Wywiad z panią Agnieszką Zawiszą promującą Gniezno we Włoszech i na świecie…

Agnieszka Zawisza

Agnieszka Zawisza

urodziła się w Gnieźnie w 1978 roku, mieszka i pracuje we Włoszech. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci, architekt wnętrz, grafik. Rysunek, malarstwo i kreatywność umożliwiły jej opublikować, w języku polskim z równoległym tekstem w języku angielskim, ilustrowanych książek, opowieści dla dzieci, które mają za temat historie i legendy polskiej tradycji. Zgromadzone doświadczenie i nabyte umiejętności pozwoliły jej nauczać twórczo w Szkocji oraz w różnych szkołach w Polsce i we Włoszech. 

Prowadzi warsztaty dydaktyczne i artystyczne z dziećmi i rodzicami.
Jest vice-prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Aitia” non-profit, które zajmuje się projektami kulturalnymi i promocją społeczną. Jest członkiem Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych mającego siedzibę w Gnieźnie i zrzeszającego  nauczycieli z całego świata.

Małgorzata Tomczak: Jak zaczęła się Pani przygoda z książkami dla dzieci?

Agnieszka Zawisza: Przed kilkunastu laty będąc w Gnieźnie postanowiłam zrobić prezent moim znajomym z Włoch w postaci książki opisującej historię pierwszej stolicy Polski – Gniezna, w wydaniu dla najmłodszych.

W tamtym momencie brakowało publikacji stworzonych z myślą o dzieciach i bardzo nad tym ubolewałam. Dlatego zrobiłam zarys pierwszego projektu z prostymi, kolorowymi rysunkami i z nieskomplikowanymi słowami. I tak rozpoczęła się moja współpraca z Urzędem Miasta Gniezna, promująca Gniezno, nasze korzenie, nasze tradycje i kształtująca świadomość dzieci.

M.T. :  Z ziemi włoskiej do polskiej trwa promocja pierwszej stolicy Polski…

 A.Z.: Mieszkam poza Polską już 12 lat, w tym momencie mogę powiedzieć, że większość materiałów mojego autorstwa powstała poza Polską i wiele z nich dla polskiego małego odbiorcy. Dzięki współczesnym środkom komunikacji  współpraca z instytucjami, placówkami szkolnymi może się rozwijać pomimo dzielącej nas odległości. No i mam to szczęście, iż moja praca oraz propagowanie nauki historii  i czytania wśród dzieci polonijnych jest moją pasją życiową. Czuję, że wyrażam się w niej najpełniej – jako Polka, gnieźnianka, autorka i ilustratorka i przede wszystkim jako dziecko, które przecież wciąż we mnie jest.

Czytając i tworząc książki o charakterze historycznym, poznaje się bogactwa kultury kraju przodków, ich i swoje korzenie, odkrywa się narodowe cechy – dzieje się tak dlatego, iż  czytając można poznawać historię, literaturę i sztukę. 

M.T.:  Czy mogłaby się pani pochwalić „swoimi dziećmi” czyli książkami, które już trafiły do młodych czytelników w Polsce i na świecie?

 A.Z.: Dwie pozycje spośród moich publikacji zostały wydane w Gnieźnie. Są to:
 „Lech Czech i Rus – Gniezno” oraz „Historia o chłopcu imnieniem Wojciech”.

Nawiązują one do ważnych wydarzeń historycznych związanych z naszym miastem. Z radością przyjęłam list z gratulacjami od ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Gnieznieńskiego Prymasa Polski Józefa Kowalczyka, za wspaniałą idee propagowania wśród dzieci polskich postaci św. Wojciecha, Patrona Pierwszej Stolicy Polski.
Kolejna książka „Un seme speciale” – wydana przez wydawnictwo włoskie. Pozycja ta nawiązuje do obchodów rocznicy 750-lecia Cudu Bożego Ciała. Jest to pierwsza włoska wersja tego sakralnego tematu dla dzieci. Ta książka została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu „Arte e Fede” we Włoszech, ktorego dyrektorem artystycznym jest Alessandro Lardani i w telewizji wloskiej
„RAI 1” , w programie „A sua Immagine”. Kto wie może któregoś dnia dojdzie do rąk Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. To jedno z moich wielkich pragnień.

Kolejna moja publikacja jest praktycznie w druku, światło dzienne ujrzy  jeszcze w tym roku.
Książka o tematyce pedagogicznej, informacyjnej, na bazie moich doświadczeń kreatywnych związanych z pracą w żłobkach i przedszkolach z dziećmi i ich rodzicami. Prosta w strukturze i przydatna w edukacyjnej i wychowawczej pracy z małymi dziećmi! Zawiera techniki, zabawy  stymulujące rozwój dziecka od narodzin aż do 6 roku życia.

Najnowsza książka nosi tytuł: „Historia o Chrzcie Polski dla dzieci” i czeka cierpliwie na swojego wydawcę. Może ktoś się znajdzie i mi pomoże ją wydać…. To obecne moje marzenie!

M.T.: Jaką tematykę porusza pani w swej najnowszej książce, skoro do tej pory nie znalazła wydawcy?

  A.Z.: Książka “Historia o Chrzcie Polski dla dzieci”, mojego autorstwa, jest zaproszeniem do poznawania historii i kultury własnego miasta, regionu i kraju. Nawiązuje do ważnego wydarzenia Chrztu Polski i koronacji królów Polskich.
Napisana prostym, przyjaznym językiem połączona z wesołymi ilustracjami daje dobry rezultat końcowy. W związku z tym, że napisana jest w dwóch językach (wersja polsko-angielska), pomaga w kształtowaniu  i wychowaniu naszych milusińskich.
Skierowana jest do dzieci w wieku 5-12 lat.

M.T.:  W jaki sposób przybliżać język, historię i kulturę naszej ojczyzny dzieciom w kraju, a w szczególności tym które żyją w różnych zakątkach świata?

A.Z.: moich obserwacji wynika, iż najważniejsze jest dobre nastawienie do wszelakich form polskości, dobre słowo o Polsce, o Polakach. Dobre emocje, które otwierają serce.

Na pewno poprzez czytanie ksiażek o charakterze historycznym, dzieci mogą rozwinąć nie tylko swoją wyobraźnię, ale również zainteresować się  historią. Pokazanie im, że życie w przeszłości mogło wyglądać inaczej, z pewnością zachęci ich do dalszych poszukiwań, oraz może wpłynąć na późniejsze pasje. Wiedza o przeszłości jest ważnym elementem w budowaniu tożsamości narodowej w szczególności młodego pokolenia.   

Od najmłodszych lat warto więc uświadamiać, że świat nie istnieje od wczoraj, a ludzie od wieków borykają się z różnymi problemami, często podobnymi do naszych, radząc sobie z nimi w mniej lub bardziej podobny sposób. Warto przy tym pokazywać dzieciom w jaki sposób powstaje historia, jak się ją rekonstruuje i analizuje. Konieczne jest przy tym spotkanie z historią, poprzez wycieczki do muzeów, ważnych miejsc pamięci narodowej, zapoznawanie z filmami przedstawiającymi życie naszych przodków. Wskutek tego historia stawać się będzie czymś zupełnie realnym, a przez to bliskim.

Autorka książek przy pracy

M.T.: W jaki sposób promuje pani swoja twórczość i dociera pani do małych czytelników?

 A.Z.:  W moich książkach dla dzieci chodzi o to, żeby odkrywanie historii stało się ich osobistym doświadczeniem, żeby to by­ła przede wszystkim wspaniała przygoda zachęcająca do refleksji nad bogactwem otaczającego świata.

Dzieci rozwijają się przez udział w projektach takich jak powstały z inicjatywy członków Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych projekt  międzynarodowy- edukacyjny” NASZE MIASTO – NASZE GNIAZDO”.
W ten sposób dzieci i często też dorośli spotykają się “z prawdziwym światem” poznając go dzięki nauce przez zabawę. Pamiętajmy, ze pasja poznawcza u małych dzieci jest ogromna, często połączona z wielką chęcią aktywności. Dlatego moje spotkania autorskie połączone są z warsztatami tematycznymi. Zależy mi by były one konstruktywne, kreatywne gdzie dzieci mogą wymienić swoje myśli, spostrzeżenia i kreatywność. 
Chodzi o zabawę i refleksję.

M.T.: Pani książeczki znane są w Europie , a nawet w USA …

A.Z.: Dla autora największą satysfakcją i radością jest to, że książki cieszą się dużą popularnością.

Moje książki często trafiają do instytucji, muzeów ( np. Muzeum Polskiego w Chicago), szkół zajmujących się nauką języka polskiego dzieci mieszkających poza Polską, a mających korzenie polskie. Uważam, iż tego typu publikacje są niezwykle istotne i ważnym narzędziem do wywołania chęci mówienia i wzmocnienia motywacji uczenia się języka ojczystego. Moim życzeniem jest rozkochać dzieci w języku i kulturze polskiej.
Dbanie o mowę ojczystą jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy coraz więcej dzieci jest wychowywanych na obywateli świata, którzy płynnie posługują się kilkoma językami. Warto pamiętać, że to jednak język ojczysty ma na nas największy wpływ. To w nim przez całe życie myślimy i śnimy.

Każdego roku świętuje się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, święto ustanowione przez UNESCO, które ma przypominać o wadze mowy ojczystej. 
Język ojczysty, kultura i historia naszych korzeni, rozwija horyzonty, daje możliwość wyboru oraz  szansę na lepszą przyszłość. Dlatego też tak ważne jest, aby rodzice przekazywali te wartości swoim dzieciom, gdyż język ojczysty to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można dostać w spadku, a rządzący naszym krajem powinni rodziców wspomagać w tym dziele.  

Małgorzata Tomczak

Wywiad autoryzowany!