Recital pianistyczny Igora Lipińskiego

Wstęp wolny, bezplatny parking.
muzyka Bacha, Szostakowicza, Lobosa, Szopena i

Niecierpliwie wyczekiwany przez chicagowskich melomanów kolejny koncert Igora Lipińskiego zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Po pierwszym – chopinowskim recitalu, przyjętym entuzjastycznie przez licznie zgromadzona publiczność, artysta proponuje program o całkowicie innych klimatach: usłyszymy muzykę Bacha, Villi – Lobosa, Szostakowicza, Szymanowskiego i Chopina – kompozytorów o różnej stylistyce, a przede wszystkim skrajnie różnej emocjonalności. Dla polskiego słuchacza dodatkowym magnesem niech bedzie fakt, że ponownie muzyka polska bedzie stanowiła zdecydowana wiekszość programu. Poniekąd przywykliśmy, że Igor Lipiński dba o to, aby w każdym występie zawrzeć akcenty polskie, często opatrując je ciekawym, osobistym komentarzem. Tak więc zapowiada się z pewnościa wieczór pelen artystycznych wrażeń, wart polecenia nie tylko stałym bywalcom koncertów, ale także bardzo mlodym słuchaczom, a zwłaszcza muzycznej młodzieży. Zachęcamy goraco!

IGOR LIPINSKI
Igor Lipiński, mieszkający w USA pianista polskiego pochodzenia, ukończył studia Master of Music z Fortepianu i Literatury w Eastman School of Music na University of Rochester w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Douglasa Humpherys. Od 2012 roku pianista jest Asystentem na Wydziale Fortepianu Northwestern University w Chicago, pod kierunkiem prof. Alana Chow, kontynuując jednoczeœnie studia doktoranckie.

Artysta bardzo wcześnie rozpoczął działalność koncertową. W wieku 12 lat otrzymał Grand Prix dla Mlodych Pianistów na I Małopolskim Konkursie Pianistycznym w Dworku Paderewskiego w Kaśnej Dolnej. Sześć lat później, w 2004 roku, uczestniczył w Festiwalu Paderewskiego w Buffalo, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix w kategorii pianistyki. Podczas festiwalu zagrał główną rolę młodego pianisty w sztuce teatralnej „Paderewski’s Children” wystawianej przez Wydział Teatralny Uniwersytetu Buffalo i wyreżyserowanej przez prof. Kazimierza Brauna. W 2005 roku ukończył Ogolnokształcącą Szkołę Muzyczną II Stopnia w Tarnowie, w klasie fortepianu mgr. Jaroslawa Iwaneczko. W 2008 roku miał miejsce amerykański debiut pianisty z orkiestrą Buffalo Philharmonic pod batutą JoAnn Falletta w Kleinhans Hall w Nowym Jorku. Występ był emitowany w National Public Radio’s „Performance Today”. W 2011 roku dostał nagrodę główną Festiwalu w Caroline’s na Broadway’u organizowanym przez nowojorskie radio muzyki klasycznej WQXR. Jako solista współpracował z Rochester Philharmonic Orchestra, Buffalo Philharmonic Orchestra, Butler Symphony Orchestra, Cape Cod Symphony Orchestra. W 2012 roku zagrał rolę pianisty w sztuce teatralnej TimeLine Theatre Company „33 Variations” napisanej na podstawie „Wariacji Diabellego” Ludwiga van Beethovena. Prowadzi aktywną działalność
koncertową w Stanach Zjednoczonych m.in. w Nowym Jorku, Chicago i Las Vegas, grając w ubiegłym sezonie artystycznym ponad 40 recitali.
www.igorlipinski.com

Igor Lipinski’s doctoral degree recital
at Northwestern University

Friday, June 13, 2014 at 8:30pm

Lutkin Hall,
700 University Place, Evanston, IL 60208.

Free admission and open to the public.