Wielkopolskie Skoki

W 2017 roku ,,wielkopolskie” Skoki świętują jubileusz 650- lecia nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.

Żeby przybliżyć Czytelnikom trochę niezwykłej historii tego miejsca powiemy tylko, że aż do XX wieku miasteczko pozostawało w rękach prywatnych, między innymi potomków znanego wszystkim z literatury Mikołaja Reja z Nagłowic a także: Latalskich, Twardowskich, Unrugów, Radolińskich oraz Raczyńskich, Swinarskich i Skoroszewskich.

Skoki-panorama

Nie trzeba tutaj rozległej wiedzy, zeby wywnioskować, że to miejsce pobytu rodów szlacheckich. Przez ponad sześć wieków miejsce to przeobrażało swoje oblicze. Od średniowiecznego miasteczka targowego przez siedemnastowieczny znaczący ośrodek ruchu husyckiego i luterańskiego oraz dobrze rozwijające się miasto wielonarodowościowe i wielowyznaniowe w kolejnych stuleciach po współczesne, korzystające z wszystkich możliwości XXI wieku.
http://www.gmina-skoki.pl/

Pani Iwona Migasiewicz

Rozmawiamy z założycielką oraz pania prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej Iwoną Migasiewicz z zawodu nauczycielką a z zamiłowania regionalistką.

-Skąd wział się pomysł na założenie takiej organizacji?
Od lat marzyłam, by w Skokach powstała organizacja, która będzie gromadzić wszelkiego rodzaju pamiątki mające związek z miastem Skoki, Ziemią Skocką i ich mieszkańcami. Założyłam ją jesienią 2014.

Naszym głównym statutowym zadaniem jest odkrywać, dokumentować i popularyzować ciekawe miejsca, zabytki, pomniki przyrody i innych obiektów zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy Skoki. Widzimy też potrzebę ochrony zabytków kultury materialnej, pomników przyrody oraz miejsc o szczególnym znaczeniu sentymentalnym dla byłych i obecnych mieszkańców.

-Czym według Pani wyróżnia sie to miasteczko spośród innych?
Dlaczego zasługuje na uwagę?

Skoki -moi zdaniem – wyróżniają się piękną, bogatą historią. Poza tym miasteczko położone jest w przepięknej, cichej okolicy nad rzeką Małą Wełną pośród licznych lasów i jezior. To właśnie te walory, jak również bliskie sąsiedztwo miast Poznania, Gniezna, Wągrowca powodują, że w Skokach buduje domy coraz więcej osób. W Skokach istnieją prężnie działające instytucje i organizacje. Mamy bardzo dobre warunki do rozwoju, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

– Skąd wzięła sie nazwa ,,Skoki” ?
Skoki położone są nad Mała Wełną i z nią etymologia ludowa tworzy legendę o powstaniu nazwy miasteczka. Udany skok przez rzekę do zamku, w którym mieszkała piękna księżniczka otworzył rycerzowi drogę do szczęścia, ale spowodował utratę złotego krzyżyka będącego zakończeniem ostrogi i srebrnej podkowy jego konia. Oba te elementy znalazły się w herbie miasta.
Analiza filologiczna wskazuje, że nazwa pochodzi prawdopodobnie od osoby noszącej poświadczone historycznie przezwisko Skok.

Etymologię nazwy wywieść też można od wyrazu skok, czyli ,,spadek wody, grobla”, przebiegająca przez mokradła. Pozostałość tychże trzęsawisk stanowią bez wątpienia m.in. łąki okalające miasto od południa i zachodu, nazywane swojsko nie tylko przed wiekami, ale i dzisiaj Morasiem ( niem. Morast – bagno).

– Jakie są plany czy też pomysły na dalszą dzialalność Towarzystwa?
Towarzystwo aktualnie opracowuje przewodnik turystyczny po Skokach i okolicy. W roku jubileuszu organizuje wykłady popularnonaukowe o dziejach miasta, jego mieszkańcach oraz jego środowisku naturalnym.Upamiętnia dawnych, niepospolitych skoczan – spisuje ich biografie, popularyzuje wiedzę o nich i stara się, by ich nazwiska były nazwami ulic.

24 czerwca br. odbędzie się z naszej inicjatywy pierwsze w historii miasta nabożeństwo ekumeniczne, upamiętniające dawnych skoczan różnych wyznań, bo przecież przez kilkaset lat żyli tu obok siebie Polacy, Niemcy, Żydzi, Czesi i Szkoci. Poza tym chcielibyśmy stworzyć muzeum regionalne
Poszukujemy też potomków dawnych mieszkańców miasta.

– Skąd pomysł, żeby zwrócić się o pomoc do ,,chicagowskich” mediów?

Pomysł poddała mi kuzynka, pani Małgosia Tomczak. Na jesieni 2016 roku była z wizytą w Chicago, w związku z konkursem wiedzy o Chrzcie Polski, gdzie reprezentowała nasze władze, a także pełniła rolę jurora. Hotel, w którym mieszkała na czas pobytu, znajdował się właśnie w miejscowości Skoki. Zaraz po przyjeździe opowiedziała mi o tym niezwykłym zbiegu okoliczności. Wcześniej juz współracowałyśmy ze sobą jako nauczycielki i pasjonatki naszej lokalnej , pięknej historii, może troszkę już zapomnianej.

Gniezno, pierwsza stolica Polski i tutejsze ziemie, tak ważne dla początków polskiej państwowości, nie zasługują na to, aby pokrywały się warstwą historycznego kurzu.
Wiemy,że wielu ludzi wyemigrowało ze Skoków własnie do USA. Może wasze ,,amerykańskie” Skoki to nie tylko przypadkowa zbieżność?

Uprzejmie prosimy o kontakt wszystkie osoby, które miały jakiekolwiek związki z naszym miastem. Być może uda nam się wspólnie uzupełnić wiadomości o Skokach i jego mieszkańcach. Zapraszamy serdecznie do współpracy.

-Życzymy wobec tego dalszej owocnej pracy,mając nadzieję, że ta publikacja przyczyni sie do pozszerzenia nie tylko wiedzy o naszym kraju, ale i połączenia ludzi, których kiedyś rozdzieliła burzliwa polska historia.

Na koniec proszę nam powiedzieć, do kogo mają sie zwracać osoby, które pochodzą
z ,,wielkopolskich” Skoków?
– Prosimy o kontakt drogą emailowa
[email protected]
lub listownie:
Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej
ul. Poznańska 3
62-085 Skoki
Polska

Rozmawiała
Elżbieta Berkowicz