Konsulat Generalny RP w Chicago zakończył w ubiegły piątek, 28 marca, dwutygodniowy cykl pokazów filmu dokumentalnego „Punkt Oparcia” z gościnnym udziałem reżyser Anny Ferens. „Punkt Oparcia” dokumentuje historię walki z reżimem komunistycznym w latach 80. XX wieku z perspektywy Wschodu i Zachodu, a szczególnie ciewiodącą rolę Polski w przemianach oraz zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka w państwach bloku sowieckiego i wsparcie opozycji demokratycznej.
Film przypominał m.in. wagę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce z 4 czerwca 1989 roku, które – w rezultacie – doprowadziły do upadku komunizmu i otworzyły regionowi Europy Środkowej i Wschodniej drogę do demokracji. Pokazy skierowane były do: młodzieży akademickiej – studentów historii, nauk politycznych i innych kierunków (pokazy na Uniwersytecie stanu Michigan, Uniwersytecie stanu Wisconsin w Madison, Uniwersytecie Loyola w Chicago) oraz do widowni polonijnej i międzynarodowej – pokazy podczas Festiwalu Filmowego Unii Europejskiej w Chicago, w Instytucie Goethego w Chicago, w Polskiej Misji w Orchard Lake, Michigan oraz w Towarzystwie Sztuki.
Film obejrzało łącznie blisko pół tysiąca widzów. Po każdej projekcji widzowie mieli możliwość zadania pytania obecnej na pokazach reżyser Annie Ferens.
Organizowane przez Konsulat pokazy były częścią obchodów 25. rocznicy odrodzenia się polskiej demokracji, 10-lecia członkostwa Polski w UE i 15-lecia członkostwa Polski do NATO.
Pokazy filmu przypomniały również widzom posiadającym ważne polskie paszporty o możliwości głosowania w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Chicago odbędą się 24 maja br. (więcej na temat wyborów na stronie Konsulatu www.chicago.msz.gov.pl).