Polish News w Kozłówce

Kozlowek

Rezydencja rodu Zamojskich

 

Polish News, zostało zaproszone przez dyrekcję Muzeum w Kozłówce, na zwiedzenie dawnej rezydencji rodu Zamojskich, pieczętujących się herbem Jelita. Rezydencja ta tworzy przepiękny zespół pałacowo-parkowy leżący na zachód w niedalekiej odległości od Lubartowa. Warto jest odwiedzić ten cudny zakątek polskiej ziemi i pokazać go poloni amerykańskiej, za pośrednictwem naszego portalu.

Kozlowek

Pałac w budowie

Pałac ten zbudowany został w latach 1736- 1742 przez ówczesnego wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego. Zaprojektowany on został przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, który realizował tu barokowy schemat wkomponowania pałacu i zabudowań w piękny teren parkowy, noszący nazwę entre cour et jardini. Między latami 1799 – 1944, majątek ten należał do rodu Zamojskich. Podobno Bieliński, zastawił go podczas gry w karty, a długi te spłacili Zamojscy.

Palac

Lata świetności

Portrety Pałac ten, swój okres świetności przeżywał za czasów seniora rodu Konstantego Zamojskiego, który założył tu swoją rodową ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, wspomniany hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich. Do dziś uważana jest ona za najpiękniejszą rezydencję arystokracji polskiej, a co niektórzy uznają ją za siódmy cud Polski. W ostatnim roku trwania II wojny światowej, po wyjeździe ostatnich właścicieli, pałac jest własnością państwa. Pełnił on w tym czasie funkcję składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 roku, pałac jest placówką muzealną.

Zobaczyć tu można

We wnętrzach pałacowych, które zachowały swój autentyczny wystrój zobaczyć można: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), zestaw mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Kozlowek2

W czasach gdy naszego kraju nie było na mapach politycznych Europy, Zamojscy urządzali tak zwane wieczorki polskie, na których recytowano wiersze polskich poetów i słuchano muzyki, narodowych mistrzów. Polsh News, ma zatem szczególną rolę do spełnienia. Może swoim czytelnikom, pokazać zestaw fotografii, przedstawiających na wskroś polskie miejsce w kraju przodków.

Muzeum

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 [email protected]