W tym roku ze sprzedaży nieruchomości gruntowych i lokali Agencja Mienia Wojskowego chce uzyskać 300 mln zł. Na przełomie listopada i grudnia ruszy jedno z największych tegorocznych przetargów – na sprzedaż nieruchomości w Łodzi. Na obszar blisko 34 ha Agencja chce przyciągnąć inwestorów i deweloperów o charakterze magazynowym. W 2017 roku na sprzedaż zostanie wystawione było lotnisko wojskowe w Oleśnicy, czyli 350 ha pod inwestycje.
– W tym roku niewątpliwie największym wydarzeniem jest sprzedaż nieruchomości przy ul. Pryncypalnej w Łodzi. To nieruchomość pod składy, bazy logistyczne z własną bocznica kolejową, świetnie skomunikowana. Przetarg ruszy na przełomie listopada i grudnia – zapowiada w rozmowie z agencją Newseria Inwestor Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Departamentu Marketingu w Agencji Mienia Wojskowego.
Nieruchomość położona jest w odległości ok. 800 metrów od ważnych traas o znaczeniu ponadlokalnym, czyli drogi krajowej nr 1 łączącej północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn) oraz drogi krajowej nr 14, czyli trasy wylotowej z Łodzi w kierunku Pabianic. Taka lokalizacja, w pobliżu głównych tras komunikacyjnych o znaczeniu ponadlokalnym, w odległości kilkunastu kilometrów od autostrady A2 łączącej Warszawę z Berlinem, może okazać się korzystna w kontekście prowadzenia na terenie nieruchomości działalności magazynowej lub przemysłowej.
Liczymy na inwestorów z pierwszej trójki, może piątki inwestorów, deweloperów o charakterze magazynowym. Były również plany, aby powstał tam hub przeładunkowy towarów wysyłanych do Chin, to nawiązanie do koncepcji Jedwabnego Szlaku – wskazuje Prokopczyk.
Cena wywoławcza łódzkiej nieruchomości przekracza 41 mln zł. Jeszcze więcej warta jest nieruchomość w Oleśnicy i – jak zapowiada przedstawiciel AMW – jej sprzedaż będzie największym wydarzeniem w 2017 roku.
– Byłe lotnisko wojskowe w Oleśnicy to prawie 350 ha pod inwestycje. Grunt ten występował już w kilku przetargach, konkursach na nieruchomość dla zagranicznych inwestorów. Brana była również pod uwagę przy poszukiwaniach dla firmy Jaguar – mówi dyrektor Departamentu Marketingu w AMW.
Agencja chce przyciągnąć dużych zagranicznych inwestorów, którzy ze względu na duży teren, mogliby przenieść do naszego kraju produkcję.
– Jeśli tylko będą potrzebowali nieruchomości w przedziale 100-350 ha, to jesteśmy na to przygotowani – przekonuje Zbigniew Prokopczyk.