Polski dzień w sercu Chicago – festiwal „Poland in the Park”

Zespol Karimski Club

Owacjami przyjęto galę „La Bella Vita” – występ doborowego grona polskich solistów w wiązance znanych tematów muzycznych i piosenek. Polskim artystom sceny operowej i operetkowej towarzyszyła imponująca 70-osobowa Orkiestra Symfoniczna Northwestern University. Podczas koncertu usłyszeć można było nowe aranżacje znanych światowych przebojów (takich jak m.in. „Sen o Warszawie”, „Singing In the Rain” czy piosenki ABBY) doskonale łączące klasykę i pop. Festiwal „Poland in the Park” otworzyły występy reprezentujących miasto Białystok zespołów „Rybcie znad Biebrzy” i „Bracia i Siostry”. Następnie scenę wypełniły kolorowe i roztańczone polonijne zespoły ludowe: „Lajkonik”, „Polonia”, „Wesoły Lud” i „Wici” oraz grupa taneczna „Jump”. Festiwal zamknął koncert nominowanego do nagród Fryderyka zespołu „Karimski Club” międzynarodowej grupy muzyków i didżejów, której muzyka to wybuchowa mieszanka rytmów i muzycznych stylistyk: soulowych rytmow r’n’b z nujazzowym housem i brzmieniami słowiańskimi.

W części oficjalnej festiwalu, którą prowadził Charlie Wojciechowski, dziennikarz NBC5, przedstawiciele Prezydenta RP ministrowie Michał Kamiński i Robert Draba odznaczyli Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP kongresmana Rahma Emanuela, autora i sponsora przyjaznych Polsce inicjatyw legislacyjnych, m.in. na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Na scenie rozstrzygnięto też konkurs Głośnego Czytania – Libros Lege oraz konkurs plastyczny zorganizowany przez Muzeum Polskie w Ameryce.

Wielkim powodzeniem cieszyły się stoiska sponsorów i patronów medialnych festiwalu. Sklep Jewel-Osco oferował m.in. rozchwytywane przez odwiedzających stoisko ekologiczne torby na zakupy i możliwość wygrania nagród pieniężnych. Udział w loterii i wiele innych atrakcji proponował na swoim stoisku bank National City. Konsulat Generalny RP w Chicago wystąpił z bogatą ofertą kulturalną, prezentując wiele wydawnictw książkowych i mulitimedialnych poświęconych Polsce. Do atrakcji festiwalu „Poland in the Park” przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych należały m.in. warsztaty teatralne Agaty Paleczny, Home Depot przygotował dziecięce warsztaty do majsterkowania, Jewel-Osco miał organiczne smakołyki i inne upominki, National City dostarczyło m.in. książeczki do kolorowania, a maskotka banku zabawiała dzieci, pozując z nimi do zdjęć.

Wielbicieli gali „LaBella Vita” i muzyki klasycznej informujemy, iż orkiestra Northwestern wystąpi raz jeszcze w repertuarze polskich kompozytorów: 12 maja o 7:30 wieczorem odbędzie się koncert orkiestry na rodzimej scenie Northwestern, Pick-Staiger Concert Hall, a w programie występu jest K. Penderecki, W. Lutosławski i G. Bacewicz. Festiwal „Poland in the Park” został zorganizowany przez Polsko-Amerykański Instytut Kultury i Edukacji (PACEI) we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago, a odbył się dzięki pomocy miasta Chicago, miasta Warszawy i miasta Białystok oraz szczodremu wsparciu finanasowemu sponsorów, do których należały m.in. firmy Jewel Osco, National City and Żywiec.

Congressman Emanuel
Kongressman Emanuel
Koncert
Koncert
Koncert2
Zespol Wesoly Lud
Girls

Zdj. Dariusz Lachowski i Integra Communications
Zapraszamy do odwiedzenia obszernej galerii zdjęciowej na stronie www.PolishDayChicago.co m i do zobaczenia w przyszłym roku!