Noc Kultury dla każdego | Na co idzie Yana (22 l.) – studentka?

Już tylko kilka dni dzieli nas od 17. edycji Nocy Kultury (3/4 czerwca). Jak najbliższy weekend spędzi studentka Yana (22 l.)? Co podczas tej wyjątkowej nocy planuje zobaczyć? Jesteście ciekawi? Sprawdźcie!

Yana to ostatnia laureatka konkursu „Pokaż nam swoją trasę Nocy Kultury”. Na co dzień studiuje
i pracuje w Lublinie. Po raz pierwszy będzie brała udział w Festiwalu. Na Noc Kultury wybiera się z przyjaciółmi i nie ukrywa, że jest bardzo ciekawa zarówno nocokulturowych wydarzeń, jak i samej atmosfery Festiwalu.

Chciałabym zobaczyć wszystko, ponieważ jest to moja pierwsza Noc Kultury. Zdaję sobie sprawę, że to raczej niemożliwe, więc zrobiłam swoją listę „must-see”. O 19.00 wybieram się na spektakl Moria, następnie przejdę się uliczkami Starego Miasta i zrobię zdjęcia najciekawszym instalacjom artystycznym. Z przyjaciółmi z pewnością wstąpimy na Nocny Parkiet na ul. Bajkowskiego. Jestem bardzo ciekawa jak wygląda Noc Kultury i naprawdę już nie mogę się doczekać soboty – opowiada Yana.

Punkty programu wybrane przez Yanę


Punkt wyjścia – spektakl Impro Teatru Bezczelnego / Just Crafted | 19.00–20.30 | Just Crafted, ul. Cicha 2

Zapraszamy na premierowy spektakl komedii improwizowanej, w której obraz utworzony z kropek umieszczonych na planszy przez każdego widza będzie swoistym punktem wyjścia do stworzenia 9 scen. Te połączą się w trzy historie, które na końcu spektaklu odnajdą swój punkt… wyjścia z opowieści.

Autor: Impro Teatr Bezczelny / Just Crafted

Moria – spektakl Justyny Malickiej / Teatru 19.99 | 19.00–20.00 | III LO, plac Wolności 4
Teatr 19.99 przy III Liceum Ogólnokształcącym zaprasza na przedstawienie „Moria”. To historia Abrama, który stał się Abrahamem, Izaaka, Izmaela, a także mężczyzn na hulajnogach. Z wiadomości od Boga: „Drogi Abramie. Stop. Proszę Cię. Stop. Wyjdź stąd, gdzie stoisz. Stop. Udaj się tam, gdzie Ci wskażę. Stop. Dam Ci liczne potomstwo. Stop. Nie zwlekaj. Stop. Na drogę włóż, co trzymasz w dłoniach. Stop. Napisałem do Ciebie, Ja, Twój Bóg. Stop”. Dokąd zmierzają, czy dotrą do celu, a może ktoś otrzyma spadek? Jednym słowem wszyscy spotkają się na szczycie.
Autorki i autorzy: Justyna Malicka, Teatr 19.99, III Liceum Ogólnokształcące.

Gdzie jest ta młodzież? | 19.00–22.00 | Przestrzeń młodzieżowa Hej!, Peowiaków 11

ESM 2023 – wszyscy zastanawiają się, co to właściwie znaczy? Chcecie zobaczyć młodzież w ich naturalnym środowisku? Trzeba ich odnaleźć! Poznajcie nasze pasje, hobby lub po prostu zwykłe codzienne zajęcia. W czasie Nocy Kultury w przestrzeni młodzieżowej Hej! przy Peowiaków 11 będzie można odkryć, jaka naprawdę jest lubelska młodzież. Wciel się w prawdziwego poszukiwacza, odwiedź naszą interaktywną „wystawę”, połącz kropki i znajdź lubelską młodzież!

Autorzy i autorki: Hej!

Postapokalipsa – wystawa malarstwa Stasysa Eidrigeviciusa | 19.00–00.00 | Galeria Sztuki Wirydarz, ul. Grodzka 19

W ostatnich latach covidowych na pierwszy plan wysunęła się maska zakrywająca zarówno piękno, jak i brzydotę, starość i młodość. Ludzie stali się podobni, ledwo można ich odróżnić. Maska wysuwa się często na pierwszy plan, człowiek znika. Przykładowo niedawno w telewizji odbyła się emisja koncertu zespołu kameralnego – nagranie sprzed dwóch lat, gdzie muzycy byli w maskach. Pozostało słuchać muzyki, oglądając te maski. Na wystawie „Postapokalipsa” dominuje maska, w pewien sposób uduchowiona, niczym twarz na masce. „Twarz na masce” („Veidas ant kaukes”) – tak też nazywała się moja wystawa w Litewskiej Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie, która była pokazywana w 2011 roku. Był człowiek, odszedł, maska została. Ja ją uwieczniam, nadając znaczenie i kontekst.
Autorzy i autorki: Stasys Eidrigevicius/Galeria Sztuki Wirydarz

Prezentacja Nauki to Sztuka: Komoda Ludwika Flecka – instalacja Zespołu projektowego Nauka to Sztuka | 19.00 – 02.00 | ul. Grodzka 5a – brama

Kim był Ludwik Fleck? Jakie były jego związki z Lublinem? Jaki związek może mieć mikrobiologia i filozofia? I najważniejsze: czy na te pytania może odpowiedzieć komoda?

Autorzy i autorki: Zespół projektowy „Prezentacja Nauki to Sztuka”

Nocny Parkiet – muzyka/taniec/DJ | 22.00–1.00 | ul. Lubartowska (obok Ratusza)

Poczuj puls miasta! Zapraszamy wszystkich miłośników tańca na wyjątkowe doświadczenia taneczne. Energetyczna muzyka w otoczeniu ulicznego zgiełku sprawi, że tańcząc poczujesz się jakbyś był częścią miasta.

Autorzy i autorki: Produkcja Warsztatów Kultury w Lublinie

Direction Earth/Space – otwarcie wystawy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Science Now
| 19.00–2.00 | przestrzeń miasta

Spójrzcie na Ziemię oczami satelitów! Direction Earth/Space to plenerowa wystawa, którą znajdziecie nie tylko w siedmiu popularnych miejscach w centrum Lublina, lecz również w rozszerzonej rzeczywistości przy użyciu swoich smartfonów i tabletów. Zapraszamy na spotkanie m.in. z największym na świecie programem obserwacji Ziemi – Copernicus. Czy wiecie, że efekty pandemii COVID-19 były widoczne z kosmosu? Słyszeliście o tym, że dzięki zdjęciom satelitarnym można tropić współczesnych morskich piratów i ratować ludzi dotkniętych powodziami lub pożarami? Wystawa Direction Earth/Space pokaże Wam, jak obserwacje satelitarne rewolucjonizują różne dziedziny życia. Przyjdź i dowiedz się o możliwościach, jakie otwiera przed nami spojrzenie na Ziemię z kosmicznej perspektywy! Udział w wystawie jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Aby skorzystać z interaktywnych treści w rozszerzonej rzeczywistości zabierz ze sobą naładowany smartfon lub tablet z dostępem do internetu (nie musisz ściągać żadnej aplikacji).

Autorzy i autorki: Europejska Agencja Kosmiczna i Science Now

Cały program dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

Noc Kultury | 3/4 czerwca 2023 | Stare Miasto, Lublin | wstęp wolny

Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Noc Kultury jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku.
Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.
lublin.eu/lublin/esm2023.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Radio z Qlturą, Gazeta Wyborcza, Pismo. Magazyn Opinii, Magazyn Presto, Kultura Enter, dlaStudenta.pl, Onet.
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.

Ponadto w programie festiwalowym Warsztatów Kultury w Lublinie:
Wschód Kultury – Inne Brzmienia | 6–9 lipca 2023 | Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Carnaval Sztukmistrzów | 27–30 lipca 2023 | Stare Miasto w Lublinie
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 18–20 sierpnia 2023 | Stare Miasto w Lublinie

fot. Katarzyna Anna Kubiak