Pani Lucyna Kozłowska

Artystka robiąca wycinanki

Lucyna Kozłowska, to artystka pochodząca ze Skarżyska- Kamiennej. Wykonuje ona piękne wycinanki z kolorowego papieru. Szczególne umiłowanie do wykonywania wycinanek, wyniosła ona z domu rodzinnego. Jak opowiadała Redakcji Polish News, często jej dom był przyozdabiany we wspomniane wycinanki, przypominające niciane serwetki.

Co to jest wycinanka

Wycinanka, to po prostu wycięta z papieru piękna ozdoba, łudząco przypominająca nicianą serwetkę. Wiążą się z nią dawne zwyczaje religijne, podczas których wykonywano je w dużych ilościach. Czyni się to za pomocą ostrego narzędzia, którym są nożyce. W Polsce charakterystyczna jest właśnie wycinanka, która stanowi podstawę twórczości ludowej.

Pojawienie się wycinanki

Istnieje kilka hipotez dotyczących pojawienia się wycinanki papierowej, w polskiej sztuce ludowej. Podobno według jednej z nich, zapożyczono wspomnianą wycinankę z kultury żydowskiej. Wycinanka żydowska, miała wydźwięk rytualny i wykonywano ją jedynie na jakieś uroczystości religijne. Różnokolorowe wycinanki żydowskie, naklejano na okna mieszkań w święto Szawuo. Inna hipoteza dotycząca powstania wycinanki, wiąże jej zaistnienie z pojawieniem się na wsi kolorowego papieru. Był on lekko świecący i nosił on nazwę glansowanego. Pierwsze historyczne zapiski o wycinankach ludowych, które pojawiły się w naszym kraju, pochodzą z Warszawy. Były one charakterystyczną ozdobą wiejskich chat, szczególnie w wieku XIX i na początku wieku kolejnego. Stanowiły one pewnego rodzaju ozdobę kredensów i serwantek pokojowych.

Pasja pani Lucyny

W latach 90 ubiegłego stulecia, pani Lucyna Kozłowska zaczęła własną przygodę z wycinanką. W tym też okresie, w Bukowinie Tatrzańskiej pani Lucyna spotkała Cecylię Czernikiewicz, która akurat pracowała nad wycinankami. Pani Lucyna zatem pod jej kierunkiem sama spróbowała wykonać te misterne dzieła artystyczne, które z czasem stały się jej pasją. Od tego czasu, pani Kozłowska wykonała mnóstwo wycinanek oczywiście inspirowanych ludowym folklorem. Tematyka jaką porusza ona w swoich pracach dotyczy różnych bajek, legend oraz obrzędów ludowych. Są też tematy biblijne i te, które nawiązują do żywotów świętych katolickich. Pani Lucyna Kozłowska, swoje wycinanki wykonuje z papieru kolorowego, liści oraz bibułki.

Wiele nagród dla pani Lucyny

Pani Kozłowska, jest wyróżniona wieloma nagrodami. Jedną z nich to ogólnopolska nagroda im. Władysława Orkana, za ocalenie od zapomnienia wycinanki ludowej. Kolejną nagrodą jest Świętokrzyska Nagroda Kultury, a także nagroda „Powiatowe Dęby”. Jest ona laureatką wielu konkursów, w których otrzymała nagrody i wyróżnienia. Jej prace prezentowane były w Muzeum Pierwszych Piastów w Lednogórze, Muzeum Miejskim w Tychach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Częstochowskim, Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Kielcach.

Ewa Michałowska- Walkiewicz