Prezydent Duda z wizytą w USA

 

Duda spotka się w Waszyngtonie z przywódcami i nnych krajów i z  Polonią

Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie w związku z rozpoczynającym się tam w czwartek Szczytem Nuklearnym. Wizyta prezydenta potrwa od 29 marca do 1 kwietnia, 2016 roku.
 
Prezydent spotka się ponadto z polonijnymi dziennikarzami, młodą Polonią, przywódcami światowymi i  z ekspertami w Press Club oraz będzie na spotkaniu z Polonią w środę wieczorem.
 
W National Press Club w środę prezydent Andrzej Duda wygłosi wykład, poświęcony bezpieczeństwu międzynarodowemu. Będzie też rozmawiał z wpływowymi amerykańskimi ekspertami. Spotkanie organizowane jest przez dwa think tanki: Center for European Policy Analysis oraz Atlantic Council. 

Z kolei w German Marshall Fund prezydent Andrzej Duda ma rozmawiać z amerykańskimi publicystami i komentatorami spraw zagranicznych.
 
W czwartek Prezydent Duda odwiedzi siedzibę Kongresu na Kapitolu, a potem weźmie udział z kilkudziesięcioma przywódcami innych państw w czwartym Szczycie Nuklearnym.
Po południu Andrzej Duda złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Lafayette Park, który znajduje się tuż za Białym Domem.
 
W piątkowymj harmonogramie Prezydenta Dudy są  zaplanowane dwyustronne spotkania z prezydentami Turcji, Ukrainy.
 
Przy okazji  Szczytu Nuklearnego warto podkreslić, że Ambasador Ed Równy był głównym negocjatorem rozbrojenia nuklearnego z ramienia Stanów Zjednoczonych z Rosją Sowiecką za kadencji kilku amerykańskich prezydentów. Największe jego osiągniecia w tej dziedzinie miały miejsce za czasów prezydneta Ronalda Reagana.  Amb. Równy został zaproszony na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.
Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy ma miejsce w bardzo ważnym okresie przygotowań Polski do organizacji Szczytu NATO w lipcu 2016 roku.
 
@ Andrzej Mikolajczyk

 Foto: prezydent.pl