Jarmark Jagielloński / 17-19 sierpnia 2018

Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.
IDĘ NA JARMARK JAGIELLOŃSKI
– Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy kulturę ludową i tradycyjną na nowo, w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać w proponowanych wydarzeniach człowieka autentycznego – rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać. Dlatego też odwracamy proporcje, zmieniając przechodnia w aktywnego uczestnika, a nie tylko obserwatora – zaprasza Bartłomiej Drozd, koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Tradycja i współczesność, wieś i miasto podczas Jarmarku Jagiellońskiego mieszając i łącząc się, tworzą też zupełnie nową jakość. Szczególnie dobrze zrozumiemy to będąc na koncercie re:tradycja (17 sierpnia, godz. 19:30, Dziedziniec Zamku Lubelskiego), podczas którego jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Z pieśniami z Biskupizny (Wielkopolska) wystąpi śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykona Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane zobaczyć podczas Jarmarku. Muzyczna scena Festiwalu to także muzyka mongolska w połączeniu z wpływami francusko-bułgarskimi w wykonaniu zespołu Violons Barbares, wyjątkowe cypryjskie melodie grupy Monsieur Doumani, tradycyjna muzyka z Norwegii od zespołu Raabygg, a także muzyka, tańce i ceremonie zaślubin Berberów w wykonaniu marokańskiej Grupy Cherifa.

Prawdziwa, źródłowa muzyka ludowa jest dla wielu osób całkowicie nieznana, a medialne przykłady często z nią mylone. Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Jarmarku Jagiellońskiego chcą zaproponować po raz kolejny muzykę wiejską, w jej niezmienionej postaci, tzw. „in crudo”. Dlatego też podczas Jarmarku nie zabraknie muzyki granej spontanicznie na ulicach miasta, pełnej oberków, mazurków, podróżniaków czy polek, jak i tej wykonywanej podczas wieczornych koncertów i potańcówek. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele m.in.: kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Gołoborze grające repertuar dorzecza Prosny, kapela Dudziarska „Manugi” z Bukówca Górnego, Mażurki, Diabubu, Trio WoWaKin czy grupa US Orchestra. Dodatkowo podczas jednej z potańcówek (18 sierpnia 2018), z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zaproszeni artyści zaprezentują repertuar wojenny i okresu międzywojnia.

Program festiwalu to także pokazy oraz warsztaty sztuki i rzemiosł tradycyjnych, tańca czy śpiewu. Takiej wiedzy nie może przekazać nikt inny, jak tylko prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach. Do Lublina przyjadą więc twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski, z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji, a także po raz pierwszy z Bułgarii, Szwecji i Maroka. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby, które reprezentują dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Jarmark Jagielloński odróżnia od innych wydarzeń jarmarcznych to, że nie można na nim wykupić stoiska. Na Starym Mieście w Lubinie zobaczymy więc kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło. Towarzyszyć temu będą pokazy i warsztaty, które pozwolą uczestnikom wejść w świat zapomnianych technik, a dzięki uczestnictwu w zajęciach docenić kunszt, precyzję i długie godziny pracy ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest koronkarstwo. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa. Koronce poświęcona jest też Letnia Szkoła Koronczarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych. 
 
Niezwykłe Jarmarkowe Podwórko zaprosi całe rodziny do międzypokoleniowej podróży po tradycyjnych grach i zabawach. Spędzimy tam czas na wspólnej zabawie z dala od technologii. To także okazja do poznania się nawzajem, zwyczajnej rozmowy (co staje się coraz trudniejsze lub  rzadsze) poprzez tradycyjne gry – niegdyś znane, a dziś już zapomniane. Rodzice staną się przewodnikami i pokażą dzieciom jak kiedyś się bawili, a może nawet sami się zapomną, kiedy zobaczą znajome gry i na nowo poczują się jak dzieci. Powracając do archaicznych, a jednocześnie najprostszych form wspólnie spędzonego czasu, zwrócimy się ku temu, co czasami zapomniane: żywemu spotkaniu z drugim człowiekiem.
***
Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Cały program oraz szczegółowe informacje wkrótce będzie można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.         
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.