Narodowy Dzień Zwycięstwa

SONY DSC

Narodowy Dzień Zwycięstwa

W dniu 8 maja każdego roku, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Oczywiście jest on ustanowiony na pamiątkę zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii całej ludzkości.

Radość z życia

Jak wszystkim jest wiadomo, w chwili obecnej wszyscy mieszkańcy głównie Starego Kontynentu, czerpią radość z życia w czasach pokoju. Aby przybliżyć Naszym Czytlenikom wątek historyczny tego wydarzenia należy wspomnieć, iż właśnie dnia 8 maja 1945 roku, w Karlhorst rosyjski marszałek Georgij Żukow o godz. 22.30 przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla, szefa niemieckiego Wehrmachtu. Akt ten jako tak zwany „REIMS”, został podpisany również przez Alfreda Jodla, zwierzchnika niemieckich sił zbrojnych. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był to już dzień 9 maja. W Polsce kiedy panował komunizm, obowiązywała wszystkich data 9 maja, jako tak zwany Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem.

Dekret Hitlera

Wszyscy wiemy, iż w historii końca II wojny światowej, miało miejsce ustanowienie „przedśmiertnego dekretu Hitlera” o mianowaniu admirała Karla Doenitza głową państwa po zakończeniu działń zbrojnych. Dekret ten dotarł do kwatery Doenitza mieszczącej się w Szlezwiku-Holsztynie już w dniu 1 maja 1945 roku. Głównym zadaniem nowego przywódcy, było jak najszybsze zawieszenie broni na wszystkich frontach toczącej się wojny. Gdy III Rzesza, co tu dużo ukrywać zaczęła pomału dogorywać, kapitulacja jej wojska zakończyła działania wojenne na Starym Kontynencie. Nadal jednak trwaly walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Kapitulacja Wehrmachtu, mająca miejsce w dniu 2 września 1945 roku, była rzeczywistym końcem II wojny światowej. Fakt prowadzenia przez hitlerowskie Niemcy wojny, pochłonął ponad 50 mln ofiar, którzy byli spaleni w piecach krematoriów, byli zastrzeleni na froanatch oraz zmarli wskutek poniesionych ran i niedożywienia. Narodowy Dzień Zwycięstwa, nie tylko jest ważnym dniem dla wszystkich Polaków. Obchodzone jest to święto w całej Europie, chociaż pod innymi nazwami.

Redakcja Polish News uczestniczyła w „Przemarszu dla Pokoju” ulicami Szydłowca w województwie mazowieckim.

Ewa Michałowska- Walkiewicz