Portrety Kompozytorów Polskich

Portrety Kompozytorów Polskich

Portrety Kompozytorów Polskich to seria filmów produkowanych przez Instytut Chopina, opowiadająca o kompozytorach polskich czasów zaborów. W tym roku zostały nakręcone 2 kolejne portrety: Jana Nepomucena Bobrowicza – gitarzysty, kompozytora, powstańca, wydawcy i kawalera orderu Virtutti Militari oraz Franciszka Mireckiego – kompozytora i pedagoga, cieszącego się w swoim czasie sławą i stanowiskiem dyrektora Opery Włoskiej w Lizbonie.

 W trzeciej serii Portretów powróciliśmy w gościnne progi Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Scenariusze odcinków stworzyła po raz kolejny Marta Bacewicz, ze wsparciem merytorycznym muzykologów Krzysztofa Komarnickiego i Marcina Wąsowskiego.

 O losie i twórczości kompozytorów opowiadała aktorka Karolina Porcari, zaś w role wcielili się znakomici muzycy. Nie byłoby portretu Bobrowicza bez zgody na występ w tej roli Mateusza Kowalskiego, grającego na planie na gitarze z 1820 roku. Jako Franciszek Mirecki wystąpił Stanisław Łopuszyński, który do swojej dyspozycji miał fortepian Erarda z roku 1858, z kolekcji Instytutu Chopina. Instrument przygotował stroiciel Szymon Jasnowski.

 Za obraz i reżyserię na planie odpowiadał Bartosz Świniarski. Twórczynią scenografii jest Anna Rzeźniczek, dzięki niej możemy w Radziejowicach zobaczyć korytarze La Scali, gabinet Mireckiego w Mediolanie czy studencki pokoik Bobrowicza w Krakowie. Postaci kompozytorów ożywiły Józia Sasim  charakteryzatorka i Anna Axer Fijałkowska odpowiedzialna za kostiumy.

 W zdjęciach wzięły udział absolwentki warszawskiej szkoły baletowej – Greta Krajewska i Aleksandra Stefańska, a rolę spiskowca przemycającego patriotyczne wydawnictwa Bobrowicza wziął na siebie Tomasz Witkowski. Szczególne podziękowania dla Aleksandra Laskowskiemu za użyczenie oryginalnych wydań oficyny Bobrowicza na plan zdjęciowy. 

 W pionie operatorskim razem z Bartkiem Świniarskim pracowali Leszek Strąbski jako asystent kamery oraz Paweł Kincel, ostrzyciel obrazu. Jazdę kamerową zapewnił Krzysztof Szulim z Marcinem Brzezkiem. Za światło odpowiadał gaffer Dominik Szczerbowicz, w zespole z oświetlaczami – Bartkiem BłędowskimMaciejem RosikiemKamilem Nogalem i Sebastianem Skorzyckim. Podnośnik zapewnił Marcin Sadowski. Prace scenograficzne wykonali Bernard Saks i Jerzy Suda. Ze strony Pałacu w Radziejowicach czuwały nad ekipą Paulina Hybowska oraz Agnieszka Banasikowska.

Materiał zdjęciowy trafił teraz do montażu oraz postprodukcji barwnej i dźwiękowej, by pojawić się na jesieni w formie gotowych odcinków. Projekt prowadzi Urszula Bielicka z Biura Audiowizualnego Instytutu Chopina. Autorem fotosów jest Filip Dowjat.

Źródło: https://nifc.pl/