Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) zostanie odznaczone złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

 

W dniu 27 września 2016, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave. (Jan Karski Corner), New York, NY 10016 o godz. 11.00 odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia dla: Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Janusza Sporka wręczy Wicepremier, prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenie w imieniu placówki przyjmą Ryszard Owsiany, prezes zarządu i Małgorzata Kot, dyrektor zarządzająca.
O tym zaszczytnym wydarzeniu poinformował zebranych Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN, podczas XXXVIII sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, która odbyła się we wrześniu br. w Londynie.

Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) to jedno ze starszych i większych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, jego misją jest zachowywanie przeszłości polskiej dla przyszłych pokoleń. Powołane do życia w 1935 roku z inicjatywy Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, otwarte w 1937 roku jest centrum kultury polskiej poza granicami kraju z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. W kolekcji stałej MPA znajdują się m.in. pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim, a także eksponaty pochodzące z Pawilonu Polskiego na Nowojorskiej Wystawie Światowej (1939-1940).  
 
W roku 2015 MPA obchodziło stulecie istnienia Biblioteki, która obejmuje ponad 100 000 woluminów, posiada kolekcje starodruków, poloników i czasopism, łączy funkcje biblioteki naukowej i publicznej. Niedawno odrestaurowano Pokój Paderewskiego, sanie królewskie z XVIII wieku oraz otwarto Galerię Sztuki im. Stephena i Elizabeth Ann Kusmierczaków. We wrześniu 2016 roku odbyła sie promocja pierwszego w 80-letniej historiiInformatora o zasobie archiwalnym placówki obejmującym akta organizacji i instytucji polonijnych, spuścizny czołowych działaczy, unikatowe dokumenty, mapy i fotografie.

MPA służy badaczom historii Polonii, zarówno tym z USA, jak i przybyłym do Stanów Zjednoczonych z Polski oraz rozproszonym po całym świecie. Muzeum oferuje wystawy stałe i tymczasowe, organizuje imprezy kulturalne, wykłady, koncerty, spotkania autorskie, zajęcia warsztatowe oraz uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia z życia narodu. Dzięki staraniom MPA od 1987 roku w pierwszy poniedziałek marca obchodzony jest Dzień Pułaskiego, jako święto stanu Ilinois.
 
www.polishmuseumofamerica.org