Pałac dla Marysieńki

Wilanow

Cudo na mazowieckiej ziemi

 

Pałac w Wilanowie, to urocza barokowa budowla, pobudowana w latach 1681–1696. Ówczesny król Polski Jan III Sobieski, nakazał wznieść tak piękną i okazałą rezydencję dla swojej żony Marii Kazimiery. Pałac ten, wraz z przylegającym do niego parkiem, prawie w nienaruszonym stanie przetrwał czasy zaborów i dwóch wojen.

Wilanow Architektura pałacu

Niezwykłość architektoniczna pałacu wilanowskiego, jest wynikiem połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zachowany tu wystrój pokoi oraz wygląd zewnętrznej struktury pałacu, nawiązuje do symboliki antycznej, a przede wszystkim uwzniośla sukcesy militarne króla Jana, w pogromie nawałnicy tureckiej. Zdobienia malarskie i sztukatorskie pałacu jest dziełem, wielu twórców polskich jak też włoskich, francuskich i holenderskich.

Dawna rezydencja

W początkach swojego istnienia, pałac w Wilanowie, był typowym budynkiem magnackim, posiadającym cechy dworskiej rezydencji barokowej. Po śmierci króla Sobieskiego, która nastąpiła w 1696 roku, pałac był własnością jego synów, a następnie od 1720 roku, stał się siedzibą znanych rodów magnackich. W latach 1730–1733, wilanowski pałac stał się rezydencją króla Augusta II Mocnego Sasa. Każda z rodzin dokonywała zmian we wnętrzach pałacu, w ogrodzie, a także w najbliższym obejściu pałacowym, zgodnie z aktualną modą i potrzebami.

W roku 1805, z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego, w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki dawnej, europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej, którą zawdzięczamy właśnie jemu.

 

Na uwagę zasługują

 

W zbiorach Pałacu w Wilanowie znajduje się kilkadziesiąt zabytków dekorowanych laką. Są wśród nich zarówno meble, jak i przedmioty codziennego użytku. Kolekcja była kompletowana przez wszystkich kolejnych właścicieli pałacu. Z dawnych dokumentów wiemy, że już Jan III Sobieski urządzał wnętrza w stylu barkowym, przeplatanym z powoli powstającymi elementami rokoko. Ciekawym eksponatem jest ceramiczny wazon wtórnie pokryty warstwą czerwonej laki. Spod rozległych ubytków warstwy wierzchniej, widoczna jest biało-niebieska ceramika pamiętająca wiek szesnasty. Bardzo interesujące są dzieje saskich mebli, które w latach 1727–1732 na zlecenie Augusta II wykonał znakomity artysta Martin Schnell. Były to pary sekreter, kabinetów i szkatuł. W drugiej połowie osiemnastego stulecia, wymontowane zostały wewnętrzne płyciny z kabinetów saskich, by następnie wykorzystać je jako drzwi do szafek w stylu angielskim.
Zamek

Kolekcja dalekowschodnia

Wilanowska kolekcja sztuki dalekowschodniej, jest wystrojem gabinetów i apartamentów królewskich. Spotykane tu chinoiserie są nierozerwalnie związane z historią rodu Sobieskich. Kultura i sztuka Orientu fascynowały mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wpływy wschodnie widoczne były w nie tylko w stroju noszonym przez szlachciców, ale także i w dekoracji wnętrz, materiałami obiciowymi i sztukaterią. W pałacu wilanowskim są pięknie urządzone Pokoje Chińskie, które były inspiracją króla Jana III.

Redakcja portalu Polish News dziękuje dyrekcji Pałacu w Wilanowie, za przesłanie zdjęć potrzebnych do artykułu.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 [email protected]