Najlepsza rodzina medalowa na XVI Igrzyskach Polonijnych pochodzi z Chicago

 W XVI Letnich Igrzyskach Polonijnych w Kielcach wzięło udział ponad 1500 zawodników.  Igrzyska odbyły się w dniach od 3 do 10 sierpnia 2013 r.  Wraz z zawodnikami do Kielc przyjechały także ich rodziny, znajomi.  W otwarciu Igrzysk wzięło udział kilka tysięcy osób.  Na stadionie w Kielcach  rozciągnięto także największą polską flagę, która została zarejestrowana w księdze Rekordów Gunisa.

 Do Kielc przyjechało 1500 sportowców reprezentujących 31 krajów świata, w tym  sześćdziesięciu uczestników ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska Polonia była reprezentowana przez zawodników z wielu stanów USA. Najsilniejsze grupy przyjechały do Kielc z metropolii chicagowskiej oraz z nowojorskiej.  Chicagowską ekipę organizował Karol Różycki.  Polonijni sportowcy rywalizowali w 18 dyscyplinach sportowych.

Andrzej Krygowski w artykule  zamieszczonym w nowojorskim Nowym Dzienniku pisze: „To za sprawą utalentowanych pływaków z Ameryki reprezentacja USA zajmowała początkowo w tabelach dobre, drugie miejsce.  Dzięki Zosi Niemczak, Olivii i Julii Borawski, Mai Filon, Isabelli Lovasz, Patrickowi Mojsie, Adrianowi Górskiemu i jego tacie Marianowi zespół amerykański zdobył wiele cennych złotych medali […].  W Kielcach wręczono 1800 medali”.

 

 Rodzina Górskich i rodzina Mojsów z Chicago 

 Polonijna reprezentacja ze Stanów Zjednoczonych należała do średnich ekip pod względem liczebnym, około 60 osób. Inne ekipy, szczególnie te z ościennych krajów takich jak Czechy- liczyly po 150 osób.

 W amerykańskiej ekipie znalazło się kilku bardzo utalentwoanych zawodników, którzy zdobywali  wiele medali w kilku dyscyplinach.

 To dzięki ich występom Polonia USA zajęła w Kielcach 6. miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej, zdobywając 87 medali, w tym 26 złotych, 34 srebrne, i 27 brązowych. Najcenniejsze są złote medale i ich liczba, tak jak na igrzyskach olimpijskich, decyduje o  ostatecznych miejscach medalowych ekip polonijnych z danego kraju.

 

Zwycięskie dziewczyny z polonijnej ekipy z USA

 

 Syn i ojciec zdobyli razem 17 medali w różnych dyscyplinach.

 Marian Górski od wielu lat kieruje rozwojem sportowym swojego 14. letniego syna Adriana. Adrian zdobył na igrzyskach polonijnych 9 medali. Jako rodzinny duet zdobyli najwięcej medali w pływaniu i  w biegach.  Adrian dołożył do tego złoty medal w szachach, rywalizując znakomice ze starszymi zawodnikami.  Górscy  to była najlepsza „rodzina na medal-e” na igrzyskach polonijnych.  

 Górski był chorążym ekipy Polonii amerykańskiej. Był to bardzo trafny wybór, co potwierdził znakomitymi osiągnięciami sportowymi.

 

Rodzina Górskich: Marian Górski (ojciec) i Adrian( syn)  zdobyli razem 17 medali.  Na zdjęciu  stoją wraz  rodziną Mojsów: Marek (Ojciec), Aneta (mama) i syn Patryk (10 lat) – zdobył 3 medale, oraz Karol Różycki.  

 

 Sukces Górskich efektem intensywnych, wieloletnich treningów

  Mariana Górskiego spotykam od kilku lat w wakacje na pływalni w Parku Norridge, koło Chicago,  gdzie 14. letni letni Adrian pobił kilka rekordów pływalni. Administratorzy Parku ociągają się od dwóch lat z wpisaniem wyników na tablicach w parku, aby nie urazić jednego z ratowników, który do czasu pojawienia sie Adriana zdobył szereg rekordów.

 Pan Marian jest z wykształcenia nauczycielem Polski.  Jest przy tym bardzo pracowity. Łączy zainteresowanie sportem , z pasją pedagogiczną do pkrzekazywania wiedzy zarówno swojemu synowi, jak i innym dzieciom i młodzieży, którzy wykazują zainteresowanie plywaniem, szachami czy też lekką atletyką.

 Marian Górski to typ zdeterminowanego trenera. Od lat trenuje z synem rano  przed zajęciami szkolnymi po 1,5 -2 godzin. Potem syn idzie do szkoły, Marian do pracy. Potem wieczorem znów wspólnie trenują pływanie, bieganie  prez kolejne 2 godziny w różnych ośrodkach pływackich czy lekkoatletycznych.  

 Marian Górski grał kiedyś jako zawodnik w Błękitnych Kielce.  Jego małżonka była znaną biegaczką Stali Mielec – z panieńskiego Helena Sabaj, obecnie Górski.

 Podkreślić należy także znakomity występ rodziny Kempów z Austrii, która  zdobyła także kilkanaście medali: Andrzej i  jego syn Radek zdobywali medale w skoku wzwyż w swoich kategoriach wiekowych. Córka Natalia zdobyła także kilka medali.  Razem zdobyli bodaj 14. medali.

  Na fotografii :  Patryk Mojsa i Marian Górski

 

10. letni Patryk szybko się uczy …

 

Patryk Mojsa z Olimpijskim banerem

Przed rokiem miałem przyjemność  zapoznać rodzinę Górskich z rodziną Mojsów: Mariana Górskiego i jego syna Adriana z 10. letnim Patrykiem Mojsą i jego ojcem Markiem. Od tego spotkania Patryk zafascynował się pływaniem, otrzymał szereg cennych lekcji pływania od pana Marcina, przygłądał się umiejętnościom pływackim Adriana.  

 Patryk Mojsa zaczął robć szybkie postępy. Pływanie stało się jego pasją. Jego rodzice wspierali jego zainteresowania tą dyscypliną sportu.  Potem korzystał z nauki pływania u innych chicagowskich trenerów. W ciągu roku zrobił nieprawdpodobny postęp, przywożąc z Igrzysk Polonijnych w Polsce trzy medale.   Patryk po dwóch miesiącach pobytu w Polsce bardzo poprawił także znajomość  języka polskiego. To kolejny wyczyn dla chłopaka urodzonego w Ameryce!.  Rodzice i młodsza siostra spoglądają na niego z dumą i słusznie.  Dziadek Patryka jest od kilku dekad jednym ze sponsorów polonijnych przedsięwzięć  sportu w Chicago.   

 Mariann Górski zaszczepił zamiłowanie do sportu kilku innym polonijnych miłośnikom pływania, szachów. Jego sportowy wpływ na dzieci i młodzież można obserwować w okresie wakacji na pływalni w Norridge Park i innych obiektach pływackich w Chicago.

Patryk i Paula Mojsa z Chicago wraz z przyjaciółmi

Krystyna Kacperczyk wciąż  pasjonuje się sportem i zachwyca wynikami

 Pisząc o sukcesach polonijnych sportowców z Chicago pragniemy wspomnieć także o medalach wywalczonych przez panią Krystynę Kacperczyk, która przez 28 lat mieszkała w Chicago.  Tutaj mieszka jej mąż,  tutaj pracują jej synowie.  Kacperczyk jest byłą znaną reprezentantką Polski w lekkiej atletyce  w latach 1970-tych.  Wielokrotnie reprezentowała wówczas Polskę zdobywając wiele medali i pobijając wiele rekordów świata na bieżni.

 Teraz nie może już biegać wskutek urazu kolana. Na obecnych igrzyskach polonijnych zdobyła złoty medal w rzucie oszczepem i złoty medal w pchnieciu kulą (11.18).

 

 Krystyna Kacperczyk. (fot. Dorota Kułaga)www.echodnia.eu

Kacperczyk została w przeszłości wybraną w czasie mistrzostw świata najpiękniejszą zawodniczką na świecie. Zapamiętała ten fakt na całe dorosłe życie. Co więcej w czasie obecnych Polonijnych Igrzysk ufundowała nagrodę dla najpiękniejszej zawodniczki. To piękny gest!

 „Medale dla Polonii amerykańskiej  zdobyli także inni zawodnicy: Marian Lewandowski, Elżbieta Kordan, George Jarmoc, Patrycja Zielińska, Klaudia Kulmacz, Andrzej Krygowski, Krystyna Kacperczyk, Stefan Pawelec, Leszek Niedźwiedzki, Leszek Jedliński, Stanley Merunowicz, Piotr Piasecki, Katarzyna Putz, Ksenia Velikoda, Tomasz Wolak, Piotr Pilecki, Jerzy Półtorak, Krystyna Vohryzka, Edward Predota, Michał Reterski, Ryszard Nowotka, Leszek Kocjan i Patrycja Zielińska”,  o czym informuje redaktor Andrzej Krygowski.

 Po siedmiu dniach rozgrywek sportowych XVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Kielce 2013 – na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej znalazły się Czechy, na drugim Litwa, na trzecim Kanada, na szóstym ekipa Polonii z USA.  

 Kielce osiagnęły sukces jako organizator Igrzysk Polonijnych

 Głównymi  sponsorami  igrzysk były: Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Decyzja o wyborze organizatora igrzysk polonijnych zapadła dopiero pod koniec  roku 2012.  Zostały nim Kielce.

 Prezydent Kielc Wojciech Lubaws, obiecywał w zaproszeniu na igrzyska polonijne dołożenie wszelkich starań do  przygotowania miasta do organizacji ogólnoświatowej imprezy sportowej dla zawodników polonijnych  z całego świata.   „Igrzyska są dla nas wielkim wyzwaniem, ale i ogromną szansą. Mamy wiele do zaoferowania – świetny stadion piłkarski, nowoczesną halę, zmodernizowany stadion lekkoatletyczny i doskonałe warunki do uprawiania m.in.: narciarstwa, sportów ekstremalnych czy kolarstwa górskiego. Możemy zapewnić dobre hotele i fachowców, którzy zapewnią obsługę gości na najwyższym poziomie. Mamy też duże doświadczenie i sukcesy w organizacji imprez  o charakterze międzynarodowym. Organizowaliśmy i byliśmy współorganizatorami z powodzeniem wielu zawodów sportowych o randze Mistrzostw Europy i eliminacji do Mistrzostw Świata, międzynarodowych turniejów w piłce ręcznej, Mistrzostw Polski w kolarstwie MTB i wielu innych dyscyplinach sportowych. Chcemy, by odwiedziło nas jak najwięcej rodaków z zagranicy”.   http://www.igrzyskapolonijne.kielce.eu/

 Te doświadczenia organizacyjne Kielc okazały się bardzo przydatne w czasie XVI Polonijnych Igrzysk.  Marcin Górski, trener i zawodnik z Chicago podkreślił, że Kielce jako miasto zaprezentowało dobre przygotowanie organizacyjne.  Stadion Korony Kielce stał się na cały tydzień centrum polonijnej imprezy.  

Według Mariana Górskiego organizatorzy dobrze się wywiązali z organizacji igrzysk dla Polonii.  To jest jego rodzinny region. Tam się urodził, jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Ukończył tam Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, kierunek Fizyka.  W tamtym regionie zajmował sie także sportem przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych przed 25 laty.

 Sportowe Plany Polonii na przyszłość

 W czasie letnich  igrzysk polonijnych nie udało się zrealizować kilku stałych dyscyplin sportowych towarzyszących tej imprezie w przeszłości.  Ze względu na ograniczenia budżetowe zabrakło: żeglarstwa, wędkarstwa, szermierki, strzelectwa, kolarstwa szosowego, kajakarstwa, jeździectwa, golfa.

 Igrzyska wywarły na uczestnikach ogromne wrażenia podreślają niektórzy z polonijnych uczestników. Niektórzy z z zawodników – przy ich dalszym prawidłowym rozwoju sportowym, dyscyplinie i wytrwałości  – mają szanse znaleźć się w kadrach swoich szkół, uniwersytetów, stanów, a może nawet reprezentacji krajów zamieszkania, czy też ojczyzny swoich rodziców, dziadków.   

 Niektóre organizacje polonijne zainspirowane sukcesami polonijnych sportowców i trenerów pragną dalszego rozwoju zawodników, chcą stwarzać możliwości rozwoju także dla innych, nowych,  utalentowanych zawodników. Poszukiwani są ludzie z przygotowaniem sportowym i  pasją życiową, tacy jak Marian Górski, którzy lubią sportową rywalizację i mają pozytywny i zachęcający wpływ zarówno na  dzieci, młodzież i dorosłych.

 Przed dwoma laty przyglądałem się frustracji pana Mariana, gdy słyszeliśmy komentarze,  o bezzasadnej krytyce, że Polonia amerykańska nie ma utalentowanych zawodnikow.  Jednym z wyzwan dla zawodników Polonijnych , zarówno tych z USA, jak i zapewne z innych krajów świata jest zebranie funduszy na podróż zawodników, opiekunów, pokrycie kosztów wynajęcia hoteli, skoordynowanie imprezy z urlopami w pracy itd…

 W tym roku Marian Górski z synem Adrianem, a także Patrykiem Mojsą i wieloma innymi przyczynili się zdecydowanie nie tylko do zwiększenia puli medalnowej Polonii amerykańskiej  na igrzyskach polonijnych, ale także do zmiany percepcji o tym czego młodzi ludzie mogą dokonać.  

 Zarówno w sporcie, jak i w szkole potrzebne sa oprócz talentu, dyscyplina, wytrwałość i wiara w sukces zarówno rodziców jak i ich dzieci.  

Należy pogratulować polonijnym zawodnikom z USA ich wspaniałej postawy na stadionach Kielc i życzyć dalszych osiągnięc sportowych i szkolnych.  

 Sympatycy sportów zimowych już teraz planują wyjazd na Zimowe Igrzyska Polonijne, które w lutym przyszłego roku odbędą się w polskich Sudetach.  

 Jako były członek Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois pragnę poinformować naszych Czytelników, że KPA-Illinois w ostatnich latach organizuje konkurs dla najlepszych polonijnych sportowców szkół średnich i wręcza nagrody dla najlepszych sportowców.  Jest to kolejny sposób dostrzegania, wyróżniania, lansowania a także zachęcania polonijnej młodzieży do uprawiania sportu.

 @ Tekst Andrzej Mikołajczyk

 Zdjęcia z XVI Polonijnyh Igrzysk w Polsce, Kielce 2013: Marek Mojsa