Krzyżtopór

 

Zamek Krzyżtopór, nazwany dawniej od imienia swojego fundatora Krzysztopór, położony jest w świętokrzyskiej miejscowości Ujazd. Wzniesiony on został w XVII wieku. Dziś pozostały do zwiedzania tylko jego ruiny, które i tak wprawiają w zachwyt wszystkich turystów.

Plan Krzyżtoporu Zamek ten, pobudowany został w latach 1627- 44. jego właścicielem a zarazem fundatorem był Krzysztof Ossoliński. Był to obszerny gmach zamkowy, nazwany przez wielu fortecą lub bastionem obronnym. Plany do powstania tej budowli, sporządził Wawrzyniec Senes, posiadający koneksje budowlane we Włoszech. Od strony północnej, przylegały niegdyś do tegoż zamku piękne ogrody w stylu włoskim.

Geneza powstania zamku
Historia powstania pałacu i jego świetności, jest związana z szeregiem legend. Wiadomo nam jedynie, że Krzysztof Ossoliński, był w swoim czasie wielkim rycerzem a także miłośnikiem poznawania historii naszego narodu oraz Biblii. Jego zamek zatem, nawiązywał do planu roku. A więc, okien miał tyle ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, a sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Jego fundator cieszył się nim krótko. Tuż po zakończeniu budowy zamku, Krzysztof Ossoliński zmarł nagle. Pozostawił on po sobie, niestety dość zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn również Krzysztof zwany Drugim. Po śmierci Krzysztofa Drugiego, pałac ten odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Niestety zaraz też nastąpił najazd szwedzki na Polskę. Zatem zamek w Ujeździe, stał się dla nich nie lada kąskiem do złupienia.

Konfederacja Barska
Gdy miała miejsce Konfederacja Barska, w roku 1770 w murach zamku Krzyżtoporskiego, miały miejsce zjazdy szlachty, która knuła spisek przeciwko zdradzieckiemu królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Gdy plan ten się nie powiódł, z czasem zamieszkiwały mury tego zamczyska kozacy rosyjscy. Dewastowali oni zamek w dotkliwy sposób. A co się dało, kradli z niego do woli.

W dobie dzisiejszej, zamek ten mimo tragicznego zniszczenia można oglądać. A oczami wyobraźni można sobie dopowiedzieć jego wygląd. Polish News dziękuje gminie Ujazd za, możliwość wykonania zdjęć tego niegdyś pięknego obiektu.

Ewa Michałowska- Walkiewicz
[email protected]