Quo Vadis – konferencja młodych liderów polonijnych

Wiceminisiter Janusz Cisek z uczestniczkami konferencji

Konferencja po raz pierwszy odbyła się w Chicago. Uczestniczyło w niej około 100 młodych osób (18 do 35 lat) z USA, Kanady a także gości z innych regionów świata. Jej celem była wymiana poglądów nt. społecznego zaangażowania na rzecz Polonii, doświadczeń i motywacji do działania.
Konferencje z cyklu „Quo Vadis”  mają na celu wyłowienie i zgrupowanie najbardziej aktywnych, świetnie wykształconych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą działać na rzecz swojej społeczności.  Celem konferencji było przekazanie „uczestnikom praktycznej wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne w pracy na rzecz lokalnej polonijnej społeczności oraz całej Polonii, a także w przyszłej karierze”.

Zasadniczym celem organizatorów i pomysłodawców konferencji jest umocnienie pasji i zaangażowania w młodych polonijnych działaczach i liderach, a także zachęcenie ich do jeszcze głębszej współpracy z już istniejącymi organizacjami. Mottem konferencji jest umacnianie tożsamości polskiej, tak ważnej, szczególnie na emigracji. Wszak większość młodych uczestników to osoby urodzone poza granicami Polski: w USA, Kanadzie w polskich rodzinach.   Spotkania odbywały się w hotelu Knickerbocker w centrum Chicago, na Uniwersytecie Loyola, w północnej części miasta; wieczorne sesje – w Galerii znanego rzeźbiarza Jerzego Kenara, w Konsulacie RP.  W niedzielę młodzi ludzie spotkali się na śniadaniu na tarasie widokowym w Hancock Tower,  z którego rozpościera się malowniczy widok na Chicago. Potem uczestniczyli w rejsie statkiem po Jeziorze Michigan, skąd także podziwiali panoramę miasta.  

Organizatorki konferencji Agnieszka Ptasznik i Joanna Kosoń zaprosiły do udziału wielu ekspertów, którzy w trakcie paneli dyskusyjnych dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Młodzi ludzie mieli okazję do nawiązania kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą. Same organizatorki także działają w różnych organizacjach polonijnych, min. w Kongresie Polonii Amerykańskiej, Amber Coalition, która szerzy świadomość o raku piersi i organizuje darmowe badania mammograficzne, jak również w Polonijnej Izbie Gospodarczej.

W pierwszym dniu na konferencji wystąpiła Laura Schwartz, autorka książki “Eat, drink and succeed” (Jedz, pij i osiagnij sukces), która pracowała w Białym Domu, gdzie była szefową protokółu, a potem podróżowała po świecie z Billem Clintonem. Schwartz mówiła o znaczeniu „networku”, o tym jak zachować się na różnego rodzaju spotkaniach, jak się do nich przygotować i jak podchodzić do ludzi. To wszystko ma duże znaczenie w życiu zawodowym, jak również w pracy społecznej. 

Była też prelekcja na temat współczesnej Polski, w tym obecnego stanu gospodarki i rozwoju technologii, którą wygłosił Janusz Cisek, wiceminister spraw zagranicznych  RP.  Krzysztof Kasprzyk, doradca d. s. Polonii w MSZ mówił nt. „Modern Poland: What it really Means on Both Sides of the Atlantic” (Współczesna Polska: co to znaczy po obu stronach Atlantyku).

W czasie trzydniowej konferencji zaplanowano również wiele dyskusji i spotkań poświęconych budowaniu i pielęgnowaniu współczesnej tożsamości Amerykanina polskiego pochodzenia, promocji Polski w Ameryce Północnej i Kanadzie, a także temu, jak niezbędne jest udzielanie się w życiu politycznym i społecznym kraju, w którym Polonia żyje. “Udzielanie się jest ważne, bo w ten sposób możemy się liczyć jako grupa etniczna. Gdy działamy jako wolontariusze czy wspieramy kandydatów – niekoniecznie polskiego pochodzenia – ubiegających się o urzędy, to pokazujemy naszą obecność oraz to, że nam zależy na tym kraju” – powiedziała Agnieszka Ptasznik, która pracuje w agencji stanowej Illinois.

 – Marta Almodovar i Agnieszka Ptasznik, organizatorki konferencji w Chicago;

W czasie spotkania w Konsulacie RP w Chicago wręczone zostały medale dla działaczy polonijnych w USA, min dla Michaela Niedzińskiego, Prezesa Polonijnej Izby Inżynierów. 

Konferencja Quo Vadis po raz pierwszy odbyła się w 2009 r. w Ottawie w Kanadzie i uczestniczyli w niej młodzi Kanadyjczycy polskiego pochodzenia. Rok później w Windsor, również w Kanadzie, do młodej kanadyjskiej Polonii dołączyli uczestnicy ze Stanów Zjednoczonych, a w 2011 r. w Toronto.

Uczestnicy konferencji Quo Vadis

 W konferencji wzięło udział wiele wybitnych osobistości ze świata nauki, biznesu, i polityki z USA, Kanady i Polski

Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk, Chicago, 28 sierpnia 2012 r.
Źródło: PAP