Rezydencja rodu Zamojskich
Polish News, zostało zaproszone przez dyrekcję Muzeum w Kozłówce, na zwiedzenie dawnej rezydencji rodu Zamojskich, pieczętujących się herbem Jelita. Rezydencja ta tworzy przepiękny zespół pałacowo-parkowy leżący na zachód w niedalekiej odległości od Lubartowa. Warto jest odwiedzić ten cudny zakątek polskiej ziemi i pokazać go poloni amerykańskiej, za pośrednictwem naszego portalu.
Pałac w budowie
Pałac ten zbudowany został w latach 1736- 1742 przez ówczesnego wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego. Zaprojektowany on został przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, który realizował tu barokowy schemat wkomponowania pałacu i zabudowań w piękny teren parkowy, noszący nazwę entre cour et jardini. Między latami 1799 – 1944, majątek ten należał do rodu Zamojskich. Podobno Bieliński, zastawił go podczas gry w karty, a długi te spłacili Zamojscy.
Lata świetności
Pałac ten, swój okres świetności przeżywał za czasów seniora rodu Konstantego Zamojskiego, który założył tu swoją rodową ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, wspomniany hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich. Do dziś uważana jest ona za najpiękniejszą rezydencję arystokracji polskiej, a co niektórzy uznają ją za siódmy cud Polski. W ostatnim roku trwania II wojny światowej, po wyjeździe ostatnich właścicieli, pałac jest własnością państwa. Pełnił on w tym czasie funkcję składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 roku, pałac jest placówką muzealną.
Zobaczyć tu można
We wnętrzach pałacowych, które zachowały swój autentyczny wystrój zobaczyć można: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), zestaw mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.
W czasach gdy naszego kraju nie było na mapach politycznych Europy, Zamojscy urządzali tak zwane wieczorki polskie, na których recytowano wiersze polskich poetów i słuchano muzyki, narodowych mistrzów. Polsh News, ma zatem szczególną rolę do spełnienia. Może swoim czytelnikom, pokazać zestaw fotografii, przedstawiających na wskroś polskie miejsce w kraju przodków.
Ewa Michałowska- Walkiewicz