Kolędowanie u Marii Pappas, Skarbnika powiatu Cook

 

 Tegoroczna uroczystość odbyła się 7 grudnia. Uczestniczyło w niej kilkuset przestawicieli różnych środowisk etnicznych i narodowościowych, mieszkających w Chicago.  W biurze Pappas zaprezentowano 87 pięknie udekorowanych choinek przez różne grupy narodowościowe.  Polska choinka ubrana była przez Legion Młodych Polek.

 Nie zabrakło wielu innych polskich akcentów.  Jednym z organizatorek tego projektu jest Pat Michalski, Amerykanka polskiego pochodzenia, pracująca w biurze skarbnika od kilkudziesięciu lat.

 Jak co roku na zaproszenie skarbnika powiatu Cook,  Związek Podhalan reprezentował „Szkółka Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA”.  Zespół wystąpil z pięknym programem artystycznym, zaśpiewano wspólnie kilka kolęd w języku polskim i angielskim.  Kierownikiem zespołu jest Katarzyna Kalata, instruktorami: Anna Kuna i Wojciech Wałkosz.  

Gościnnie była Królowa ZPPA Aneta Rzepka, pedagog polskich szkół Aniela Bartoszek, Józef Krzystyniak z ZG ZPPA oraz rodzice i dzieci.

Oprawę muzyczną przygotowali: Stanisław Pająk, Michał Kalata, Bronisław Michalik i Jan Stopka.

 Józef Krzystyniak zaprosił niespodziewanie do tańca Marię Pappas. Ta bardzo umiejętnie potrafiła się odnaleźć w nowej roli. Potrafi śpiewac, grać, także i tańczyć.

 

Józef Krzystyniak w tańcu z Marią Pappas

 

          Po kolędowaniu robiono wiele pamiątkowych zdjęc z gospodarzem wieczoru, panią Marią Pappas. Można było porozmawiać z polskimi pracownikami mówiącymi po polsku jak Małgorzatą Bałoz czy Andrzejem Wacławem.  Kilka lat temu Maria Pappas wielokrotnei podkreślała,, iż Polonia chicagowska jest posiadaczem największej liczby nieruchomości w powiecie Cook. Kryzys ekonomiczny spowodował, że wiele osób utraciło domy, mieszkania. Kryzys uderzył także mocno w Polonijnych posidaczy neiruchomości. Zmniejszyła się także liczba polonijnych pracowników w jej biurze.  Wciąż zatrudnia jednak grupę dwujęzycznych osób.

Maria Pappas, Skarbnik Powiatu Cookz Andrzejem Mikołjczykiem- autorem tekstu

Pappas. z pochodzenia Greczynka, odwiedzila w minionych latach Polskę.  

 Jest świetnie wykształconą osobą. Posiada doktorat w dziedzinie psychologii, ma także ukończone studia prawnicze. Traktowana jest jako bardzo efektywny urzędnik publiczny i polityk.

 Na zakończenie świątecznej uroczystości skarbnik Maria Pappas podziękowała wszystkim gościom za uczetnictwo, zespołowi za piękny występ, czyli kolędowanie, kierownikowi i instruktorom, muzyce góralskiej, dzieciom, rodzicom oraz ZPPA za przybycie.  Do zobaczenia na następny rok. 

 @ Tekst Andrzej Mikołajczyk

Zdjecia: Andrzej Mikołajczyk i Anna Zalińska