Projekt #tanSASAnia 2017

 

Warszawa, 6 czerwca 2017 roku – Fundacja SASA zrzeszająca młodych lekarzy oraz studentów medycyny po raz trzeci zdecydowała się na wsparcie szpitala St. Joseph w Moshi, w Tanzanii poprzez wyjazd polskich wolontariuszy.

Fundacja działa od dwóch lat i od początku swojej działalności jest w stałym kontakcie ze szpitalem St. Joseph. Wypracowanie dobrej komunikacji z tanzańskim ośrodkiem umożliwiło Fundacji wspieranie tamtejszych lekarzy poprzez dostarczanie podstawowego sprzętu medycznego (igły, strzykawki, nici chirurgiczne, stetoskopy, itp.). SASA organizuje zbiórki pieniędzy oraz sprzętu, który następnie jest wysyłany w SASA BOX (paczki bezpośrednio dostarczane do szpitala) lub zawieziony przez wolontariuszy.

Wolontariusze fundacji SASA

W tym roku ośmiu wolontariuszy – studentów medycyny, zdecydowało się na wyjazd do Tanzanii w okresie letnim. Dwie grupy młodych lekarzy od kilku miesięcy intensywnie przygotowują się do wyjazdu. Dzięki warsztatom z zakresu ginekologii i położnictwa, pediatrii, chirurgii i chorób zakaźnych, organizowanym przez Fundację, wolontariusze mieli okazję uczestniczenia w ćwiczeniach z lekarzami-praktykami. Na miejscu studenci będą pomagali w opiece nad pacjentami, wezmą udział w nocnych dyżurach, zwiększą wiedzę w zakresie chorób zakaźnych.

Wspierany przez Fundację SASA Szpital St. Joseph zmaga się z brakiem podstawowego sprzętu ze względu na jego niską dostępność i słabą jakość.
Celem projektu jest wyposażenie Izby Przyjęć w niezbędny sprzęt oraz pomoc w poprawie warunków leczenia w szpitalu w Moshi.

Planowany jest również wyjazd lekarza specjalisty, który będzie leczył pacjentów i edukował lokalnych lekarzy. Doświadczenie polskich studentów w zakresie tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej, przyda się w Tanzanii, gdzie wiedza o tych schorzeniach jest wciąż niewielka.

“Wolontariat da nam niesamowitą okazję do zdobycia bezcennego doświadczenia.
Wierzymy, że nasza pomoc przyczyni się również do poprawy warunków leczenia w szpitalu w Moshi – bo pomaganie nie powinno mieć granic.” – mówi Magda Data, wolontariuszka Fundacji SASA.

Więcej informacji na temat zbiórki: https://polakpotrafi.pl/projekt/wspieramy-tanzanska-izbe-przyjec

O Fundacji SASA

Fundacja SASA powstała w 2015 roku z inicjatywy studentów medycyny, którzy chcieli działać nie czekając na ukończenie studiów. Celem fundacji jest wsparcie placówek szpitalnych w krajach globalnego południa w brakujący, podstawowy sprzęt medyczny, a także edukacja młodych lekarzy oraz studentów medycyny poprzez organizowanie praktyk i treningów medycznych oraz wolontariatu. SASA to fundacja, która wierzy w mądrą i przemyślaną pomoc.