OŚWIADCZENIE IMS ws. oskarżenia ks. prof. Tadeusza Guza

OŚWIADCZENIE IMS ws. oskarżenia ks. prof. Tadeusza Guza

Instytut Myśli Schumana z niepokojem obserwuje akty przemocy, jakich organa ścigania dopuszczają się na polskich kapłanach. Po ataku na ks. Michała Olszewskiego nastąpił kolejny – tym razem na najwybitniejszego polskiego filozofa, ks. prof. Tadeusza Guza, który otrzymał akt oskarżenia – jak poinformował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – za „nawoływanie do nienawiści”. Kapłanowi grozi kara trzech lat więzienia. Oskarżycielem jest znana żydowska organizacja Stowarzyszenie B’nai B’rith.

26 maja 2018 roku w warszawskim Domu Pielgrzyma AMICUS ks. prof. Tadeusz Guz wygłosił wykład pod tytułem „Jak Pan Bóg dopełni historii zbawienia”. Pod jego koniec ks. prof. Tadeusz Guz rozważał źródła antysemityzmu arabskiego i europejskiego, przywołując okoliczność, że sądy I Rzeczpospolitej prawomocnie skazywały Żydów „za mordy rytualne”. To właśnie ten fragment stał się istotą oskarżeń. Był zresztą wcześniej badany przez prokuraturę i Rzecznika Dyscyplinarnego KUL, którzy nie dopatrzyli się w nim „mowy nienawiści”, gdyż jej tam po prostu nie było, a cały wykład zakończył się zachętą do wspólnej modlitwy słowami świętej Edyty Stein, nawróconej na katolicyzm Żydówki, zamordowanej przez niemieckich oprawców w Auschwitz.

Instytut Myśli Schumana uważa, że w całej sprawie chodzi nie tylko o to, aby pokazać Polskę na arenie międzynarodowej jako kraj antysemicki, ale sprawa jest zdecydowanie głębsza. Ks. prof. Tadeusz Guz jest filozofem, który gruntownie, z chirurgiczną wprost precyzją przeanalizował narzucany obecnie Polsce i pozostałym europejskim krajom system neokomunistyczny. Wskazywał też – także w wywiadzie dla Magazynu Optyka Schumana – jakie działania należy podjąć, aby się mu przeciwstawić. To człowiek, który budzi zarówno intelekty, jak i sumienia, a tacy ludzie są groźni dla neokomunistycznych aktywistów i wielu sprzyjających im środowisk, a także dla wszystkich, którzy z tego czy innego względu nienawidzą Polski i Polaków.

Ks. prof. Guz od lat udowadnia, iż ceni sobie życie w prawdzie, gdyż tylko ona pozwala na prawdziwą relację z Bogiem i nawet jeżeli upomina bliźniego, czyni to w sposób niezwykle kulturalny i wolny od wszelkiego rodzaju złych uczuć. Zawsze stawał i staje w obronie godności tak Żydów, jak i każdego innego człowieka jako stworzonego na obraz i podobieństwo samego Boga. Jego podejście z miłością do drugiego człowieka stało się inspiracją i przyczyną wielu nawróceń. Zarzucanie mu „mowy nienawiści” jest zatem absurdem ośmieszającym samego oskarżyciela. Mimo tego ten niezłomny w trwaniu na gruncie prawdy kapłan będzie musiał stanąć przed sądem i raz jeszcze udowadniać swoją niewinność.

Instytut Myśli Schumana w pełni solidaryzuje się z oskarżonym ks. prof. Tadeuszem Guzem i zapewnia o stałej modlitwie. Polska potrzebuje właśnie takich duszpasterzy, jak on: niezłomnych patriotów, którzy bez lęku bronią tego, co jest prawe i święte.

Prof. Zbigniew Krysiak

Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana

Ryszard Krzyżkowski

Prezes Instytutu Myśli Schumana

Anna Wiejak

Redaktor Naczelna Schuman Optics Magazine

Opublikowano 23 sierpnia 2024Autor: Anna Wiejak