Stowarzyszenie im. Paderewskiego w Chicago – The Paderewski Association http://www.paderewskiassociation.org/ przyznało w roku 2010 nagrodę, „Maestro Award” (Nagrodę Mistrza) dla Ambasadora Edwarda Równego za jego promocję polskiej kultury, sztuki, polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
Nagroda „Maestro Award”(„Nagroda Mistrza”) 2010 dla Ambasadora Eda Równego.
Uroczystość ta odbyła się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego 12 listopada, 2010 roku w chicagowskiej Bibliotece The Newberry Library, która posiada unikalne zbiory manuskryptów obu kompozytorów. W uroczystości wzięło udział około 200 osób, w tym Zygmunt Matynia, konsul generalny RP, wicekonsulowie Aleksandra Krystek, Bogdan Rusiecki, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Francji, Szwajcarii i innych krajów oraz wielu znanych przedstawicieli organizacji polonijnych.
Akademię prowadziła Pani Barbara Mirecki, z Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Chopinowsko-Paderewskiego 2010. Ma ona wieloletnie doświadczenie w pracy w Instytucie Sztuki. Irena Poniatowska z Wydziału Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała bardzo ciekawy wykład na temat manuskryptu Fryderyka Chopina: Chopin Nocturne in B Major, opus 62. No.1. Profesor Poniatowska jest prezydentem zarządu Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.
Niezwykle ciekawy był również wykład amerykańskiego krytyka muzyki, muzykologa Richarda Dyera na temat działalności muzycznej Ignacego Jana Paderewskiego i jego wkładu w popularyzacje muzyki klasycznej na kontynencie amerykańskim. Dryer jest obecnie emerytowanym krytykiem i wykładowcą, od lat fascynuje się postacią Ignacego Jana Paderewskiego.
Richard Dyer, krytyk muzyczny, który od dzieciństwa jest zafascynowany postacią Ignacego Jana Paderewskiego
Ambasador Ed Równy, laureat nagrody „Maestro Award” nie mógł przybyć osobiście, aby ją odebrać. Miałem zaszczyt zrobić to w jego imieniu.
Ambasador Rowny jest od najmłodszych lat promotorem polskości w Stanach Zjednoczonych. Szmat życia poświęcił popularyzacji życia i dziedzictwa Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki jego staraniom prochy Paderewskiego zostały przewiezione do Polski w 1992 roku. W tej specjalnej ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent George Bush, Sr, a ze strony polskiej Lech Wałęsa, ówczesny prezydent RP.
Ambasador Ed Równy, znany popularyzator dziedzictwa Paderewskiego w USA. Zdjęcie archiwalne z czasów jego służby w amerykańskiej armii. Był cztero-gwiazdkowym generałem.
Ambasador Równy pracował dla 5. amerykańskich prezydentów. Nagroda zwraca uwagę na jego działalność na polu kultury i sztuki. Warto jednak przypomnieć, że ambasador Równy zajmował się z ramienia kolejnych amerykańskich administracji rokowaniami dotyczącymi redukcji broni nuklearnej z Rosją Sowiecką. Prowadzone obecnie negocjacje w tej sprawie miedzy prezydentami USA i Rosji są kontynuacją rokowań, zapoczątkowanych w latach 80-tych przez amb. Rowny’ego. Jest to jego wielki wkład w bezpieczniejsze życie całego świata.
Nagroda Maestro Award została przyznana po raz trzeci przez Fundacje Paderewskiego; po raz pierwszy miało to miejsce w 2006 roku. Jest sponsorowana przez Stanisława Boducha. Poprzednimi laureatami tej nagrody byli: w 2006 roku – prof. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka; a w 2008 roku Krzysztof Kamyszew, pomysłodawca Festiwalu Filmowego w Chicago.
Innym bohaterem wieczoru był 15. letni pianista Jan Milosz Lisiecki, pochodzący z Kanady. Z wielkim znawstwem, głęboką wrażliwością zagrał kilka utworów Chopina oraz Paderewskiego.
Jan Miłosz Lisiecki pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych. Został zaproszony do otwarcia uroczystych obchodów Roku Chopinowskiego w miejscu urodzin sławnego kompozytora, w Żelazowej Woli, 1 stycznia 2010 roku. Koncertował w wielu miejscach na świecie, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Filharmonii w Warszawie, w Paryżu. W lipcu 2010 zagrał w Ottawie koncert dla Królowej Wielkiej Brytanii i dziesiątków tysięcy uczestników tego wydarzenia w Kanadzie.
Jan Miłosz Lisiecki, znakomity pianista młodej generacji z Kanady, przymierza swoją dłoń do odlewu dłoni Ignacego Jana Paderewskiego. Obok dr. Izabela Roman, Dyrektor Fundacji Paderewskiego, Stanisław Boduch, pomysłodawca i fundator nagrody „Maestro Award” i Andrzej Mikołajczyk.
Lisiecki otrzymał na końcu koncertu kwiaty od 12. letniego pianisty Daniela Szefera, który grał wiele koncertów w Chicago. Ten drobny gest wskazuje na to, że Polonia posiada wielu ambasadorów muzyki i polskości w rożnych krajach.
Anne Mycek-Wodecki
Uczestnicy akademii mogli też zapoznać się z młodzieżową publikacją na temat Paderewskiego pt. IGNAS. Chłopiec z kolorową głową/The Boy with the Colorful Head, napisaną przez Anne Mycek-Wodecki. Autorka dawała autografy nabywcom tej dwujęzycznej publikacji.
Organizatorzy akademii w the Newberry Library udostępnili mi także wspaniale wydaną publikację w języku angielskim pt. „Celebrating Chopin and Paderewski”, napisaną przez Marka Zebrowskiego, polskiego pianistę mieszkającego w Kalifornii. Pomysłodawcami tej publikacji są pracownicy polskiego MSZ, w tym Mariusz Brymora.
Autor publikacji przybliża sylwetki dwóch kompozytorów, a także artystów wirtuozów, jakimi byli Fryderyk Chopin (1810-1849) i Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Autor pokazuje podobieństwa i różnice w ich kształceniu, w rozwoju kariery zawodowej. Polecam tę publikacją, szczególnie osobom mieszkającym poza granicami kraju i posługującym się językiem angielskim.
Z okazji Roku Chopinowsko-Paderewskiego zorganizowano w Chicago szereg koncertów, w tym dwudniowe seminarium na Uniwersytecie Loyola, wiele innych koncertów w aglomeracji chicagowskiej przez Polsko-Amerykańską Orkiestrę Symfoniczną, a także przez zespół The Lira Ensemble.
@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk, Chicago, 22 listopada 2010 r.