Powrót do średniowiecza

SONY DSC

Jak podróżowano w okresie wieków średnich

W okresie średniowiecza podróżowanie było raczej niebezpiecznym przedsięwzięciem dla prostego, nie posiadającego specjalnej ochrony podróżnika. Jeśli chodzi o cele podróżowania, oprócz tych handlowych i politycznych, wielu podróżników w okresie wieków średnich podejmowało podroż w celach religijnych. Na takie opowieści dotyczące podróży w dawnych wiekach, zaprosił redakcję Polish News Eligiusz Witebski, historyk z Sopotu.

Znaczenie mostów narzecznych

W średniowieczu wzrosło znaczenie znajdujących się na rzekach mostów. Współcześni temu ludzie uważali, iż mosty ratowały ludzi przed powodziami jednak znaczenie mostów stopniowo wzrastało od czasów Wikingów, którzy penetrowali rzeki północnej części Galii. Dzięki mostom, sposób podróżowania uległ zmianie bowiem coraz więcej ludzi zaczęło podróżować konno. Już przed XI wiekiem, jazda na koniu stała się główną formą podroży. Tylko choroba lub podeszły wiek usprawiedliwiały kogoś, kto nie mógł wsiąść na konia.

Średniowieczna gościnność

Przyjmowanie gości było bardzo ważnym aspektem średniowiecznego podróżowania. Szczególnie dotyczyło to opactw klasztornych zobowiązanych do udzielenia schronienia, powracającym z wypraw ludziom. Goście zwykle byli kwaterowani według statusu społecznego. Często też ubodzy mieszczanie przyjmowali gości z podróży sądząc, że tym samym lepiej zapracują sobie na zbawienie.

Na wspomnianym pokazie

Nasza redakcja miała też okazję przyjrzeć się szatom podróżników średniowiecznych oraz ich ekwipunkowi podróżnemu. Mogliśmy też zajrzeć do środka bagaży podróżnych i zobaczyć jak niezbędnym elementem w podróży był kij.

Ewa Michałowska- Walkiewicz