Wystawa jest prezentowana w siedzibie budynku stanu Illinois – Thompson Center, w centrum Chicago pod adresem 100 W. Randolph Street (na głównym poziomie).
Wystawa fotograficzna „Polki w Chicago 2012”, obejmuje portrety 33. Polek, które zainspirowały Barbarę Gąsior swoją osobowością, pracą oraz zaangażowaniem społecznym. Sylwetka kazdej z pań jest prezentowana na trzech fotografiach, po to, aby zaprezentować osobowość każdej z nich w kreatywny sposob.
W czasie uroczystego otwarcia przemawiała m.in. Iwona Bocheńska, specjalistka d/s handlu międzynarodowego w Departamencie Handlu Illinois.
Pani Bochenska popowitała gości i pogratulowała autorce wystawy. Przedstawicielka Gubernatora Illinois odczytała list gubernatora Pata Quinna skierowany do pani Barbary Gąsior. Napisal m.in. „Polonia w Chicago jest od długiego czasu integralną częścią dynamicznej mozaiki kulturowej. Amerykanie polskiego pochodzenia mają znaczący wpływ społeczny, kulturalny i ekonomiczny we wzroście stanu Illinois na przestrzeni lat. W szczególności Polki pomagają swoim społecznościom poprzez programy rodzinne, wydarzenia kulturalne i charytatywne. Polonia Chicago posiada największą polonijną społeczność poza granicami Polski, skupioną w rejonie miejskim, w związku z tym jest trudno nie rozpoznać dużego wpływu jaki wywierają Polki na stan Illinois”.
Gubernator stanu zachęca Polonię, a także gości przechodzących obok wystawy do lepszego poznania dziedzictwa Polonii amerykańskiej w Chicago i w stanie Illinois: „Dzisiejsze wydarzenie stwarza możliwość dla Polonii amerykańskiej do nawiązania do ich dziedzictwa i jednoczesnego podzielenia się polskim dziedzictwem kulturowym w z całym społeczeństwem. Zachęcam zwiedzających do skorzystania z tej możliwosci, aby poznać ogromny wkład społeczny, kulturalny i ekonomiczny wkład Polonii amerykańskiej do wzrostu na obszarze stanu Illinois na przestrzeni lat”.
Biorąca udział w wystawie pani Marta Rog z wnuczką
Wystawa trwa do środy, 19 grudnia 2012, do godziny 6:00 wieczorem. W srode wystawe obejrze Dan Ratherfor, Skarbnik stanu Illinois, wyrazajac sie z uznaniem o Polkach dzialajacych w Illinois. W gronie jego pracownikow sa takze Polki.
Arletta Gromek (Miss Parady 2012), Sylwia Lisiecki i Lukasz Sewera
Patronem wystawy jest organizacja Polskich Kobiet Biznesu (Polish Women in Business), do której Barbara należy od 6. lat i której członkinie zainspirowały ją do realizacji takiego projektu, a także wsparły ją pod względem organizacyjnym.
Organizacja Polskich Kobiet Biznesu (PWB) poza celami zawodowymi i biznesowymi popiera wiele cennych inicjatyw charytatywnych.
Barbara Gąsior skoncentrowała się w swoim projekcie na Polkach, mieszkających i działających w Chicago i okolicach.
Wystawa „Polki w Chicago 2012” to fotograficzna opowieść o Polkach, które realizują się na emigracji, posiadają rodziny, dzieci, angażują się społecznie, pracują, studiują, prowadzą biznesy.
Barbara Gąsior rozpoczęła swój projekt w marcu 2012 roku. Od lat czynnie uczestniczy aktywnie w życiu polonijnym i w wielu wydarzeniach amerykańskich jako fotograf, stąd tez posiada ogromne doświadczenie i rozeznanie w wielu dziedzianch życia w aglomeracji chicagowskiej.
Projekt wymagał ogromnej ilości czasu i umiejętnego w komponowania sesji zdjęciowych w napięty harmonogram zajęć wielu uczestniczek wystawy. Artystka wstawała wcześnie rano o godzinie 4, 5 i umawiała sie na sesje zdjęciowe z bohaterkami wystawy, trwające po kilka godzin w różnych ciekawych miejscach. Robiła po 200-300 zdjęć każdej z pań, a potem wspólnie z uczestniczkami wystawy dokonywała wyboru tych najlepszych. Efektem tych sesji jest właśnie prezentowana wystawa.
Każda z trzech fotografii, każdej z pań prezentuje je w różnym otoczeniu, po to, aby wydobyć w sposób naturalny najbardziej charakterystyczne cechy.
Niektóre z pań prezentowanych w czasie wystawy urodziły się w Polsce, inne w Stanach Zjednoczonych i czują się również związane z Polonią, z Polską.
Thompson Center, miejsce wystawy fotograficznej, jest siedzibą władz stanowych Illinois i jest codziennie odwiedzane przez tysiące mieszkańców Chicago, pracujących w centrum miasta oraz przez podróżnych.
Więcej informacji na temat portretów fotograficznych kobiet można znaleźć na stronie:
http://people-aroundtheworld.com/
Osoby oglądające wystawę chciałyby, poza ciekawymi zdjęciami, krótkimi opisami, lepiej poznać bohaterki, zachęcając organizatorkę do napisania szerszych artykułów na temat każdej z nich.
W trakcie wystawy pojawiają się propozycje pokazania jej w innych miejscach w Chicago, a nawet w Polsce, jak również prośby, aby poszerzyć wystawę o osoby mieszkające w stanie Illinois i innych częściach Stanów Zjednoczonych.
@ Andrzej Mikołajczyk
FOTO: Fotografie z otwarcia wystawy „Polki w Chicago 2012”.