Prezydenci Polski i Łotwy o relacjach i współpracy

komorowski

 

komorowski Minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział, że temat rozmów prezydentów to stosunki bilateralne, a także między państwami bałtyckimi.

 Jego zdaniem “relacje łączące Polskę i Łotwę są rzeczywiście bardzo dobre”. – Mniejszość polska cieszy się pełną ochroną państwa łotewskiego. Współpraca gospodarcza i polityczna we wszystkich obszarach wygląda bardzo dobrze – powiedział minister Sokołowski.

 

Według Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, cel rozmów to zacieśnienie współpracy w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w kontekście całej Unii Europejskiej, jak i regionu Morza Bałtyckiego.

     – Tutaj jest kilka projektów, które są dyskutowane pomiędzy państwami leżącymi nad Bałtykiem. Jednym z nich jest litewska propozycja budowy elektrowni atomowej w Visaginas. Jest również propozycja, którą Polska popiera, budowy interkonektora gazowego pomiędzy Polską i Litwą. Łotwa rozważa też budowę terminala gazowego na gaz skroplony – powiedział minister.

       Obaj prezydenci będą omawiali także bieżące sprawy agendy europejskiej, jak kwestie dotyczące tak zwanego paktu na rzecz konkurencyjności oraz wejścia obu krajów do strefy euro.

       Do wizyty łotewskiego prezydenta doszło na zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Jest to rewizyta. Polski prezydent przebywał na Łotwie we wrześniu ubiegłego roku.

     Bronisław Komorowski podjął Valdisa Zatlersa w prezydenckiej rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle. Politycy spędzą tu także wtorkowe przedpołudnie. Przed odlotem wspólnie zwiedzą m.in. drewniany kościółek na Kubalonce.

 

Zameczek w Wiśle powstał w latach 1929-1931. Służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Podczas II wojny światowej przebywali w nim Niemcy, a po wojnie notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna ze śląskich kopalń. W latach 90. zameczek przeszedł w ręce Kancelarii Prezydenta. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 roku.

 

(PAP)