Ogniska chorób zakaźnych tam, gdzie aktywne ruchy antyszczepionkowe

 

Council on Foreign Relations, amerykańska, niezależna organizacja polityczna non-profit, założona w Nowym Jorku w 1921 r., udostępniła infografikę w postaci interaktywnej mapy, która pokazuje występujące od jesieni 2008 r. ogniska tych chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Widoczny wzrost zachorowalności na choroby zakaźne w Europie i USA jest przypisywany w dużej mierze zmniejszeniu liczby szczepień i aktywności ruchów antyszczepionkowych.

Mapa obejmuje cały świat i uwzględnia m.in. zachorowania na odrę, świnkę, różyczkę, polio, krztusiec. Widać z niej, że jednym z najbardziej spektakularnych efektów zmniejszenia odsetka zaszczepionych są ogniska epidemiczne odry w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii) i USA.

Rosnąca aktywność wirusa odry w tych krajach jest w dużej mierze wynikiem działalności ruchów antyszczepionkowych, które wciąż łączą szczepienie MMR z zachorowaniami na autyzm, mimo że wiarygodne badania wykluczyły taki związek, a Andrew Wakefield już trzy lata temu został przez Brytyjską Komisję Medyczną wykreślony z rejestru lekarzy. Komisja uznała wtedy, że jego badania były nieetyczne, nieuczciwe i niegodne wykonywanej przez niego profesji, która przecież opiera się na społecznym zaufaniu. Wakefield oszukał ludzi, zmanipulował wyniki swoich badań (zobacz także: Artykuł Wakefielda wiążący szczepionkę MMR z autyzmem był oszustwem i Jak spreparowano dowody przeciwko szczepionce MMR). Ale wciąż nie brakuje osób, które w nie wierzą i traktują go jak męczennika złożonego w ofierze na ołtarzu nauki.

Jak podaje „Los Angeles Times”, efektem odwrotu od szczepień była też epidemia krztuśca w 2010 r. w USA (w stanie Kalifornia), kolejnej choroby zakaźnej, której od wielu lat możemy zapobiegać metodą szczepień (zob. też Rezygnacja ze szczepień dzieci mogła się przyczynić do wybuchu epidemii krztuśca).

Jak uważają epidemiolodzy, jedną z przyczyn powstawania ognisk epidemicznych (zarejestrowano ponad 9 tys. przypadków) są grupy dzieci przedszkolnych nieuodpornionych przeciwko krztuścowi z powodu niechęci rodziców do szczepień. Liczba zachorowań na krztusiec w USA była największa od 1947 roku.

Publikacja Council on Foreign Relations powstała dzięki wsparciu Bill & Melinda Gates Foundation.

Źródło: Medycyna Praktyczna