Relikt na Zamku Królewskim

W trakcie archeologicznych badań

Podczas badań archeologicznych, prowadzonych na dziedzińcu pałacu Pod Blachą, dokonano niespodziewanego odkrycia. Wówczas to natrafiono na drewniano-ziemny wał skrzyniowy, pochodzący z XIV wieku. Relikty wchodzące w skład wspomnianego znaleziska można obejrzeć, ponieważ są one udostępnione osobom zwiedzającym Zamek Królewski w Warszawie. Są one wyeksponowane w Piwnicy Studziennej Zamku. Redakcja Polish News, miała zatem okazję być zaproszona na tę niecodzienną wystawę.

Skrzynie jako umocnienia

Prezentowane na zamku skrzynie, w czternastym stuleciu stanowiły element umocnień otaczających murowaną wieżę, która dzisiaj nosi nazwę (Wieży Grodzkiej). W ten właśnie sposób umacniano wszystkie zabudowania warszawskiego grodu książąt mazowieckich.

Szczegółowe badania

Dzięki badaniom dendrochronologicznym wiemy, że drewno wykorzystane na budowę wspomnianych umocnień pochodzi z roku 1352. Zanim trafiły te eksponaty na wystawę, wydobyte z ziemi dębowe bale poddane zostały długim, trwającym 8 lat kąpielom konserwującym, które miały miejsce w Muzeum w Biskupinie.

Artefakty z XIV wieku

W dwóch ustawionych obok siebie gablotach eksponowane są także wybrane artefakty, również pochodzące z XIV wieku, które zostały odkryte w ziemnym wypełnisku wału lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Te niebywałe odkrycia świadczą o solidnych konstrukcjach średniowiecznych umocnień budynków oraz o niebywałej inżynierii ówczesnych konstruktorów technicznych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz