Polskie starodruki

Wycieczka do Biblioteki Narodowej PAU i PAN w Krakowie

Redakcja Polish News, wybrała się do Biblioteki Narodowej PAU i PAN w Krakowie, aby zobaczyć tam polskie starodruki, czyli publikacje drukowane z okresu od wynalezienia druku, aż do końca wieku osiemnastego.

Inkunabuły czyli pisma w pieluszkach

Do starodruków zaliczają się również inkunabuły, jak się umownie nazywa pierwsze druki wykonane do roku 1500. Na przebiegu różnych epok, w różnych krajach przyjmowano końcową datę starodruków w zależności od przełomowych dat w historii danego kraju. Ogólnie za datę końcową przyjmuje się rok 1800. W tej sytuacji przełomowym państwem była Anglia, gdzie granicą powstawania ich starodruków jest rok 1640.

Różna charakterystyka starodruków

Starodruki charakteryzują się posiadaniem różnych elementów starodrukarskich jakimi są papier, grafika, a nawet specyficzna oprawa. Tak jak mawiał Karol Estreicher twórca „Bibliografii Polskiej”, głównie do starodruków wlicza się książki wydane w latach 1501–1800. Szacuje się, że na terenie Polski wydano ich około 73 tysięcy, a były to pozycje różnotytularne.

Nakład

Przeciętny nakład polskiego starodruku przykładowo pochodzącego z XVI stulecia, to 500 egzemplarzy. Starodruki obejmują książki składane techniką ksylograficzną, czyli tak zwaną techniką skrobaną. Tą techniką wykonywano też drzeworyty.

Grafika

Grafika, to jeden z podstawowych tuż po malarstwie i rzeźbie, dział sztuki plastycznej. Obejmuje ona rozmaite techniki umożliwiające powielanie danego rysunku na papierze lub tkaninie. Najwięcej grafik powstało podczas prowadzenia różnych bitew, a także po ukończeniu jakiejś ważnej budowli, aby ją uwiecznić.

Ewa Michałowska- Walkiewicz