Regaty Gdynia Match Race – Grade 3

Polish Match Tour

Regaty zaczęły się od dramatycznych piątkowych treningów, gdy fińska załoga przy bardzo silnym szkwale nie opanowała jachtu i doprowadziła do wywrotki. W czasie akcji ratowniczej złamał się maszt i uszkodzeniu uległy żagle. Dodatkowo awarii uległ jeden z pontonów uczestniczących w akcji. Jednak dzięki pomocy innych zawodników i WOPR udało się opanować sytuacje. Ściągnięty w nocy ze stoczni Skipper Yachts z Warszawy zapasowy maszt oraz wyteżona praca ekipy brzegowej i zawodników pozwoliły na przygotowanie uszkodzonego jachtu do sobotnich regat.

photo: Robert Hajduk
photo: Robert Hajduk

W sobotę rozegrano wyścigi eliminacyjne w dwóch grupach w systemie każdy z każdym i wyłoniono najlepszych osiem załóg które awansowały do ćwierćfinałów. Poziom zawodników był bardzo wyrównany, warunki do żeglowania doskonałe i emocji nie zabrakło. Niespodzianką były zwycięstwa w swoich grupach Artura Pomorskiego (pokonał Stańczyka) i Piotra Tarnackiego (pokonał swojego brata, aktualnego Mistrza Polski – Przemka).

Niedzielne zmagania rozpoczęto od ćwierćfinałów rozgrywanych do dwóch zwycięstw. Swoje pojedynki wygrali Marek Stańczyk z Karolem Górskim 2-0, Antii Luhta z Piotrem Tarnackim 2-1, Przemek Tarnacki z Tobiaszem Zajączkowskim 2-1 i Artur Pomorski z Michalem Szmulem 2-1.

Rozegrane następnie półfinały były bardzo zacięte i toczyły się na trasie ustawionej tuż przed Gdyńską Mariną i plażą miejską. Stańczyk nie bez problemów pokonał Pomorskiego 2-1 a Tarnacki pewnie wygral z Luhtą 2-0.

W wielkim finale Przemek Tarnacki pokonał 2-0 Marka Stańczyka i przerwał jego passe 8 wygranych imprez z cyklu Polish Match Tour. O 3 miejsce z zaciętej walki zwycięsko wyszedł Artur Pomorski pokonując fina Antii Luhtę.

Zwycięska załoga Tarnacki Racing płynęła w składzie Przemek Tarnacki, Łukasz Wosiński i Marcin Banaszek.

Pełna końcowa klasyfikacja regat:
1. Przemek Tarnacki – Tarnacki Racing
2. 
Marek Stańczyk – Polish Match Tour Racing
3. Artur Pomorski – Tradewinds Szczecin
4. Antii Luhta – FIN
5. Piotr Tarnacki –
Sopot Match Racing Center
6. Karol Górski – Curver Sailing Team
7. Tobiasz Zajaczkowski – majer.com.pl
8. Michał Szmul – Szmul Racing
9. Szymon Muszyński – Simondesigner.com
10. 
Tymon Sadowski – Politechnika Gdańska

Po regatach powiedzieli:


Przemek Tarnacki:
„Mamy bardzo dobre wrażenia po tych regatach. Zdecydowanie lepiej niż w poprzednich regatach poznaliśmy te jachty, lepiej nam się pływało. Mimo silnego wiatru trzeba przyznać że radziły sobie bardzo dobrze, szczególnie pierwszego dnia. Finał dobry, podobało nam się takie ściganie, Marek postawił twarde warunki, każdy z nas miał swój pomysł na te wyścigi więc kawał dobrego taktycznego żeglowania. Chcielibyśmy wystartować jeszcze na regatach w Warszawie a potem do Chorwacji na Grade1 i do Słoweni na Grade2 – to są nasze najbliższe plany.”

Marek Stańczyk:
„To nasze pierwsze przegrane regaty w historii Polish Match Tour, ale mimo tego jesteśmy bardzo zadowoleni ponieważ wyścigi były bardzo zacięte, a my płynęliśmy w zmienionym składzie z nowym załogantem. Dominik płynął pierwszy raz w regatch takiej rangi, ale sprawdził się bardzo dobrze mimo że brakowało nam oczywiście jeszcze zgrania. Wynik oceniam bardzo pozytywnie, regaty bardzo dobre, super warunki pogodowe. To był nasz ostatni start przed najważniejszą dla nas imprezą w tym sezonie czyli Mistrzostwami Europy. W przyszły wtorek wylatujemy już do Moskwy, tam startuje 16 bardzo mocnych zespołów ale mamy nadzieję mocno powalczyć o dobrą lokatę no i może o jakies nagrody pienieżne bo pula nagród jest dość wysoka.”

Artur Pomorski:
„Był to dla nas kolejny udany weekend, po raz drugi z rzędu zajęliśmy 3 miejsce w silnie obsadzonych regatach i to bardzo nas cieszy. Sprawna jak zwykle organizacja regat oraz sprzyjająca pogoda pozwoliły rozegrać zawody we w miarę równych warunkach nie wypaczających wyników poszczególnych wyścigów. Stawka zawodników była bardzo wyrównana, mały błąd skutkował trudną do odrobienia stratą, dlatego tym bardziej cieszymy się z zajęcia dobrego miejsca i optymistycznie patrzymy na nasze przyszłe starty w końcówce sezonu.”

Wyniki i relacje na żywo można było śledzić na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.

Teraz na zawodników Polish Match Tour czekają kolejne regaty, ponownie międzynarodowe o wysokim współczynniku Pucharu Świata Grade3, które odbędą się 13-14 września w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim. Regaty odbędą się w ramach Warszawskiego Tygodnia Żeglarskiego.

Polish Match Tour to cykl 11 imprez Pucharu Polski w match-racingu. Wszystkie regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W tym roku rozgrywana jest już druga edycja pucharu, który jest pierwszym w historii polskiego żeglarstwa cyklem regat meczowych. Celem Polish Match Tour jest umożliwienie zarówno najlepszym polskim zawodnikom jak i początkującym regatowcom startów w regatach meczowych Pucharu Świata.

Partnerami cyklu są stocznia Skipper Yachts, żaglownia Apollo Sails, targi Wiatr i Woda, generalny importer samochodów SsangYong, producent odzieży żeglarskiej SLAM oraz Port Jachtowy Nieporęt – baza Polish Match Tour. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są portal Onet.pl, Dziennik POLSKA-The Times, magazyny Żagle i CEO Style oraz serwisy internetowe zagle.com.pl i sails.pl

Organizatorem całego cyklu jest firma MT Partners przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji oraz relacje na żywo można śledzić na oficjalnej stronie cykl www.polishmatch.pl.

Biuro Polish Match Tour: [email protected], Tel: 668 458 011