SPOTKANIA Z FILMEM GÓRSKIM. ZAKOPANE 2017.

Leo HOULDING, brytyjski wspinacz wysokościowy, alpinista, jeden z gości Spotkań z  Filmem Górskim w Zakopanem. Foto: Ania NAVAS

WYNIKI TEGO MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FILMOWEGO

Autor: Ania NAVAS

 

Prezentujemy nagrody 13.Spotkań z Filmem Górskim

Grand Prix 13. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM

Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł

WYROK HADWINA / HADWIN’S JUDGMENT

reż. Sasha Snow

Kanada/Wielka Brytania 2015, 87 min.

 Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł

W NIEZNANE / VERSO L’IGNOTO

reż. Federico Santini

Włochy 2017, 73 min.

 Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł

NARYSUJ MI KOZICĘ / DESSINE-MOI UN CHAMOIS

reż. Anne, Eric Lapied

Francja 2017, 70 min.

  Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich: Drewniana Góra i nagroda pieniężna

w wysokości 2000 zł

URMILA – MOJA PAMIĘĆ JEST MOJĄ SIŁĄ / URMILA MY MEMORY IS MY POWER

reż. Susan Gluth

Niemcy 2016, 87 min.

 Nagroda Specjalna 

PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…

reż. Robert Żurakowski, Bartosz Szwast

Polska 2017, 55 min.

 

Specjalne wyróżnienie
FURIA

reż. Marcello Vai

Włochy 2016, 73 min.

Nagroda Publiczności: statuetka Drewniana Góra i nagroda rzeczowa

PIOTR MALINOWSKI. 33 ZGŁOŚ SIĘ…

reż. Robert Żurakowski, Bartosz Szwast

Polska 2017, 55 min.

 Nagroda Młodzieżowego Jury: nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

SAMUEL W CHMURACH / SAMUEL IN THE CLOUDS

reż. Peter Van Eecke

Belgia 2016, 70 min.

 

K2 w Himalajach, jeden z najtrudniejszych do zdobycia i najbardziej zabójczych szczytów na świecie. Foto: archiwum.

Uczestnicy tego tego jakże interesującego wydarzenia dla miłośników gór i kinematografii o tematyce górskiej mogli obejrzeć 21 filmów z 10 krajów w konkursie głównym, 14 wyjątkowych filmów w pokazach pozakonkursowych, 6 filmów dokumentalnych w pokazie TVP Historia i „Taternika”, a także specjalne pokazy filmów: pamięci Ueliego Stecka i o kobietach na K2.

Spotkania z Filmem Górskim to nie tylko filmy! To także szereg wydarzeń towarzyszących projekcjom. Po raz  pierwszy zorganizowano na Górnej Równi Krupowej miasteczko festiwalowe. Wykorzystano do tego celu wielki namiot na 1300 miejsc, który poprzednio służył jako miejsce występów dla 49 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Tam tez miało miejsce szereg spotkań z najwybitniejszymi wspinaczami, himalaistami, alpejczykami czy też grotołazami zaproszonymi przez organizatorów z kilku krajów świata.

Andrzej Bargiel, wybitny polski narciarz, skialpinista, gość zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim. Foto: archiwum.

W tym roku byli to: Andrzej Bargiel, Marek Kamiński, Krzysztof Starnawski, Kacper Tekieli, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Darek Załuski, Janusz Gołąb, Krzysztof Wielicki, Szymon Styrczula-Maśniak, Anna Figura, Kinga Ociepka-Grzegulska, Natalia Tomasiak, Łukasz Kocewiak, Tomasz Nodzyński, Ewa Wachowicz, Gerlinde Kalterbrunner, Leo Houlding, Joanna Croston, Marek Holeček, Peter Hámor, Michał Sabovcik.

 

 Strefa relaksu w miasteczku festiwalowym, stworzonym na potrzeby Spotkań z Filmem Gorskim w Zakopanem 2017. Foto: Ania NAVAS.  

Obok głównego namiotu na Górnej Równi Krupowej postawiono szereg mniejszych namiotów, gdzie zainstalowano wielki kiermasz festiwalowy, restauracje i miejsca spotkań ze strefami relaksu dla uczestników tej imprezy.

Działała tu także Akademia Górska. To właśnie w miasteczku festiwalowym miały miejsce warsztaty doskonalące górskie umiejętności i poprawiające bezpieczeństwo. M.in.  ferraty, bieganie z testami zegarków Suunto, plecaków i butów Salomon, poruszanie się w terenie eksponowanym, pierwsza pomoc, rolowanie.

 Na specjalnie przystosowanej do tego celu estradzie ze ścianami spinaczkowymi odbyły się12. zawody boulderowe „ Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego „ stanowiące edycję Pucharu Polski w boulderingu.

Jednym z najciekawszych akcentów towarzyszących tegorocznej imprezie było spotkanie z ratownikami zakopiańskiego  TOPR-u oraz prezentacja jedynego, ale jakże niezbędnego helikoptera ratunkowego „Sokół”, który pomógł tym dzielnym ludziom uratować setki turystów i wspinaczy tatrzańskich.

Członkowie polskiej wyprawy na K2 w Himalajach, 2017. Foto: archiwum

W kinie „ Giewont” w centrum Zakopanego odbywały się pokazy filmowe oraz promocje książkowe. Zaproszonymi autorami byli w tym roku: Piotr Pustelnik z książką  „Ja, pustelnik” i Anna Kamińska z biograficzną opowieścią o zaginionej na K2 najsłynniejszej polskiej himalaistki,   „Wanda – opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

Plakat wydarzenia 13 Spotkania z Filmem Gorskim w Zakopanem, 2017.

Mimo chłodnych i deszczowych dni na początku września ( festiwal trwał od 30 sierpnia do 3 września br.) gościom i uczestnikom towarzyszyły gorące emocje związane zarówno z samymi pokazami znakomitych filmów festiwalowych jak i z licznymi imprezami towarzyszącymi. Zresztą prawdziwym miłośnikom gór załamania pogody nie są obce. To naturalny element wszystkich wypraw górskich. Liczy się pasja i miłość do gór.

Wanda Rutkiewicz, wybitna polska himalaistka, alpinistka, taterniczka, zdobywczyni K2, zaginiona tragicznie w roku 1992 podczas zejścia z Kanczendzongi.

„ Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć!”….

Wanda Rutkiewicz