Odwołany odlot Dreamlinera do Warszawy

 

 

O zmianach zwiaząnych z powitaniem Dreamlinera i z jego zwiedzaniem przez przedstawicieli polonijnych organizacji, amerykańskie i polskie media poinformował Frank Joost, rzecznik LOT w Ameryce.

Rodzina Rekret, która przyleciała z Warszawy do Chicago, na wakacje do swoich bliskich była bardzo zadowolona z przelotu Dreamlinerem.

Osoby oczekujące na wylot Dreamlinerem w rejs powrotny do Polski, były zaskoczne dużą obecnością mediów na lotnisku. Musiały także dokonać zmian lotu na przeloty innymi liniami lotniczymi do Polski w czwartek. Wśród osób planujących przelot do Polski był Bogdan Dola, polonijny dziennikarz, który z grupą przyjaciół planował podróż do Polski. Jego bilet został przeniesiony na inny lot w czwartek.

 W środę po południu w czasie oczekiwania na przylot Dreamlinera z Polski, dowiedzieliśmy się o decyzji Federalnego Urzędu do spraw Lotnictwa Cywilnego w USA, iż wszystkie amerykańskie Dreamlinery zostały uziemione.  Powodem decyzji są problemy techniczne, do których doszło w Boeingach 787 wykorzystywanych przez japońskie linie lotnicze.

 Urząd wydał polecenie natychmiastowego zawieszenia lotów przez amerykańskich przewoźników. Wcześniej taką decyzje podjęły japońskie linie lotncze w obawie przed ryzykiem zapalenia się baterii.

Federalna Agencja zapowiada współpracę z producentem, firma Boeing i przewoźnikami dla wypracowania planu naprawczego, aby Dreamlinery mogły zacząć bezpiecznie wykonywać zaplanowane kursy, tak szybko jak będzie to możliwe.

Sześć Dreamlinerów lata dla linii United Airlines. Firma Boeing, mająca swoją siedzibę w Chicago wyprodukował 50 Boeningów. Dreamliner Boeing 787,  zainaugurował loty komercyjne pod koniec 2011 roku.  Polskie Linie Lotnicze LOT są pierwszym europejskim odbiorcą Dreamlinerów.  

Dwie największe japońskie linie lotnicze; ANA oraz Japan Airlines, zdecydowały się uziemić swoją flotę najnowszych Boeingów 787 Dreamliner. Na lotnisku w Bostonie w Boeingu 787 Japońskich Linii Lotniczych zapaliła się instalacja elektryczna i wybuchł akumulator. W styczniu usterkę miał także Dreamliner w barwach PLL LOT.

 W uroczystym powitaniu Dreamlinera z Polski na lotnisku O’Hare mieli uczestniczyć burmistrz Chicago Rahm Emanuel, Gubernator Stanu Illinois Pat Quinn, przedstawiciele władz Międzynarodowego Portu Lotniczego Chicago O’Hare. Cała uroczystość została odwołana ze względu na uziemienie wszystkich Dreamlinerów.

  Na lotnisku pokazano przywiezioną z Polski wystawę o Piaseckim i polskim wkładzie w dziedzine lotnictwa wyłącznie przedstawicielom polonijnych organizacji. Na wystawę nie dopuszczono natomiast mediow, ze względu na zmiany wprowadzone przez federalne władze.  

 Inauguracja lotów na trasie Warszawa–Chicago pierwszego „polskiego” Dreamlinera połączona jest z cyklem spotkań poświęconych współpracy akademickiej,  gospodarczej Polski ze Stanami Zjednoczonymi, ze szczególnym uwzględnieniem stanu Illinois oraz z wystapieniami przedstawicielami polskiego rządu na forum organizacji pozarządowych.

 

Konferencja na temat współrpacy naukowej odbyła się 17 stycznia na uniwersytecie Illinois Institute of Technology.  

W spotkaniach tych uczestniczyli: Wiceminister Spraw Zagranicznych Beata Stelmach, Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf, Wiceprezes Boeinga na Europę Środkowo-Wschodnią Henryka Bochniarz oraz przedstawiciele polskiego biznesu i nauki.

 Samolot Dreamliner jest strategicznym przedsięzwięciem lotnictwa cywilnego firmy Boeing.  Ma zużywać około 10% mniej paliwa niż inne podobne samoloty. Jego koszty ekspoatacyjne mają być o około 20 % niższe.  W skali ogolnoświatowej istnieje ogromne zainteresowanie na ten samolot. Podpisano już kontrakty na kolejnych 800 samolotów dla wielu amerykańskich i światowych linii lotniczych. Najważniejsze są jednak kwestie bezpieczeństwa i dopóki nie zostaną one rozwiązane, amerykańska, polska i światowa opinia publiczna będzie z uwagą śledzić jak funkcjonuje ten samolot.

Firma Boeing posiada swoją centralę w Chicago. Jest bodaj najwiekszą firma lotnictwa cywilnego na świecie. Zatrudnia ponad 175,000 pracowników.  Ponad 150 krajów na świecie korzysta z różnych samolotów firmy Boeing.  Linie produkcyjne znajdują się w stanie Waszyngton.

Życzymy bezpiecznych lotow Dreamlinerom.   

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk