Pierwszy Karaibski Zlot Polskich i Polonijnych Żeglarzy

Karaiby

 

 

Karaiby

Polskie orły i narodowe flagi na tle tropikalnych plaż i gajów palmowych, wspaniała pogoda, korzystne wiatry, dziewicze rafy koralowe,  piękne zatoczki,  impreza powitalna “pod palmą”, koncert szantowy Witka Zamojskiego , koncert reage, dyskoteka na plaży, pływanie, snorklowanie, drinki rumowe, nieplanowane spotkania przyjaciół, zwiedzanie wysp, nadspodziewanie duża ilość polonijnych jachtów i żeglarzy, kąpiele na jednych z najpiękniejszych plaży świata, spotkania na jachtach, wycieczka między skałami na The Baths, wycieczka na wzniesienia wyspy Jost Van Dyke, zdobycie najwyższego szczytu na wyspie Skrzynia Umrzyka, nurkowanie nad wrakiem statku pocztowego “Rohne”,  próbowanie oryginalnego “painkillera” w Soggy Dollar Bar na White Bay Beach, historyczne spotkanie na wyspie Bellamy Cay w miejscu gdzie mieszkał Władysław Wagner, spotkanie z Nataszą Caban, wieczór wspomnień o Jacku Dubielu, Regaty o Puchar Sekretarza Generalnego PZZ, wzruszająca ceremonia wrzucenia do morza wiząnki kwiatów dla Jacka Dubiela, niespodziewane spotkanie z właścicielem firmy Pusser’s (produkującej najlepszy rum na świecie) Charlesem Tobiasem na jego motorowym jachcie i wiele, wiele innych atrakcji…

A wszystko to działo się podczas Pierwszego Karaibskiego Zlotu Polskich i Polonijnych Żeglarzy “JACA 2010” , który odbył się w terminie 13-20 marca , 2010 w tropikalnych klimatach i wspaniałej pogodzie, Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Nasz zlot został zorganizowany dla upamiętnienia kanadyjskiego żeglarza i znanego działacza żeglarstwa polonijnego Jacka Dubiela, który odszedł na wieczną wachtę dwa lata temu. Był też okazją do spotkania kapitanów i właścicieli jachtów żeglujących co roku po Karaibach.

zeglarze

Honorowi Goście Zlotu:

Natasza Caban – Jachtsmen Roku 2009

Krystyna Dubiel – żona Jacka Dubiela (Jacy)

A oto troche statystyki:

W zlocie wzięło udział 10 jachtów:

“Painkiller”, kapitan i właściciel Andrzej Gocan (USA), załoga 5 osób z Florydy i Polskiego Klubu Żeglarskiego z Nowego Jorku

“Atlantic Adventure”, kapitan Andrzej Piotrowski (USA),  załoga 6 osób z Warszawy i Chicago, reprezentuje Karaibską Republikę Żeglarską

“Phalarope”, właściciel i kapitan Józef Kaczmarek (Kanada), załoga 6 osób z Toronto

“Triple Dog Dare”, kapitan Krzysztof Kamiński (USA), załoga 8 osób reprezentująca Joseph Conrad Yacht Club z Chicago

“Sokai”, kapitan Janusz Jankowski (Kanada), załoga 9 osób reprezentująca PCYC Biały Żagiel z Toronto

“Priva Sea III”, właściciel i kapitan Jerzy Malarski (Kanada), załoga 6 osób z Kanady, Nowego Jorku ( Polski Klub Żeglarski), oraz Michigan

“Double Helix”, właściciel i kapitan Jan Pietrzak (Kanada), załoga 4 osoby reprezentujący Polski Klub Żeglarski w Vancouver

“Violina”, kapitan Janusz Klupieć, załoga 5 osób reprezentująca Joseph Conrad Yacht Club z Chicago

“Houba Houba”, kapitan Irek Zubko, załoga 6 osób z Kanady i Polski

“Shanties”, własciciel i kapitan Jacek Reschke, załoga 9 osób z Polski, San Francisco, Ottawy, Florydy i Chicago

W sumie 64 osoby reprezentujące żeglarzy z Polski, oraz wszystkie polonijne kluby żeglarskie dzialajace na terenie USA i Kanady!

Podczas zlotu rozegrano regaty o Puchar Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego na trasie The Dogs – Sandy Cay.

Oto wyniki:

Katamarany:

I miejsce: “Shanties”

II miejsce: “Atlantic Adventure”

III miejsce: “Triple Dog Dare”

IV miejsce: “ Double Helix”

 

Jachty jednokadłubowe:

I miejsce: “Phalarope”

II miejsce: “Painkiller”

III miejsce: “Sokai”

IV miejsce: “Priva Sea III”

W trakcie rejsu „Flotylla Polonijnych Jachtów” odwiedziliśmy następujące wyspy,  zatoki i miejsca BVI:  

Tortola (West End), Norman Island, The Indians, Peter Island, Dead Chest Island (Skrzynia Umrzyka), Cooper Island, Virgin Gorda, The Baths, Trellis Bay, Bellamy Cay, Marina Cay, Leverick Bay, The Bitter End, Sandy Cay, Green Cay, Jost Van Dyke, Little Harbour, White Bay Beach i Great Harbour.

Uwaga!

Podczas spotkania uczestników zlotu na Bellamy Cay, kpt. Andrzej Piotrowski zaproponował ufundowanie tablicy pamiątkowej w miejscu gdzie mieszkał Władysław Wagner,  upamiętniajacej dokonania naszego znakomitego żeglarza.

Podziękowania:

Gorąco dziękujemy Krzysztofowi Kamińskimu, za ufundowanie bardzo atrakcyjnych proporczyków zlotu, oraz  Sekretarzowi Generalnemu PZZ Zbyszkowi Stosio za ufundowanie pucharów zwycięzcom naszych regat.

Dziekuję za przybycie wszystkim gościom i uczestnikom zlotu i mam nadzieje, ze nasza karaibska impreza wejdzie na stałe do kalendarza polskich i polonijnych imprez żeglarskich.

Organizator zlotu:

Jacek Reschke

www.sailcaribbean.net

Ciąg dalszy spotkania wraz z galerią zdjęć wkrótce.