orzeł z tego samego okresu. Zarówno oryginalny, woskowy odcisk pieczęci z herbem Tarnowa, jak też rysunek drzewa genealogicznego Tarnowskich znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Na rewersie bonu widać tarnowski rynek z ratuszem uwieczniony na akwareli Zygmunta Vogla z 1800 r., zachowanej w zbiorach Muzeum tarnowskiego. Na tle akwareli widoczny jest współczesny herb miasta (Leliwa) a na marginesie bonu herb województwa małopolskiego, oznaczający, iż Muzeum Okręgowe w Tarnowie, jako właściciel Ratusza jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego.

Bon ukazał się w nakładzie 3000 szt., a przy jego produkcji zastosowane zostały profesjonalne zabezpieczenia, takie, jak dla  banknotów. 10 LELIWÓW  umieszczone zostało w etui, a do każdego bonu dołączony jest piękny folder.

 

Rynek 20-21, 33-100 Tarnów  www.muzeum.tarnow.pl

     e-mail: [email protected] – tel. 14 6212149  – fax 14 6261585