Pasterki w całym kraju.

Pasterki

 

Pasterki  – Betlejemska noc, budzi w nas nadzieję i niesie radość, jakiej świat – ze swoimi środkami doczesnej potęgi i mocy – dać nie może – powiedział w homilii podczas pasterki w Kościele pw. Michała Kozala w Wągrowcu – prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

W podobnym tonie zabrzmiał głos kościoła w innych miejscach w Polsce.

Prymas mówił, że „radość i światło Bożego Narodzenia są przeznaczone dla wszystkich ludzkich serc. – Jest to radość całego rodzaju ludzkiego i radość nadludzka. Czyż może być bowiem większa radość od tej, że człowiek został przyjęty przez Boga za syna w Synu Bożym, który stał się człowiekiem? – pytał. I dodał, że radością, którą niesie betlejemska noc, wypełniona jest liturgia kościoła.

– Tej radości pełna jest liturgia Kościoła, która zaprasza nas i całą ziemię. Niech nasze serca promieniują radością duchową, bo jest z nami Zbawiciel świata. Amen – powiedział prymas. Abp Józef Kowalczyk w trakcie mszy św. modlił się m.in. w intencji ojczyzny i polskich rodzin.

 

Pasterka na Wawelu
Z kolei o miejsce Jezusa „w gospodach serc, rodzin, środowisk i życia społecznego” pytał kard. Stanisław Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas pasterki w Katedrze Wawelskiej. Życzył parlamentarzystom, aby mieli odwagę podejmować decyzje zgodne z własnym sumieniem i wolą narodu i by przymus partyjny nie niszczył ludzkich sumień.

Kardynał nawiązał do ewangelicznej sceny opisanej przez św. Łukasza, kiedy „w noc betlejemską znaleźli się prości ludzie, którzy powitali przychodzącego Zbawiciela”. – Ta ewangeliczna scena zachęca nas do refleksji nad naszą osobistą postawą wobec Boga wkraczającego w nasz świat, obecnego w wielkich i małych sprawach naszego życia. Czy rozpoznajemy Jego obecność? (…) Czy Jezus znajduje miejsce w gospodach naszych serc i rodzin, naszych środowisk i naszego życia społecznego? – pytał kardynał w homilii.

 

Zadawał także pytanie, czy Jezus i jego Kościół „nie jest postrzegany jako zagrożenie dla ludzkiej wolności i autonomii?” oraz „dlaczego w naszym życiu tyle jałowych podziałów, uprzedzeń, nieżyczliwości, braku współpracy i wspólnej troski o dobro wspólne?”. Przypominając słowa Jana Pawła II: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” pytał: „co zrobiliśmy z orędziem Ojca Świętego”. – Z bólem dostrzegamy niechęć i wrogość do Kościoła, a nawet do Ewangelii i Krzyża. Nie zbudujemy szczęśliwej przyszłości bez Boga i życia według Jego przykazań – stwierdził metropolita.

Wśród przekazanych przez niego życzeń dla wiernych znalazły się także życzenia dla parlamentarzystów, „aby mieli odwagę podejmować decyzje zgodne z własnym sumieniem i wolą narodu”.

 

Źródło:

 http://www.tvn24.pl/12690,1729192,0,1,pasterki-w-calym-kraju-z-bolem-zauwazamy-niechec-do-kosciola,wiadomosc.html