Podsumowanie projektu „Moje miasto – moje gniazdo”

w Szkole Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie pod kierunkiem pani Aliny Gandurskiej – nauczyciela języka angielskiego – realizowali w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 projekt międzynarodowy pt. „Moje miasto – moje gniazdo”. Przedsięwzięcie to zainicjował Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie. Wzniosła idea projektu, jaką jest przywrócenie polskiej i polonijnej szkole jej roli kulturotwórczej w oparciu o aktywizujące metody nauczania zainspirowała ciekawe działania młodych ludzi. Udało się bowiem wspólnym zadaniem połączyć gnieźnieńską „10” z dwiema szkołami polonijnymi: w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych. W miniony piątek 9 lutego odbyło się w tej szkole spotkanie podsumowujące projekt. Zaproszono na nie uczniów realizujących projekt oraz ich rodziców.

– Zadanie projektowe składało się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na ułożeniu przez dzieci 15 pytań w języku polskim i angielskim dotyczących naszego miasta Gniezna. Pytania należało wysłać do wskazanych przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych szkół na świecie. Nam przydzielono dwie szkoły: Mayo Polish School w Westport w Irlandii oraz Polską Szkołę im. Mikołaja Kopernika w Chicago w stanie Illinois. W drugim etapie odpowiadaliśmy na pytania naszych kolegów i koleżanek z zagranicy nagrywając filmy. Przy okazji stworzyliśmy prezentacje promujące nasze miasta. Cieszę się bardzo, że dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać partnerom projektowym nasze piękne Gniezno – podkreśliła pani Alina Gandurska koordynator projektu w SP10.

Podczas spotkania uczestnicy projektu wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć projektowe filmy z każdej szkoły oraz odebrać gratulacje, dyplomy i drobne upominki z rąk zastępcy dyrektora SP 10 pani Agnieszki Puszczykowskiej – Glapy, Małgorzaty Tomczak – prezesa Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie oraz pani Aliny Gandurskiej.

– W projekcie brało udział 15 uczniów: z klasy czwartej szkoły podstawowej oraz klasy drugiej gimnazjum. Tym bardziej cieszy fakt, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły mogli połączyć siły i w bardzo kreatywny sposób zrealizować projektowe zadanie. Efekt jest imponujący. Oprócz doskonałej lekcji języka angielskiego nasi uczniowie mogli zyskać wiedzę o pięknych miastach na świecie, poznać swoich rodaków za granicą, oraz przyczynić się do promocji naszej małej Ojczyzny, jaką jest nasze miasto – powiedziała wicedyrektor SP 10, dziękując tym samym uczniom i rodzicom za udział w projekcie.

Wzruszenia nie kryła również prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych pani Małgorzata Tomczak. Podczas swojego wystąpienia pogratulowała dzieciom pomysłowości i przebojowości oraz podziękowała Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10 oraz pani Alinie Gandurskiej za współpracę. Przy okazji podzieliła się swoimi wspomnieniami z pobytu w szkole w Chicago, podkreślając jak ważne jest dzielenie się polskością, tradycjami i kulturą z Polakami mieszkającymi poza granicami państwa.

Uczestnicy spotkania, które przebiegało w sympatycznej atmosferze przy kawie i słodkościach, czuli satysfakcję z udziału w projekcie. Z pewnością to nie jedyne takie działanie w Szkole Podstawowej nr 10 bowiem już są plany kolejnych projektów ze szkołą w Westport i Chicago. Międzynarodowe przedsięwzięcie uczniów „10” i ich polonijnych przyjaciół można obejrzeć na profilu Szkoły Podstawowej nr 10 oraz profilu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych na FB.

https://www.facebook.com/Klub-Nauczycieli-Polskich-i-Polonijnych-w-Gnie%C5%BAnie-199623730521339/